Zdrowy i dobry pokarm

Akwarystyka to dziedzina, gdzie widzimy ogromny postęp w budowie sprzętów (filtry, świetlówki do akwarium), nawozów dla roślin, podłoży, a także pokarmów dla ryb. Postęp jest bardzo dobry, ale przychodzi z nim natłok informacji technicznej i chaos.

Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy mamy wachlarz rzetelnych doniesień naukowych i na nich opieramy wiedzę. Niestety nie mamy na to czasu i szukamy skróconych informacji, gdzie się tylko da. Korzysta na tym cichy towarzysz postępu, czyli marketing.

Na samym początku poznamy najlepszy pokarm ze wszystkich. To pokarm zróżnicowany. Lepszego nie ma. Tylko urozmaicanie zapewni nam najlepsze żywienie ryb. Jednak jak mieszać, żeby składniki były dobre? Tego dowiemy się poniżej.

Jak zrobić karmę idealną

Naturalny znaczy dobry

Najlepszy pokarm dla rybek to żywy pokarm. Od Tajlandii, przez Florydę, po Rosję, hodowle masowe stosują żywe pokarmy. To nasz ogromny atut, z którego po prostu musimy skorzystać. I nie chodzi tu bynajmniej o wspaniały skład tych karm.

Ryby najczęściej karmione są:

  • Artemią
  • Rozwielitką
  • Rurecznikiem
  • Oczlikiem
  • Wrotką

O wiele rzadziej podawana jest ochotka, wodzień czy doniczkowiec. To pokarmy, które nasze ryby znają. Zdecydowanie też lubią, bo rzadko bywa, żeby zdrowa ryba nie chciała zjeść rurecznika. Warunek jest jeden – pokarmy muszą być świeże.

Zawsze warto mieszać pokarm dla rybek z czymś żywym. Najlepiej artemią lub oczlikiem, a jeżeli odstrasza nas cena za porcję, to czysty rurecznik, najlepiej przetrzymany tydzień w lodówce z wymienianą codziennie wodą też ucieszy nasze rybki.

Pokarm mięsny i roślinny mrożony

Mrożony pokarm dla rybek jest cudownym zastępstwem żywego. Nie trzeba pilnować świeżości, tylko wrzucamy do zamrażalnika i zapominamy. Przed podaniem koniecznie trzeba je rozmrozić i najlepiej wypłukać wodę, w jakiej były robaczki.

Rewelacyjny jest też roślinny pokarm mrożony. Podobnie jak w powyższym przypadku nie musimy pamiętać o zakupie banana, sałaty, szpinaku, zdobyciu wolffii i tym podobnych wynalazków. Wszystko mamy w pakieciku, a porcje są na tyle małe, że nie trzeba mieć hodowli, żeby je zużyć na raz. Taki miks roślinny ma więcej naturalnych składników niż karma gotowa.

Nie zawsze są u nas dostępne żywe kiełże, krewetki, czy kryl. Nasze pielęgnice zakochają się w tym jedzeniu, poza tym nie ma nic zdrowszego dla dużej ryby. Cena takiej mrożonki może nie jest najniższa, ale raz na jakiś czas warto zaserwować nawet wielkim rybom jakieś urozmaicenie.

Papryka a świetlówki do akwarium

Pamiętajmy o warzywach. Szczególnie Tanganika powinna je mieć na porządku dziennym. Jednak mniej osób ma trofeusy, niż na przykład glonojady, a te kochają warzywa i owoce. Kosiarki, otoski, krewetki, labeo, bocje, gupiki, mieczyki, cała ta ekipa będzie zajadać wege ze smakiem. Co najlepsze, taka karma starczy na długo, a jej cena jest wyjątkowo niska.

Świeże warzywa najwygodniejsze w użyciu. Możemy wrzucić sałatę, ogórka, cukinię, brokuły, marchewkę, groszek, szpinak i wiele innych. Do przetestowania gustu ryb doskonała jest sałata, bo nawet jak zostawimy ją na dłuższy czas, to nie zaszkodzi parametrom wody. Na pewno mniej niż standardowa karma dla ryb akwariowych. Bardzo dobroczynna jest papryka, bo może wybarwić ryby lepiej, niż niejedne świetlówki do akwarium.

Owoce też są bardzo lubiane przez ryby. Doskonale nadają się: banan, jabłko, brzoskwinia, arbuz (istnieje pokusa, żeby się nie podzielić z rybami). Tutaj trzeba pilnować czasu leżenia w wodzie. Cukry mogą zrobić zmętnienie wody, jeżeli zostawimy je na dłużej niż 3,4 godziny.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Warzywny suchy pokarm

Przejdźmy do karm gotowych, z których najlepsze będą warzywne. Jedzenie dla ryb jest trochę takie, jak jedzenie dla ludzi. Wszyscy chcą, żeby smakowało, a etykietka jest już mniej ważna. Niestety ludzie lubią słodycze, sole i tłuszcze, a ryby… podobnie. W pokarmie powinien być dobry smak i skład.

Kupmy dla naszej ryby karmę warzywną. One nigdy nie mają 100% warzyw, ale przeważnie pół na pół z mączką rybną i zbożami. Rybki będą miały bardzo zdrowy popiół i włókna, a witaminy w roślinach też są nie do pogardzenia. Zamiast kupować kolejny suchy pakiet z mączki rybnej, urozmaićmy pożywienie warzywami!

Praktycznie każdy producent ma swoje linie warzywne. Naturefood, Ocean’s Nutrition, Sera, Tetra, Tropical, OSI, od każdego producenta coś się znajdzie. Profesor Jerzy Antychowicz  napisał najmądrzejszą wytyczną odnośnie gotowych pokarmów dla ryb: „Na pokarmie dla ryb nie można oszczędzać”. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat karmników dla rybek?

Sucha karma dedykowana

Kiedy mamy tylko jeden gatunek ryb akwariowych, możemy wybrać karmy dedykowane. Istnieją rodzaje karm dla mieczyków, gupików, pielęgnic, arowan, welonków i wiele innych. Przy czym warto zaznaczyć, że karma dedykowana nie ma tylko narysowanej rybki na etykiecie. Zwróćmy uwagę na skład.

Ryby jedzące pokarm w akwarium, a także TOP 5 najlepszych rodzajów pokarmów dla ryb do akwarium
Najlepszy pokarm dla rybek, czyli podpowiedzi, czym karmić rybki, najlepsze składniki

Często producenci umieszczają najpopularniejsze gatunki ryb na etykiecie, bo kiedy klienci widzą „swoją” rybkę, właśnie taką karmę wybiorą. To oczywiście wiele ułatwia, ale gdy na jednym obrazku mamy gupika, welonka i pielęgniczkę ramireza, powinno nam to dać do myślenia.

Sera spirulina tabs jest bardzo dobra dla zbrojników. Naturefood Supreme Bettafood jest świetny dla bojowników, a Tropical Soft line Monster fish jest idealny dla dużych ryb mięsożernych. Tetra ma natomiast unikalny pakiet dla złotych rybek w postaci Tetra goldfish menu. Hikari jest niekwestionowanym liderem w karmach dla karpi koi. Suchy pokarm to też wartościowe pożywienie dla ryb.

Zrobić dobre zestawienie

Wszystkie powyższe grupy karm powinny być mieszane. Sucha z mrożoną, a żywa z warzywami. Tropical, Serę, czy Naturefood mieszajmy z dodatkami. Oczywiście weźmy pod uwagę indywidualne preferencje gatunków. Każdy ma specyficzne zapotrzebowanie na pożywienie i zawsze warto je sprawdzić.

Dopasujmy karmę wielkościowo do naszej rybki. Miękkie granulki mają tę zaletę, że można je rozdrobnić, ale karmy dedykowane dla większych ryb akwariowych mogą być inaczej zbilansowane, niż te dla mniejszych. Nie tylko sucha karma podlega tej zasadzie. Żywe pokarmy nie mogą być za duże dla naszego gatunku rybek.

Do każdej karmy warto niekiedy dodać witamin takich jak Fishtamin Sery lub Vitafish Vetos Farma. Najlepiej nasączyć nimi płatki lub granulki. Można też wymoczyć żywe i mrożone karmy przed podaniem. Witaminy podane do jedzenia są doskonałym sposobem na polepszenie kondycji każdej ryby.

ikona podziel się Przekaż dalej