Trawa dla kota – opinie, skład i cena kociej trawy

Dlaczego kocia trawa jest tak lubiana przez koty?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że trawka dla kotów jest czymś zupełnie normalnym. Nie każdy ma pojęcie, że roślina jest instynktownie zjadana przez czworonogi. Głównie dlatego, że pomaga kotom np. usuwać z żołądka niestrawione elementy, spożyte przez pupila. Jak dokładnie działa np. owies w postaci trawy? Koty podgryzają trawę po to, by wywołać wymioty. Następnie zwracają treść pokarmową, której nie mogą przetrawić. Oczyszczają w ten sposób przewód pokarmowy ze zbędnych czy też zalegających składników karmy.

Można zatem wywnioskować, że uprawa trawy dla kotów jest polecana przez hodowców. Uważają oni, że trawa dla kota potrafi pozytywnie wpłynąć nie tylko na układ pokarmowy czworonoga, ale też jego stan zdrowia. Dlaczego warto hodować trawę dla kota? Otóż:

  • Trawa może oczyścić przewód pokarmowy kota z różnych elementów, m.in. z sierści którą kot połyka podczas mycia swojego futra. Gdy je wylizuje, tworzą się w żołądku kule włosowe. One niestety, ale niekiedy prowadzą do zatykania się jelit. Jak pewnie się domyślasz, to prowadzi zaś najczęściej do ich śmierci.
  • Trawa dla kota czyści jego organizm z resztek pokarmowych, których kot nie jest w stanie samodzielnie przetrawić. Oprócz tego, kocia trawa może także pomóc usunąć zalegające w kocim żołądku pióra czy kości.
  • Poza czyszczeniem treści żołądkowej z włosów czy resztek jedzenia, oczyszczony z żółci i nadmiaru śluzu zostaje również przewód pokarmowy kota.

Trawa ekologiczna a witaminy dla kota

Wielu specjalistów uważa, że trawa nie tylko może oczyszczać żołądek kota. Oprócz tego, trawa dla kota może również dostarczać zwierzęciu:

  • witaminy,
  • minerały,
  • aminokwasy.

Niektórzy eksperci upierają się, że trawy dla kotów pozwalają czworonogom pobierać kwas foliowy. Na próżno szukać go w mięsie, a kwas foliowy bierze przecież udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Jeżeli kot będzie cierpiał na brak kwasu foliowego może zdarzyć się, że zacznie cierpieć on na anemię. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak działa kocimiętka na koty.

Które trawy będą bezpieczne dla kota?

Trawa dla kota to roślina, która powinna być odpowiednio dobrana do kota i jego potrzeb. Warto posadzić w doniczce poszczególne odmiany chociażby dlatego, że czworonogi podgryzają trawę instynktownie. Mogą więc gryźć również rośliny domowe, a to niekoniecznie będzie bezpieczne dla ich zdrowia. Usuń toksyczne rośliny z zasięgu wzroku kota. Niebezpieczny jest dla nich np. bluszcz, rododendron, chryzantema, aloes, azalia dracena, fikus lub lilia. Tak samo, nie każda trawa dla kota jest dobra – podobnie, jak legowiska dla kota, choć w zupełnie innym kontekście. Niewygodne legowiska dla kota mogą sprawić, że zacznie szukać on innego miejsca do wypoczynku. Jednak już niewłaściwie dobrana trawa dla kota może sprawić, że ucierpi na tym zdrowie pupila. A więc, jaka powinna być dobra trawa dla kota?

Kot lubi jeść trawę, specjalne rodzaje trawy dla kota są dla nich szczególnie atrakcyjne i smaczne.
Trawa dla kota do jedzenia - uprawa na parapecie, zastosowanie i najlepsze rodzaje dla domowych kotów.

  1. Przede wszystkim, jej źdźbła nie mogą być ostre lub twarde, bo zranią język kota.
  2. Trawa musi szybko rosnąć, a jej uprawa nie może być trudna.
  3. Trawa powinna pochodzić z ekologicznej uprawy.
  4. Pamiętaj o korzeniach. Nie mogą gnić!

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Kupić czy sadzić? Dobra trawa dla kota

Lepiej sadzić czy kupić trawę dla swojego kota?

Najbardziej popularną trawą jest owies. Jeżeli chcesz zdecydować się na jakąś mieszankę traw, może to być np. żyto i jęczmień, połączone z owsem. Gotowe mieszanki dostępne są w sklepach ekologicznych. Możesz trzymać zakupioną trawę w pudełku, choć niektórzy sprzedają ją w doniczkach, a nawet w miseczkach. Gotowe trawy w sklepach zoologicznych, często sprzedawane są na sztucznym podłożu.

My polecamy jednak samodzielne sadzenie trawy dla kotów. Aby ją zasadzić potrzebować będziesz zwykłej ziemi. Możesz także siać trawę na mokrej wacie. Oczywiście, nie możesz korzystać z trawy ogródkowej albo tej, która rośnie przed domem na trawniku. Kot ma wrażliwy żołądek i lepiej nie narażać go na problemy związane ze zjedzeniem trawy spod bloku. Potrzeba nasion, które w składzie mają owies, jęczmień lub pszenicę. Hodowanie trawy w domu pozwoli uzyskać plony bez zbędnych substancji chemicznych, które mogłyby zaszkodzić zwierzęciu. Z reguły, paczka nasion kosztuje ok. 5 zł / 100 g.

Trawa dla kota – bezpieczna czy nie?

Wszystko zależy od tego, jaka to będzie trawa. Okazuje się bowiem, że nie każda kocia trawa sprzedawana pod taką nazwą jest bezpieczna dla czworonoga. Lepiej nie kupować trawy np. w sklepach spożywczych czy też budowlanych. Jeżeli już, koniecznie przeczytaj skład mieszanki. Nie kupuj również roślin z rodziny ciborowatych, bo do nich należy cibora zmienna – bardzo szkodliwa roślina dla kotów. Tego rodzaju trawa, w składzie z ciborą zmienną, niekiedy dedykowana jest dla kotów, co jest bardzo nieodpowiedzialne. Zwłaszcza, że liście cibory są twardsze od np. owsa. Im starsze będą, tym bardziej będą ostre. Mogą więc poranić język kota lub jego żołądek.

Nieodpowiednia trawa może również skaleczyć przewód pokarmowy kota. Zdarzały się też przypadki, że np. kawałek źdźbła wbijał się w śluzówkę gardła czy ściankę przełyku kota. Z reguły, w takiej sytuacji kot jest:

  • niespokojny,
  • apatyczny,
  • wymiotuje krwią.

Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, powinieneś od razu udać się do wykwalifikowanego weterynarza. Oczywiście, to pojedyncze przypadki. Jeżeli dobrze wybierzesz nasiona i będziesz hodował trawę samodzielnie, powinna ona pomóc kotu w wydalaniu złej treści pokarmowej czy też włosów. Nie podawaj jednak jej kotom młodszym niż 4-miesięcznym. W przypadku kotów powyżej 4-go miesiąca, zacznij najpierw od miękkich i młodych ździebeł do skubania.

ikona podziel się Przekaż dalej