Ubranka dla psów - czy są im potrzebne?

Zimowe warunki, takie jak niskie temperatury, śnieg i lód wymagają zastosowania odpowiednich środków chroniących zdrowie psów. Sweterki nie są co prawda potrzebne psom z grubą sierścią (podszerstkiem i włosem okrywowym) oraz posiadającym odpowiednią warstwę tkanki tłuszczowej, ale sprawdzą np. u westa lub dobermana. U szczeniaka, zwierząt w typie miniaturki i bezwłosych ras łatwiej o hipotermię, czyli wychłodzenie organizmu. Psy bez podszerstka (np. maltańczyk) radzą sobie z chłodem przy odpowiedniej dawce ruchu, ale warto znać objawy odczuwanego przez psy zimna:

  1. skulona postawa
  2. drżenie
  3. niepokój i ciągnięcie w stronę domu
  4. ospałość i apatia

Dodatkowo zastosować można buty. Obuwie dla psów jest dobrym rozwiązaniem na zimę, gdy lód lub wysypywana na ulicę sól mogą podrażniać psie łapy. Zakładać je warto także w upalne dni, gdy psy chodzą po rozgrzanym asfalcie oraz wtedy, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia łap w nieznanym terenie.

Specjalne kubraczki/derki zakłada się także u psów ras myśliwskich, które w chłodne dni wskakują do wody. Psy pracujące mogą nosić także kombinezony przeznaczone do pływania. 

Uwaga! Jeśli u psa pojawią się pchły, w przypadku ubranek mamy trochę więcej pracy. Jak pozbyć się pcheł u psa noszącego ubranie? Wszystkie ubranka dla maltańczyka trzeba wyprać w możliwie najwyższej temperaturze, która nie zniszczy materiału. Czynność tę warto powtórzyć po kilku dniach!

Ubranka dla maltańczyka

Ciuchy na zimę i ubranka na deszcz

Zimowe psie ciuszki wykonane są z różnych materiałów. Świadomy właściciel musi rozważyć, w jakich okolicznościach będzie ich używał i wybrać odpowiednie materiały. Warto zwracać na nie uwagę. Polarowe ubranko ma swoje plusy i minusy, podobnie jak wełniane czy akrylowe.

Dostępne materiały to:

  • wełna - wełna jest ciepła i powoli chłonie wilgoć. Nie można jej również prać w zbyt wysokiej temperaturze, bo inaczej otrzymamy wełniane ciuszki dla miniaturki własnego psa.
  • polar - rzeczy polarowe dobrej jakości są bardzo ciepłe i wygodne.
  • akryl - nie ma dobrych właściwości termoregulacyjnych i szybko łapie wilgoć.
  • bawełna - to jeden z lepszych materiałów, nawet jeśli ma niewielkie domieszki innych tkanin.
  • len - nie jest elastyczny, więc nadaje się do ubranek rozpinanych.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Wśród zimowych modeli znajdziemy:

  • sweterki
  • bluzy
  • kurtki
  • peleryny
  • derki
  • kombinezony
  • kamizelki

W deszczowe dni maltańczyk ubrać może pelerynę przeciwdeszczową. Warto jednak zauważyć, że kaptury nie są zbyt dobrym rozwiązaniem w ubraniach dla psów. Poza wrażaniem estetycznym wiążą się dla psa z ograniczeniem widoczności (jeśli jest on założony na psią głowę). Sprawdź także ten artykuł z polecanymi fryzurami dla maltańczyka.

Kostiumy dla piesków

Właściciele maltańczyków mogą stroić swojego pieska również przy różnych okazjach. Ubranie dla psa może nawiązywać do Halloween, Bożego Narodzenia lub Wielkanocy.  Suczki mogą nosić "sukienki", a samce inspirowane wojskiem stroje moro. Każdy pies przez chwilę może być także superbohaterem!

Producenci oferują także nakrycia głowy jak kapelusze i różnego fasonu czapki. Na psie szyje dostępne są natomiast chustki, muszki i bardzo ozdobne obroże.

Do tego typu psich ubranek warto podchodzić ze zdrowym rozsądkiem i myśląc o swoim pupilu. Chodzenie na co dzień w "garniturze" lub tiulowej spódnicy niekoniecznie jest wygodne i zdecydowanie nie sprawdza się latem lub podczas zabawy w lesie, czy psim parku. Kostiumy to...kostiumy i lepiej zakładać je jedynie na sesje zdjęciowe.

Modne modele dla maltańczyków

Gdzie i jak kupować psie ciuchy?

Ubranka dla maltańczyka dostępne są w sklepach zoologicznych oraz online. Osoby umiejące szyć na maszynie mogą wykonywać je także samodzielnie. Wykroje dostępne są w internecie, a właściciel może poszczycić się wtedy niesamowitym efektem i unikatową kreacją.

Ciuchy mają swoje rozmiary. Należy unikać zbyt małych, które krępują ruchy pieska. Powodować to może zaburzenia jego prawidłowego ruchu. Zbyt duże ubranie również będzie niewygodne. Odpowiednio dopasowane ochroni natomiast psa przed wiatrem i chłodem.

Dwa małe maltańczyki w różowych ubrankach oraz jakie ubranka dla maltańczyka wybrać
Jakie ubranka dla maltańczyka warto kupić, czyli ubranko dla maltańczyka krok po kroku

Do ubierania warto przyzwyczajać psa już od szczeniaka. Ubranka nie są dla zwierząt czymś naturalnym i muszą zostać z nim oswojone, podobnie jak z szelkami i smyczą. Niektóre z nich mogą nigdy nie zaakceptować zakładanych im strojów i warto to uszanować.

Tanie wersje to koszt około 25-30 zł za sweter lub bluzę z polaru. Ubranko z wyższej półki to koszt rzędu nawet 1000 złotych. Tanie ciuszki niekoniecznie są jednak gorsze! Cena często związana jest z marką.

Modne kubraczki - jakie modele są najpopularniejsze?

Wybór ubrań dla psów jest coraz większy. Pojawiają się nowe wzory, materiały i modele. Właściciele maltańczyków mają zatem pełną swobodę wyboru. Każdy znajdzie coś, co odpowiada jego gustowi. Przeglądając media społecznościowe, można jednak zauważyć, że dość często pojawiają się:

  1. Ozdoby do włosów - maltańczyki z dłuższym włosem zdecydowanie potrzebują odsłonięcia im oczu. Kitki ozdobione gustownymi ozdobami to stały trend w modzie maltańczyków.
  2. Muszki i chustki na szyje - to elementy "dekoracyjne", które nie przeszkadzają psu w swobodnym ruchu, ale dodają mu uroku.
  3.  Kurtki - nieprzemakalne i dobrze chroniące przed wiatrem, deszczem i chłodem.
  4. Sweterki i bluzy - zapewniają ciepło i są stosunkowo łatwe do zakładania.
  5. Sukienki - modne są również różnego rodzaju dziewczęce stoje dla suczek. Okazjonalnie lub w formie nieograniczającej ruchu są urocze i sprawiają, że drobne suczki maltańćzyka wyglądają jak "laleczki"!

Właściciele maltańczyków wybierać mogą spośród dostępnych wzorów takich jak:

  • moro
  • kwiaty
  • grochy
  • kratka

oraz wiele, wiele innych.

Ubranka noszone przez yorka, westa, czy psa rasy chihuahua nie powinny nikogo dziwić. Bluza lub kubraczek chronią je przed wiatrem i mrozem!

ikona podziel się Przekaż dalej