Umaszczenie psa - poznaj wszystkie występujące kolory sierści u psów

Sierść psa występuje w różnych wersjach. Popularne są rasy krótkowłose z uwagi na łatwą pielęgnację. Odmiany średnio i długowłose również mają swych wielbicieli. Większość czworonogów jest pokryta podszerstkiem i włosem okrywowym. Istnieją też okazy z tylko drugą z wymienionych wersji. Nie bez znaczenia jest także umaszczenie psa. Stanowi jedno z kryteriów przynależności do danej rasy. Warto, więc poznać występujące kolory i ich kombinacje.

Od czego zależy maść psa?

Umaszczenie psa jest znane pod takimi nazwami jak maść lub ubarwienie sierści. To po prostu kolor okrywy włosowej zwierzaka. Umaszczenie jest uwarunkowane genetycznie i zależy od barwy granulek pigmentu. Spore znaczenie ma także ich wielkość, kształt oraz rozmieszczenie. U psów różnych ras występują dwa rodzaje pigmentu. Pierwszy to ciemny zwany eumelaniną. Odpowiada za barwy w zakresie od czarnego do kasztanowego. Drugi to pigment jasny, czyli feomelanina nadająca sierści odcienie od różowego do żółtego. Kombinacje tych barwników dają konkretne wersje umaszczeń. Nierzadko bardzo nietypowe.

Zanim podamy nazwy i opis kolorów okrywy włosowej psów, pozostaniemy chwilę przy genetyce. Wspomniane granulki pigmentu w komórkach skóry czworonogów to melanocyty. Nie bez powodu występują na powierzchni ciała psa. Ochraniają jego organy wewnętrzne przed promieniowaniem ultrafioletowym. Eumelanina i feomelanina mieszają się ze sobą tworząc różne wersje umaszczeń. Barwy i ich intensywność zależą od obecności albo braku jednego czy obu barwników. Duże znaczenie ma także stopień rozmycia pigmentów oraz rozłożenie na pojedynczym włosie. Do tego dochodzi rozmieszczenie pigmentowanych włosów na ciele.

U psów rasowych maść jest jednym z podstawowych kryteriów oceny osobnika. Organizacje kynologiczne ustalają, jakie rodzaje umaszczeń mogą występować u danej rasy. Spośród nich wybierana jest maść preferowana. Im bardziej zwierzak się do niej zbliża tym jest lepiej oceniany na wystawach. Oprócz tego uwagę zwraca się na wybarwienia uznawane za wady. To tyle, jeśli chodzi o genetykę i kwestie oceny danej rasy. Teraz możemy przejść do kolejnej ważnej kwestii. Jaki kolor może mieć sierść psa?

Umaszczenie psa – opis i zdjęcia

Umaszczenia psa można podzielić na osiem podstawowych wersji. Często spotykane są barwy śniade i wilczaste. Drugie z wymienionych występują na przykład u rasy siberian husky. Spotykane są także czworonogi o jednolitej barwie. Takie jak chociażby czarna odmiana owczarka niemieckiego czy całkowicie biały maltańczyk. Na kochających opiekunów czekają psiaki rude oraz o maści dziczej. Popularne są wybarwienia podpalane i krańcowo białe. Natomiast ostatnim z podstawowych typów jest umaszczenie różne. Czyli na przykład grzbiet ciemny a głowa i łapy jaśniejsze. Teraz zajmiemy się ważnymi szczegółami.

Nieco więcej miejsca warto poświęcić na opis ubarwienia podpalanego i krańcowo białego. Podpalanie występuje, gdy kolor brzucha, łap, pyska, podogonia jest inny niż grzbietu i pozostałych fragmentów ciała. Dobrze znanym czworonogiem mającym takie umaszczenie jest typowy owczarek niemiecki. Tymczasem w maści krańcowo białej występują kolorowe plamy. Jedynie w okolicach oczu lub uszu. Trzeba pamiętać, że plamki w opisywanej maści to nie do końca to samo, co łaty. Dlatego, że łaty to ciemniejsze plamy rozmieszczone na jaśniejszym tle. Po podstawach możemy opisać nietypowe barwy sierści. Takie jak chociażby merle i tricolor.

Co już można wywnioskować z nazwy, tricolor to trzy kolory występujące u jednego osobnika. Jednakże nie chodzi o dowolne odcienie okrywy włosowej. Tricolor to barwa czarna z rudym podpaleniem oraz białymi znaczeniami. Równie ciekawe jest umaszczenie merle. To kombinacja marmurkowa, srebrzysto-niebieska. Mocno wzbogacona kolorem biały, czerwonym oraz rdzawo-brązowy. Oczywiście to nie wszystkie klasyczne i nietypowe ubarwienia czworonogów. Kompletną listę umaszczeń psów zamieściliśmy na naszej stronie. Poza opisami znajdują się na niej zdjęcia. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze wspomnianymi materiałami.