Usposobienie golden retrievera krok po kroku – poznaj charakter popularnego psa
Golden retriever jest znany na całym świecie, nawet występuje w reklamach! Za co kochamy tego psa? Jakie ma cechy charakteru? Jaka jest właściwa wielkość tych psów? Jakie wymagania ma ten pies? Co powinien zawierać opis ogłoszenia o sprzedaży rasowych szczeniąt? Czy istnieje biały lub czarny golden retriever? Charakterystyka rasy oraz informacje na temat hodowli rasowych psów znajdują się w tym artykule.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o golden retrieverach.
Charakterystyka rasy – golden retrievera
Czarny czy złoty – jak wyglądają goldeny?
Rasa tego psa nie bez powodu ma w nazwie słowo „golden”. Określa to zarówno jego złote serce, jak i kolor sierści. Nie występuje czarny golden retriever. Ten pies może być wyłącznie kremowy lub złoty (w dowolnym odcieniu). Biały kolor możliwy jest jedynie w postaci kępek włosów na klatce piersiowej psa. Jednak czarny, brązowy czy mahoniowy nie są kolorami dopuszczalnymi według wzorca rasy.
Jeżeli chodzi o wielkość, to golden retriever jest psem średnim, choć muskularnym z proporcjonalną budową ciała. Jego waga nie jest konkretnie sprecyzowana, ale zakłada się, że pies ten powinien mieścić się w granicach 25-45 kg. Samiec osiąga w kłębie od 56 do 61 cm wysokości, z kolei suczka jest mniejsza i może mieć od 51 do 56 cm.
Goldeny mają wodoodporny, gęsty podszerstek, dlatego woda i niskie temperatury im nie przeszkadzają. Psy tej rasy mają włos falisty lub gładki. Jako cechy charakterystyczne goldenów wymienia się nie tylko złoto-kremową sierść, ale też ciemne oczy oraz wyraźny stop.
Czasami te psy są porównywane do innego retrievera, którym jest labrador. Jednak choć te dwa psy należą do jednej kategorii, znacznie się różnią. Do tego labrador może mieć sierść czekoladową, czarną i biszkoptową (kremowy po rudy). Możliwe, że to właśnie dlatego niektórzy zastanawiają się, czy mogą gdzieś dostać czarnego goldena.
Usposobienie golden retrievera – cechy charakteru
Golden retriever ma łagodny charakter. Jest niezwykle przyjacielski i nie ma w nim cienia agresji. Obdarza miłością każdego, nawet włamywacza. Pierwszym wita nowych gości. Wszędzie go pełno i domaga się kontaktu z człowiekiem, czasami nawet zbyt natarczywie. Uwielbia być blisko innych.
Często podkreśla się cechy charakteru goldena takie jak: wyrozumiałość i cierpliwość, ponieważ to za ich sprawą mają tak dobry kontakt z dziećmi. Choć jest to pies rodzinny i ma wesołe usposobienie, trzeba mieć na uwadze, że to dalej jest zwierzę i należy kontrolować jego zabawy z dziećmi. Z racji tego, że bardzo mocno przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, nie należy go izolować i zamykać w klatce. Akceptuje również inne zwierzęta.
Jest to pies, który uwielbia ruch i wszelkie aktywności fizyczne. Szczególnie upodobał sobie pływanie. Nie przepuści żadnej okazji, aby potaplać się w jeziorze, stawie czy błocie (przez co często trzeba go kąpać po powrocie ze spacerów). Golden to pies, którego rozpiera energia. Do tego jest bardzo wytrzymały. Kiedyś używano tych psów w łowach, ponieważ odnajdywały i bardzo delikatnie chwytały upolowaną przez myśliwego zdobycz. Nawyk pozostał w genach tych psów i często przenoszą różne rzeczy w pysku. Trzeba uważać, żeby nie połknął zbyt małego elementu. Najlepiej jak najszybciej nauczyć psa przydatnych komend takich jak „oddaj” czy „zostaw”.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Goldeny dobrze odnajdują się w dogoterapii. Służą również jako psy ratownicze oraz tropiące. Asystują niewidomym, pomagają niepełnosprawnym. Potrafią wykrywać narkotyki czy wycieki gazu. Jednak nie jest to pies stróżujący. Ze względu na swój łagodny charakter i przyjacielskie podejście do każdego obcego, kompletnie się do tego nie nadaje. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych hodowlach golden retrieverów w Polsce.
Hodowla rasowych psów – informacje, cena
Co warto wiedzieć przed zakupem psa?
Usposobienie golden retrievera to jeden z głównych powodów, dla których jest tak często adoptowany. Jednak nie tylko charakter psa jest ważny, ale miejsce, z którego się go kupuje.
Przeglądając ogłoszenia, pierwsze w oczy rzucają się zdjęcia. Jednak to nie one są najważniejsze. Choć same zdjęcia dużo pokazują (miejsce, gdzie zostały robienie; czy to profesjonalna sesja, czy amatorska etc.), to jednak kluczowy jest opis. Przede wszystkim powinna tam być nazwa hodowli. Wtedy w łatwy sposób można sprawdzić, w jakim stowarzyszeniu lub klubie jest ona zrzeszona. W opisie powinny też znaleźć się informacje, w jakim wieku są obecnie szczenięta (data ich urodzenia), w jakim zostają wydane do nowego domu, ile miały szczepień i badań, a także parę słów o samej hodowli.
Dlaczego jest to ważne? Na rynku działają tzw. pseudohodowle. Nikt tam nie dba o dobro zwierząt, liczy się jedynie szybki zarobek. Psiaki są namnażane i sprzedawane po bardzo niskich cenach, są zaniedbane i niesocjalizowane. Kupowanie z takich miejsc tylko wzmacnia ich pozycję na rynku i pozwala dalej się rozwijać.
Ile kosztuje rasowy pies?
Rasowy pies przeważnie kosztuje od 3000 do 7000 zł. Goldeny można kupić za ok. 6000 zł. Cena jest adekwatna do czasu, wysiłku i pieniędzy, jakie hodowca wkłada w prowadzenie hodowli. Zwierzęta mają zapewnioną stałą opiekę weterynaryjną oraz są karmione odpowiednią, dobrą jakościowo karmą. Hodowca poświęca im czas, co jest bardzo poważne, bo tresura psa zaczyna się już tam i kontynuowana jest przez nowego właściciela od pierwszego dnia, w którym piesek trafia do jego domu. Odpowiedzialny hodowca dba również o sam kontakt z kupującym i doradza, gdy ten ma jakiś problem ze szczeniakiem czy już dorosłym osobnikiem. Gdy odkryje, że zwierzak jest źle traktowany, zabiera go z powrotem.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten tańszy piesek (ok. 500 zł) będzie miał różne choroby. Przez masowe rozmnażanie golden retrievera, rasa ta może mieć pewne wady genetyczne. Wynika to z faktu, że kojarzono osobniki zbyt blisko spokrewnione oraz często chore. Możliwe choroby, jakie może odziedziczyć ten pies, to m.in.: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, alergie, zapalenie uszu, schodzenia oczu (postępujący zanik siatkówki, jaska, katarakta). Jednak już bez względu na hodowlę, a wielkość, nieco większe psy mogą dostać skrętu żołądka. Trzeba pilnować, aby pies nie pił wody zbyt łapczywie oraz żeby nie biegał po jej wypiciu lub po jedzeniu. Równie niewskazane jest pozostawienie suchej karmy i miski z wodą, kiedy zamierza się gdzieś wyjść, ponieważ wtedy nie można kontrolować zachowania psa i może on dostać skrętu żołądka podczas nieobecności właściciela.
Należy pamiętać, że każdy pies ma jakieś wymagania. Golden lubi spędzać czas aktywnie, nie lubi się nudzić, dlatego trzeba zadbać o to, aby był stale czymś zajęty. Wytresowanie go jest bardzo ważne. Na szczęście nie jest to zbyt trudne, ponieważ ten pies jest inteligentny i uwielbia się uczyć nowych rzeczy. Usposobienie golden retrievera sprawi, że z tym psem na pewno nie będziesz się nudzić!