Koty z włosem zamiast sierści – czy dana rasa uczula, czy nie uczula?

Antyalergiczne, hipoalergiczne, nieuczulające. Koty bezpieczne dla alergików wyszukiwane są w różny sposób. Wśród opiekunów pojawiła się teoria, że koty z włosem zamiast sierści są lepszym wyborem dla osób z alergią. Czy to prawda? Jakie koty mają włosy? Pytań jest sporo!

Sierść kota może być jedno lub dwuwarstwowa. Przykładowo kot syjamski nie ma podszerstka, a maine coon ma. Czy kot mający tylko włos okrywowy nie uczula? Sprawdźmy!

Większość alergenów zwierzęcych to enzymy (białka). Ponad 50% z nich należy do lipokalin, które spotykane są zarówno w sierści, jak i ślinie oraz moczu kota lub psa. Sierść kota jest zatem w większości przypadków tylko  pewnego rodzaju “magazynem” alergenów.

Hipoalergiczne rasy kotów – czy takie istnieją?

Kot dla alergika – co warto wiedzieć?

Musimy zacząć od podkreślenia smutnej informacji. Tak samo, jak w przypadku psów, również wśród kotów nie ma prawdziwie hipoalergicznych ras. Są jednak takie, które rzadziej powodują reakcje u ludzi. Do takich ras zalicza się kot:

  • Balijski,
  • Rosyjski niebieski,
  • Syberyjski,
  • Bengalski,
  • Devon Rex,
  • Sfinks,
  • Orientalny krótkowłosy.

Nie można powiedzieć, że kot jakiejkolwiek rasy nie uczula. W alergii na koty nie chodzi bowiem tylko o sierść. Tak, jak wspomnieliśmy na początku białka, które są alergenami, znajdują się w moczu, ślinie i złuszczającym naskórku kota. Każde z nich może wywoływać reakcję alergiczną.

Co ważne, kocie alergeny możesz spotkaćwszędzie. Nawet tam, gdzienigdy nie trzymanozwierząt domowych. Dlaczego? Ludzie przenosząalergeny zwierząt domowych np. na swoich ubraniach. Z tego powodu wykryto je w przedszkolach, szkołach, a nawet przychodniach lekarskich.

Uczulenie u ludzi może występować na wszystkie psy lub koty, ale część alergików jest bardziej wrażliwa na niektóre rasy, a na inne mniej.

Nieuczulające” rasy kotów – opisy

Oprócz tego, że kot Cię nie uczula, ważne są informacje dotyczące jego charakteru oraz ogólnego usposobienia rasy. Przedstawiamy skrótowe informacje o wymienionych rasach.

  • Kot Balijski -sierść kota balijskiego jest jedwabista i pozbawiona podszycia. Jego pielęgnacja nie jest kłopotliwa, a sam kot jest raczej towarzyski i zwykle lubi pieszczoty.
  • Kot rosyjski niebieski — sierść tego kota bywa opisywana jako “pluszowa”. Jego pielęgnacja polega na regularnym wyczesywaniu. Ta rasa często mocno przywiązuje się do opiekuna i nie lubi samotności.
  • Kot Syberyjski – choć sierść kota syberyjskiego nie wskazuje na to, by był dobry dla alergików, podobno nawet 75% osób z alergią nie wykazuje jej na osobniki tej rasy. Koty syberyjskie są energiczne i ciekawskie.
  • Kot Bengalski -jedwabista w dotyku sierść oraz piękne umaszczenie przyciągają wzrok do tego kota. Rasa uznawana jest jednak za nieufną, ale budowana powoli więź z opiekunem finalnie bywa bardzo silna.
  • Devon Rex – sierść Devon Rexa jest bardzo krótka, ale miękka. Jej struktura jest ciekawa, bo falista. O tej rasie często mówi się, że ma “psi charakter”.
  • Sfinks – u sfinksa dopuszcza się krótkie owłosienie w niektórych miejscach ciała, ale w ogólnym ujęciu u tego kota sierści po prostu nie ma. Koty rasy Sfinks są mocno przywiązane do opiekunów i lubią spędzać czas z człowiekiem.
  • Kot Orientalny krótkowłosy – tego kota charakteryzuje jedwabista i krótka sierść. Dodatkowo osobniki tej rasy są zwykle dość temperamentne i aktywne.

Cena za poszczególnego kociaka jest zależna nie tylko od rasy, ale także od samej hodowli i tego, jaką opiekę miała zapewnioną kotka i jej maluchy. Dobre hodowle stosują wysokiej jakości żywienie oraz zwracają uwagę na profilaktykę zdrowotną. Wyższa cena charakteryzuje koty, które kupowane są z myślą o założeniu własnej hodowli i ich rozmnażaniu. “Nieuczulające” rasy cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego ich hodowla może kusić niektóre osoby. Pamiętaj jednak, że rozsądne i rzetelne prowadzenie hodowli kotów wymaga czasu, wiedzy oraz pasji. Nie kupuj zwierząt z niepewnych źródeł i nie porywaj się na rozmnażanie pupila bez właściwej wiedzy. Sprawdź także ten artykuł na temat kotów dla alergików.

Jak “sprawić”, by kot był hipoalergiczny?

Kot dla alergika – jak wybrać?

Opisaliśmy rasy, które rzadziej powodują alergię. Nie możemy jednak w 100 procentach stwierdzić, że nie uczulają i że uczulenie nie wystąpi właśnie u Ciebie. Sposobem, by się przekonać, jak reagujesz na daną rasę, jest kontakt z takim kotem. Możesz porozmawiać z hodowcą i poprosić go o kilka wizyt, podczas których będziesz mieć kontakt z daną rasą. Przekonasz się wtedy, czy taki kot jest “hipoalergiczny” właśnie dla Ciebie!

Domowe sposoby na uczulenie

Mimo że antyalergiczne koty nie istnieją, nie zawsze istnieje konieczność rezygnacji z posiadania pupila. Co możesz zrobić?

  • Alergeny będą przenosić się pomiędzy pomieszczeniami, ale warto ograniczyć przebywanie kota w sypialni osoby z alergią.
  • Dobrą inwestycją może być oczyszczacz powietrza.
  • O ile możesz, zrezygnuj z zasłon, dywanów i tapicerowanych mebli, co zmniejszy gromadzenie się alergenów.
  • Zadbaj o regularne i dokładne sprzątanie, w tym pranie pościeli oraz pokrowców na meblach.
  • Kąp swojego pupila w odpowiednich szamponach.
  • Transportując zwierzę w samochodzie, używaj łatwych do prania pokrowców.
  • Skonsultuj się z lekarzem – alergologiem. Dopytaj, czy powinieneś stosować probiotyki (zdrowa mikrobiota jelit to ważny element odporności ludzi i zwierząt). Rozważ także możliwe opcje odczulania.
  • Zadbaj o odpowiednią dietę swojego pupila. W kocim menu nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, które pozytywnie wpływają na skóry i sierści. Możesz podawać swojemu kotu olej z łososia lub kryla.

Połączenie możliwości współczesnej medycyny, a także regularnego sprzątania i zasad higieny pozwala wielu osobom z mniej intensywnymi objawami alergii na posiadanie swojego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej