Największe kocię na świecie

Maine Coon

Maine Coon to niezwykle popularna rasa w Polsce, wybierana przez ludzi na zwierzę towarzyszące ze względu na piękny wygląd, ale również przyjacielski charakter. Maine Coon jest czasem nazywany psem kociego świata, więc może być dobrym towarzyszem dla człowieka, który z jakiegoś powodu nie może mieć psa. Zbieżność charakterów może być pomocna w procesie zapoznawania obu zwierząt, choć pytanie, jak oswoić kota z psem to temat na osobny artykuł.

Maine Coon może osiągnąć nawet ponad metr długości i od 6 do 10 kg wagi, w zależności od płci osobnika. Jak na kota to naprawdę wielkie rozmiary! Warto brać to pod uwagę, gdyż tak duże zwierzę będzie potrzebowało odpowiednio przystosowanego terytorium.

W Polsce można znaleźć wiele hodowli kotów rasy Maine Coon. Zanim się na którąś zdecydujemy, warto sprawdzić jej legalność w jednym z oficjalnych kocich stowarzyszeń. Następnie należy obejrzeć warunki hodowlane, aby upewnić się, że nasz przyszły przyjaciel wychowuje się w optymalnym środowisku.

Kot norweski leśny

Niektórzy twierdzą, że rasa Maine Coon wzięła się właśnie od kota norweskiego leśnego, ale nie jest to teoria potwierdzona. Nie ulega wątpliwości, że koty tej rasy również są wielkie, ale ich rozmiary wcale nie zniechęcają potencjalnych opiekunów. W Polsce kot norweski leśny jest niemal tak popularny, jak Maine Coon.

Kot norweski leśny to stara rasa, a rasy takie uznawane są za ogólnie zdrowe i długowieczne. Kot norweski leśny to główne koty hodowlane Skandynawii. Wpisują się dobrze w klimat oraz mitologię tego rejonu świata.

Samice mogą osiągać do 8 kg wagi, samce nawet 10 kg. Może to być problematyczne, jeśli weźmie się pod uwagę zamiłowanie kota norweskiego do wspinaczki. Należy mu zapewnić do tego celu odpowiednio duże, stabilne i wytrzymałe kocie meble, w końcu zwierzęta uważane za największe koty domowe mają swoje prawa.

Savannah

Omówiliśmy dwa największe koty domowe na świecie, czas więc przejść do trzeciego, który jest krzyżówką kota domowego i dzikiego afrykańskiego serwala. Serwale są same w sobie wielkie, nic więc dziwnego, że ich hodowlane potomstwo osiąga naprawdę duże rozmiary.

Savannah to niezbyt popularna rasa w Polsce. Kociaki tej rasy są bardzo drogie, a ich wychowanie - trudne. Kot mający w sobie tak dużo z dzikiego kuzyna potrzebuje bowiem specyficznej opieki, obejmującej odpowiednio przygotowane środowisko życia i dużą dozę aktywności. Savannah to nie są leniwe, kanapowe mruczki.

Kot savannah o okrągłych uszkach, a także TOP 5 największych ras kotów domowych
Kot Savannah, jedna z największych ras kotów domowych do hodowli w domu, ciekawa rasa o pięknym umaszczeniu

Samce tej rasy mogą osiągać nawet 12 kg wagi - im więcej genów dany osobnik odziedziczył po serwalu, tym będzie większy. To koty o silnym instynkcie łowieckim, sprytne i energiczne. Szybko się uczą, co może być pod pewnymi względami uciążliwe. Należy zapewnić im dużo rozrywki, bo koty te kiepsko tolerują nudę.

Duży kot - duża odpowiedzialność

Mierz siły na zamiary

Koty dużych ras są urocze, ale ich potężne gabaryty mogą niekiedy stanowić problem. Warto zastanowić się, czy mamy wystarczająco duże mieszkanie, żeby pomieścić w nim jednego lub kilka Maine Coon’ów czy kotów norweskich leśnych.

Duże koty potrzebują dużych drapaków, legowisk i kocich półek, co będzie wymagało odpowiednio - nomen omen - dużego budżetu. Na tak zwanej “kotyfikacji” nie warto oszczędzać, gdyż zapewni ona naszym podopiecznym niezbędną porcję ruchu, eksploracji i rozrywki szczególnie pod naszą nieobecność w domu.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Żywienie

Koty dużych ras zjadają również więcej pokarmu, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w naszych codziennych wydatkach. Na jedzeniu również nie należy oszczędzać - pełnowartościowa mięsna karma jest potrzebna każdemu kotu do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie da się jej zastąpić “domowymi” zamiennikami.

Najprostszym sposobem karmienia kotów jest podawanie im pełnowartościowej, puszkowanej karmy mokrej, zawierającej nie więcej niż 5% dodatków roślinnych. Karma dobrej jakości powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, nie zawierać za to węglowodanów ani białek roślinnych, które są kotu niepotrzebne, a mogą się przyczyniać do powstawania cukrzycy.

Osoby o większych możliwościach finansowych i czasowych mogą przygotowywać dla swoich podopiecznych mieszanki mięsa, podrobów i innych suplementów, czyli tak zwaną dietę BARF. Dieta oparta na surowym mięsie jest bez wątpienia najbardziej naturalna, wymaga jednak sporej wiedzy i doświadczenia. Jeśli chcemy w ten sposób karmić pupila, skonsultujmy się wcześniej z zoodietetykiem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dużych kotach.

Leczenie

Na szczęście koty dużych ras opisanych w tym artykule (Maine Coon, kot norweski leśny) są uważane za ogólnie zdrowe, choć mają tendencję do kardiomiopatii przerostowej - choroby serca, którą można z sukcesem leczyć, jeśli jest wcześnie zdiagnozowana. Jej wczesnym objawem są trudności w oddychaniu i szybkie męczenie się w trakcie zabawy.

Warto zatem robić kotom wyżej wymienionych ras regularne badania serca (echo serca). To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, przeprowadzane za pomocą aparatu USG. Jego koszt oscyluje w okolicy 200 zł. Należy je wykonywać profilaktycznie co roku u wszystkich kotów, a w szczególności przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.

Nie wybieraj kota oczami

Na zakończenie dodam, iż kota dla siebie nigdy nie należy wybierać jedynie na podstawie wyglądu. Niestety, praktyka ta jest nadal dość powszechna. Zakochujemy się w kolorze oczu, długości futerka, w słodkich łapkach czy mordce, mniej interesując się charakterem danego zwierzęcia.

Tymczasem charakter i temperament to najważniejsze cechy, na które powinniśmy zwracać uwagę przy adopcji kota. Dzięki temu unikniemy bolesnych rozczarowań, o których często słyszę jako behawiorysta. Każdy kot ma swój unikalny charakter, którego nie da się zmienić. Warto o tym pamiętać wybierając towarzysza na całe życie.

ikona podziel się Przekaż dalej