Tosa inu - charakterystyka, usposobienie, cechy szczególne, wymagania

Oglądając zdjęcia tego majestatycznego psa możemy zachwycić się jego wyglądem. Tosa inu (japanese fighting dog) to duży i silny pies o pięknej, proporcjonalnej budowie. Wbrew pozorom jest to pies cichy i spokojny, który nigdy nie atakuje bez potrzeby. Czy tosa inu, wyhodowana jako pies bojowy, będzie dla ciebie odpowiednim przyjacielem? Wyjaśniamy jakich warunków oraz jakiego szkolenia potrzebuje tosa inu. Przedstawiamy opis wyglądu tego psa oraz jego ciekawe pochodzenie.

Tosa inu - pochodzenie i charakterystyka rasy mastif japoński

W Japonii walki psów były od wieków popularnym widowiskiem, które nie było tak krwawe jak w innych krajach. Pies bojowy stał się szczególnym produktem prowincji Tosa, która słynęła z hodowli psów do walki. Wczesne japońskie psy do walki miały lekką budowę i nie mogły dotrzymać pola psom angielskim, które od XIX wieku zaczęły przypływać do Japonii na statkach handlowych. Zaczęto więc krzyżować psy japońskie z rasami europejskich dużych psów i w ten sposób powstał mastif japoński zwany również Tosa Token lub Japanese Fighting Dog.

Mimo, że walki psów należały do popularnej rozrywki plebsu, rasa ta była na granicy wymarcia. Psy często ginęły w czasie walk. Wysokie podatki nałożone przez rząd na organizatorów walk, a później zakaz walk psów spowodował ograniczenie hodowli tej rasy. W czasie II wojny światowej, kiedy to większość psów wyginęła, wysłano najlepsze psy na północ. Dzięki czemu po wojnie możliwe było odtworzenie rasy.

Ile kosztuje szczeniak tosa inu

Cena szczeniaka z rodowodem w Polsce wynosi około 2500 - 3000 zł. Cena zależy od wieku psa, płci oraz pochodzenia. Zanim kupisz szczeniaka tej rasy, dobrze poznaj hodowlę oraz przodków psa. Nie wystarczy obejrzeć zdjęcia. Należy wziąć pod uwagę, że cena szczeniaka to nie wszystko, gdyż należy dodać koszt uzyskania pozwolenia oraz koszt obowiązkowych ubezpieczeń. Warto wiedzieć, że jest to pies kosztowny w utrzymaniu.

Tosa inu nie należy do ras popularnych. W Polsce pierwsza hodowla powstała pod koniec XX wieku. Jednak rasa ta nie cieszy się popularnością. Polska należy do krajów, gdzie hodowla i posiadanie tosa inu wymaga pozwolenia. Z uwagi na trudności w szkoleniu tych psów, rasa została wpisana na listę ras niebezpiecznych. W niektórych krajach hodowla tosy jest całkowicie zakazana.

Tosa inu - opis wyglądu i zdjęcia

Opis rasy można zacząć od faktu, że są to duże i masywne psy, które znajdują się w grupie najwyższych psów. Pies tej rasy ma wzrost około 60-62 cm, zaś suka osiąga wzrost około 55 cm. Pies waży od 50 do 90 kg, zaś większe psy mogą dochodzić nawet do 100 kg wagi. Suka waży od 40 do 80 kg.

Tosa ma gładką sierść. Dopuszczone do wzorca jest jednolite umaszczenie w kolorze czerwonym, płowym, morelowym, czarnym i pręgowanym. Możliwe są też białe dodatki.

Charakter tosa inu

Charakterystyka tego psa nie ma wiele wspólnego z psem bojowym. Ten przyjazny i towarzyski pies może stanowić idealnego przyjaciela rodziny. Przywiązuje się do opiekuna i lubi dzieci. Tosa lubi się bawić i jest wyjątkowo cierpliwy wobec dzieci. Warto jednak pamiętać, że jest to pies duży, który może w zabawie niechcący przewrócić lub przestraszyć dziecko. Dlatego też nie należy go zostawiać z dziećmi bez nadzoru.

Tosa nadaje się również do mieszkania w mieszkaniu w blokach, gdyż ma małe potrzeby w zakresie ruchu. Mastif japoński jest mało absorbujący i wystarczą mu spokojne spacery. Pies tej rasy będzie się jednak lepiej czuł w domu z ogrodem. Chociaż dom z ogrodem nie zastąpi spacerów. Nie jest to typ sportowca. Długie i wyczerpujące spacery nie są wskazane, gdyż psy tej rasy mają problemy ze stawami. Psu należy również zapewnić bodźce umysłowe oraz odpowiedniej socjalizacji.

Tosa to pies cierpliwy i spokojny, jednak nie powinien mieszkać w jednym domu z kotami i innymi psami. Tosa nie toleruje w swoim domu innych psów. Może się zdarzyć, że pies tosa zaakceptuje innego psa, jeśli wychowywały się razem od szczeniaka i jeśli jest to suka. Jednak trzymanie tosy z innymi psami jest ryzykowne.

Tosa świetnie sprawdza się jako pies obronny i stróżujący. Nie szczeka bez powodu i nie zachowuje się nieobliczalnie. Nigdy nie atakuje bez powodu. Raczej nie zrani intruza, lecz będzie go pilnował do czasu przyjścia opiekuna. Warto jednak pamiętać, że tosa inu to pies towarzyski i nie należy izolować go od rodziny. Dlatego też nie sprawdzi się do pilnowania samotnie posesji na uboczu.

Czy tosa inu to pies dla ciebie? Biorąc pod uwagę opis rasy, a przede wszystkim siłę i wielkość tego psa, należy uznać, że nie jest to rasa odpowiednia dla osób starszych. Opiekun tosy musi mieć nie tylko siłę fizyczną, lecz także doświadczenie w szkoleniu psów. Decyzję o zakupie psa tej rasy należy podejmować w sposób przemyślany i odpowiedzialny, pamiętając że pies może osiągnąć nawet 100 kg wagi.

Szczeniak tosa inu - charakterystyka i wychowanie

Warto wiedzieć, że tosa inu późno dojrzewa. Szczeniak musi być wcześnie socjalizowany z ludźmi, zwierzętami i przyzwyczajony do różnych okoliczności i sytuacji. Bardzo ważne jest pozytywne wychowanie. Szczeniaka należy traktować konsekwentnie, lecz serdecznie.

Ten silny, obronny pies o silnym charakterze, wymaga doświadczonego opiekuna. Jest inteligentny, chętny do współpracy, szybko się uczy i nie bywa uparty. Szkolenie powinno odbywać się metodami pozytywnymi poprzez nagrody i smakołyki. Odradza się szkolenie obronne tej rasy, gdyż tosa inu ma charakter obronny we krwi.