Jaka jest ulubiona rasa psa królowej Elżbiety?

Wszystko zaczęło się od suczki rasy welsh corgi pembroke, którą królowa Elżbieta otrzymała z okazji swoich osiemnastych urodzin. Suczka Susan towarzyszyła królowej w wielu uroczystościach, a nawet podczas miesiąca miodowego! Ulubione psy królowej Elżbiety cieszyły się bardzo duży względami oraz przywilejami. Miały własny pokój oraz posłania zwane pałacami. Po śmierci każdy z nich otrzymał własny nagrobek.

Królowa angielska miała także m.in. spaniele oraz labradory, ale to właśnie corgi podbiły jej serca. W pałacu Buckingham przewinęło się ponad 30 psów tej rasy, a ich szkolenie spoczywało na barkach samej królowej. Królowa Elżbieta zawsze nadzorowała posiłki swoich czworonogów. Kiedy doszło do skrzyżowania corgi królowej Elżbiety z jamnikiem księżniczki Małgorzaty, mieszanka została określona mianem "dorgi" (rasa nie jest uznana przez organizacje). Te psy zajmowały drugie miejsce, zaraz po welsh corgi pembroke.

W 2018 roku zmarł ostatni pies rasy corgi, który był potomkiem suczki Susan. Pod koniec 2020 roku odszedł także jeden z dwóch dorgi, które zostały królowej. Królowa Elżbieta zrezygnowała z dalszej hodowli psów i na tę chwilę opiekuję się tylko jednym pieskiem.

Jaki charakter mają ulubione psy królowej Elżbiety?

Welsh corgi pembroke to małe pieski, ale to wcale nie oznacza, że są bezbronne. Potrafią się obronić, jeśli zajdzie taka konieczność. Ten pies powinien dojść do porozumienia z innymi zwierzętami domowymi i nie prowokować do bójek, ale nie można wykluczyć, że pomiędzy dwoma psami tej samej płci nie będzie konfliktów.

W czasie szkolenia tych psów należy pamiętać o tym, aby oduczyć je nawyku podgryzania nóg. W ten sposób welsh corgi pembroke zaganiał bydło, dlatego wciąż może tak traktować dzieci w czasie wspólnej zabawy lub inne zwierzęta domowe.

Nie jest to pies najłatwiejszy do wychowania. Choć na co dzień jest przyjazny wobec innych, to jednak bywa uparty. Jego właściciel powinien być konsekwentny i stanowczy. Jeśli welsh corgi pembroke wyczuje, że opiekun jest pobłażliwy w kwestii nieprzestrzegania zasad, przestanie go szanować, nie będzie słuchać jego poleceń i będzie chciał dominować.

Na ogół ten pies jest cierpliwy i nadaje się do dzieci. Przywiązuje się nie tylko do jednego właściciela, ale do całej rodziny. Nie musi mieszkać w domku z ogródkiem. Ten pies dobrze odnajduje się nawet w małym mieszkanku. Nie wolno jednak zapominać, że potrzebuje dużo ruchu. Regularne spacery są konieczne. Niewybiegany i znudzony może zainteresować się rzeczami właściciela i zniszczyć bardzo wiele rzeczy w krótkim czasie. Nadaje się do psich sportów takich jak np. agility.

Polecane karmy dla psa - super ceny!

Corgi na trawie Królowej Elżbiety
Pies rasy corgi, czyli pies Królowej Elżbiety II, a także lista ulubionych psów Królowej Elżbiety

Warto jednak pamiętać o tym, aby pies nie chodził zbyt często po schodach, ponieważ później może mieć problemy z kręgosłupem. Należy znosić i wnosić go na rękach lub korzystać z windy. W domu dobrze sprawdzają się specjalne schodki dla takich psów, ponieważ dzięki nim welsh corgi pembroke mogą dostać się na kanapę lub łóżko i położyć się koło właściciela. Rampy pomagają też wejść psu do samochodu. Jeśli szukasz więcej interesujących tematów, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z ciekawostkami.

Ile kosztują rasowe psy?

Cena za pieski z hodowli jest różna. Ustala ją hodowca. Znaczenie ma wiek i płeć pieska oraz jego przeznaczenie. Szczeniaki sprzedawane do hodowli są dwa razy droższe od tych "na kolanka". Ważne jest to, czy pies wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czy jest po wybitnych rodzicach.

Istotna jest renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju. Psy sprowadzane zza granicy są droższe, ponieważ poza inną stawką za czworonoga, dochodzą też różne koszty (m.in. dodatkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie, dłuższy pobyt pieska w hodowli, transport, wyrobienie paszportu).

W naszym kraju welsh corgi pembroke kosztuje ok. 4500 – 5000 zł. Z kolei za cocker spaniele trzeba zapłacić ok. 3000 – 3500 zł, a za labradory ok. 3000 – 4000 zł. Sarplaninac kosztuje ok. 2500 – 3000 zł, a terier brazylijski ok. 3500 – 4000 zł.

W każdej rasie można trafić na osobniki droższe i tańsze, ale warto mieć na uwadze to, że zazwyczaj rasowe szczeniaki nie kosztują poniżej 1500 zł. Dorosłe osobniki sprzedawane są za ok. 1000 – 1500 zł. Zawsze warto dowiedzieć się, dlaczego młody pies sprzedawany jest taniej i dlaczego hodowca sprzedaje starszego psa.

Ulubione psy królowej Elżbiety to bez wątpienia welsh corgi pembroke. Te małe pieski przez długie lata gościły w pałacu Buckingham i cieszyły się różnymi przywilejami. Ta rasa psa nie jest najprostsza do ułożenia, ale corgi lubi się uczyć i chętnie wykonuje polecenia opiekuna. Nadaje się dla rodzin z dziećmi, ale ich wspólne zabawy należy nadzorować. Ten pies potrzebuje dużo ruchu w ciągu dnia, ale może mieszkać w bloku.

ikona podziel się Przekaż dalej