Usposobienie buldoga francuskiego - co wyróżnia buldoga
Dorosły buldożek to dość charakterystyczny pies, którego wyglądu nie sposób przeoczyć. Bez wątpienia jest to też dość popularna rasa, stale zjednująca nowych wielbicieli. Poniżej omówimy charakter buldoga, podpowiemy, jakie są buldogi francuskie i do których osób pasują. Opisane przez na cechy charakteru i dodatkowe informacje podpowiedzą, czy buldożek to odpowiednia rasa psa dla ciebie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Usposobienie buldoga francuskiego
Łagodny charakter buldoga
Opis charakteru warto rozpocząć od usposobienia. Buldożek to pies bardzo łagodny i towarzyski. Dobrze radzi sobie w kontaktach z innymi zwierzętami, a często także z nieznanymi sobie ludźmi. Nie jest to rasa nazbyt strachliwa i nawet niewielkich rozmiarów miniaturka może dobrze dogadywać się z większymi przedstawicielami swojego gatunku.
Łagodne zachowanie wiąże się też z dużym przywiązaniem do rodziny. Buldożek (miniaturka i duży) bardzo silnie przywiązuje się do domowników. Co prawda wykazuje pewną niezależność, ale najbardziej lubi spędzać czas wraz z resztą swojego stada. Będzie dobrym kompanem podczas oglądania telewizji, leniwego wypoczynku, a także podczas dłuższych spacerów. To pupil, który z łatwością przyzwyczaja się do nowych warunków i chętnie towarzyszy domownikom w różnych, czasem niecodziennych sytuacjach.
Opis charakteru nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię upartości. Charakterystyka rasy wskazuje na fakt, iż psy mają często tendencje do zawziętości i potrafią postawić na swoim. Dlatego charakter buldoga wymaga jasnego postawienia granic oraz zasad panujących w domu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wspólnym, bezproblemowym życiem z naszym pupilem. Pies posiada wysoki stopień posłuszeństwa, a odpowiednio prowadzony nie będzie stwarzał zbyt dużych problemów.
Buldożek miniaturka i buldożek duży mogą przejawiać cechy ciekawskości. Jest to dość powszechne zachowanie, przejawiające się wąchaniem wszystkiego, co nowe. Wścibskie i nieco uparte usposobienie buldoga francuskiego sprawi, że pomimo swoich masywnych gabarytów, często dotrze w wąskie zakamarki. Czasem może być to pewne utrudnienie podczas spacerów.
Zachowanie wobec członków rodziny i osób obcych
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, usposobienie buldoga francuskiego jest bardzo łagodne i przyjazne. Rasa posiada cechy, które sprawiają, że jest to idealny pies dla większej i mniejszej rodziny. Do cechy charakterystycznej należy też sympatia skierowana do dzieci. Dobrze socjalizowany buldożek (miniaturka i duży) będzie łagodny w kontaktach z młodszymi członkami rodziny. Co ciekawe, pies często słucha komend dzieci i wykonuje je lepiej niż komendy skierowanej od dorosłych. Takie informacje potwierdza wiele rodzin posiadających pupila tej rasy.
Charakterystyka usposobienia wskazuje, że buldożki to rasa dla całej rodziny. Pies nie przywiązuje się jedynie do wybranego domownika, a nawiązuje więź ze wszystkimi. Z reguły nie przejawia cech agresywnych, co czyni z niego dobrego kompana do zabaw. Pewnym atutem jest też łatwość pielęgnacji. Nasz pupil nie wymaga żmudnego czesania czy częstych kąpieli, które okazują się czasochłonne.
Usposobienie buldoga francuskiego to także brak tolerancji na wyobcowanie. Towarzyskość, ciekawość i radosny charakter sprawiają, że nasza miniaturka nie będzie lubiła samotności. Buldożek zdecydowanie lepiej czuje się w chwili, gdy znajduje się w centrum uwagi. Są to cechy, które sprawiają, że pupil sam prowokuje zabawy i zwraca na siebie uwagę domowników. Pozostawiony sam sobie, nadmiernie znudzony może niszczyć nasze buty czy elementy domowego wyposażenia. Dlatego nie będzie to odpowiednia rasa dla osób nadmiernie zapracowanych. Planujesz kupić małego pieska? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa czystości.
Czujny i zadziorny charakter buldoga
Opis charakteru buldogów wskazuje na fakt, iż są to zwierzęta czujne. Czarny buldog francuski czy niebieski buldog francuski często nakładają na siebie rolę opiekuna rodziny. Dorosły pies może szybko reagować na otwieranie drzwi czy hałas na klatce schodowej. Takie zachowanie sprawia, że może być pomocnym stróżem rodziny. Charakterystyka budowy buldożka uniemożliwi mu skuteczną obronę domowników przed włamaniem. Jednak z pewnością okaże się to pupil, którego zachowanie zaalarmuje nas w czasie niebezpieczeństwa.
Zebrane informacje o rasie pozwalają też stwierdzić, że czarny buldog francuski czy buldog francuski marengo potrafią być też nieco zaczepne. Charakterystyka zachowań wskazuje na to, że nasz pupil może przejawiać początkową nieufność w stosunku do gości, jednak szybko nabiera do nich pozytywnego nastawienia. Duży psiak może być także zaczepny w kontaktach z innymi pupilami tej samej płci. Jednak z reguły nie stanowi to większego problemu podczas spacerów.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Czujny charakter buldoga ujawni się także podczas otwierania lodówki lub pudełka z karmą. Niemal każdy pies tej rasy przybiegnie do nas bez żadnego zawołania, a jego oczy pokażą, że chętnie przekąsi dowolny smakołyk. Pamiętajmy, że czarny buldog francuski czy dorosły, niebieski buldog francuski potrafią być niemałymi łakomczuchami. Są to psy zaskakujące. Jeśli myślisz, że wiesz już wszystko o buldogach francuskich i posiadasz na ich temat wszystkie informacje, te na pewno wymyślą coś, czego się nie spodziewasz.
Idealny właściciel dla buldożka
Pies dla całej rodziny
Określiliśmy już jakie są buldogi francuskie. Zaprezentowane informacje i opis charakteru pozwalają nam określić, kto okaże się idealnym właścicielem dla tej rasy. Bardzo łagodne i towarzyskie usposobienie buldoga francuskiego czyni z niego świetnego towarzysza dla rodziny z dziećmi. Buldog francuski marengo czy biały lub czarny buldog francuski świetnie odnajdzie się w kontaktach z młodymi osobami. Opis charakteru owej rasy wskazuje na fakt, że psy chętnie oddają się zabawie i obdarzają dzieci dużą dawką zaufania.
Duży, niebieski buldog francuski lub czarny buldog francuski świetnie sprawdzą się także w relacjach z osobami dorosłymi. Trzeba przy tym pamiętać, że rasa wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na zabawy i wspólne pieszczoty. Bez wątpienia buldożek jest typem lubiącego towarzystwo pieszczocha. Chętnie podda się też szkoleniu komend posłuszeństwa (o ile zostanie odpowiednio nagrodzony).
Warto także wspomnieć, że buldog francuski marengo i psiaki o innym umaszczeniu nie są dobrymi sportowcami. Dlatego nie sprawdzą się dla osób lubiących bardzo szybkie spacery i biegi. Buldog francuski marengo czy niebieski buldog francuski znacznie lepiej poradzą sobie ze spokojną aktywnością, która nie pogłębi ich problemów z oddychaniem.
Buldożki na zajęciach z dogoterapii
Charakterystyka buldożka czyni z niego świetnego kandydata do zajęć z dogoterapii. Buldog francuski marengo czy niebieski buldog francuski o prawidłowej masie ciała jest już na tyle duży, że może brać udział w zajęciach z udziałem dzieci.
Psy tej rasy okazują się bardzo wyrozumiałe, a ich wrodzona sympatia do dzieci ułatwia pierwszy kontakt. Dlatego buldożek świetnie sprawdzi się w roli psa biorącego udział w zajęciach z dogoterapii. Wielu szkoleniowców uznaje, że kontakt z psem pozwala dzieciom na otworzenie się po przejściach natury psychologicznej. Co więcej, taki kontakt umożliwi skuteczną rehabilitację dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami.
Jak widać, buldożki są psami wielozadaniowymi. Bez trudu poradzą sobie z wieloma warunkami środowiskowymi. Będą dobrym towarzyszem dla rodzin mieszkających w dużym domu z podwórkiem, ale i dla osób mieszkających w bloku. Buldożek nie potrzebuje ogromnej przestrzeni do życia. Znacznie bardziej polubi miejsce, w którym będzie mógł przebywać blisko swojego właściciela.