Dlaczego zabawa z kotami w domu jest taka ważna?

Nie każdy opiekun kota zdaje sobie sprawę z tego, że zabawa z kotkiem jest równie ważna, jak jego prawidłowe żywienie. Odpowiada za budowanie więzi między właścicielem a kotem, ale przede wszystkim zaspokaja kota i jego potrzebę polowania, a także rozładowuje emocje, dzięki czemu kot jest spokojny i szczęśliwy.

W przypadku młodych kotów metoda zabawy nie tylko pomaga w zbudowaniu więzi z ukochanym kotkiem, ale także wpływa na to, w jaki sposób kot będzie bawił się, gdy dorośnie. Nie można jednak zapominać o tym, że dorosłe koty również potrzebują pobawić się z właścicielem.

Kocięta zaczynają się bawić od czwartego tygodnia życia. W naturze to właśnie wtedy kotka przynosi swoim młodym pierwsze żywe myszy do zabawy i uczy je polować. Kocięta, które nie są rozdzielane od matki i swojego rodzeństwa do 12 tygodnia życia, uczą się samokontroli i nabywają umiejętności społeczne. Później to właściciel kota odpowiada za jego dalszy rozwój m.in. przez zabawę w polowanie.

Kocie gry – jakie są najfajniejsze zabawy dla małych kotów?

Mimo że kot stał się udomowionym zwierzęciem, to wciąż jest drapieżnikiem. W jego naturze leży polowanie na jedzenie. Istnieje pewien schemat łańcucha łowieckiego kota. Każdy jego element jest niezmiernie ważny i w czasie zabawy z kotem nie należy zapominać o żadnym z nim. W jego skład wchodzą poszczególne etapy takie jak:

  • wypatrywanie ofiary,
  • podchodzenie/skradanie się do zdobyczy,
  • pogoń za ofiarą,
  • chwycenie zdobyczy,
  • zabicie ofiary,
  • rozszarpanie zdobyczy,
  • zjedzenie ofiary,
  • toaleta,
  • odpoczynek, sen.

Kot nie musi od razu łapać swojej ofiary, bo w naturze nie zawsze udaje mu się to już za pierwszym razem. Istotna jest sama pogoń za ruchomym celem i próba je pochwycenia, jednak na sam koniec zabawy należy mu pozwolić na jej złapanie. Istotnym elementem polowania jest samo spożycie zdobyczy, więc po zabawie możesz podać kotu jedzenie lub jego ulubione przysmaki.

Najfajniejsze pomysły na zabawę z kotkiem:

  • polowanie na szeleszczące tasiemki umieszczone na kijku (wędka)
  • aportowanie piłeczki,
  • pościg za pluszową myszką (np. z szeleszczącą folią w środku) umieszczoną na sznurku,
  • polowanie na nakręcaną mysz,
  • pościg za piórkami umieszczonymi na lince (wędka).

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Podczas nieobecności właściciela kot powinien mieć pewne atrakcje w domu, aby mógł rozładować emocje, gdy zostaje sam. Poza drapakiem, w tym celu przydają się:

  • uzupełniona przysmakami mata węchowa (lub zabawka),
  • zabawki interaktywne (tory z piłkami etc.),
  • szeleszczące tunele (kot może tam spać),
  • piłki lub myszki (piszczące albo z dzwoneczkami w środku),
  • poduszeczki z kocimiętką i walerianą.

Niekiedy będzie trzeba zachęcić kota do wspólnej zabawy. Może to dotyczyć zwłaszcza starszych lub otyłych kotów. Warto wypróbować różne zabawki, aby sprawdzić, które są ulubione, aby to nimi zachęcać kota do ruchu. Zabawa nie tylko wpływa korzystnie na stan psychiczny kota, ale odpowiednia dawka ruchu i właściwa dieta sprawią, że kot utrzyma prawidłową wagę.

Czarny, mały kot podczas zabawy piłką, a także opis najlepszych zabaw dla kotów oraz najlepsze zabawki
Najfajniejsze zabawy dla małych kotów, czyli zabawki, opis zabaw krok po kroku i realizacja potrzeb zwierzaka

Najfajniejsze zabawki dla małych psów i dla małych kotów można kupić nie tylko w sklepach zoologicznych, ale także w supermarketach. Jednak najwięcej ofert można znaleźć w Internecie. Bardzo często można trafić tam na promocję i kupić naprawdę fajne zabawki za małą cenę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych zabawkach dla kota.

Czy z kotem można bawić się źle?

Okazuje się, że tak. Na etapie rozwoju kota największym błędem jest pozwalanie mu na gryzienie rąk lub rzucanie się na nogi. W momencie, kiedy kociak zaczyna się tak zachowywać, nie należy go karać, a przekierowywać jego uwagę na zabawkę. Ręce powinny kojarzyć mu się jedynie z głaskaniem.

Koty lubią rutynę, więc warto bawić się z nimi o podobnych porach, ponieważ zapewnia im to bezpieczeństwo psychiczne. Sama zabawa nie powinna trwać zbyt długo. Wystarczy 10-20 min, ale kilka razy dziennie. Męczenie kota przez godzinę nie da spodziewanego efektu.

Schemat łańcucha łowieckiego kota zawiera pewne element, które powinny się wydarzyć, aby kot poczuł satysfakcje. Jeśli stale będzie brakowało jakiegoś z nich (np. złapania zdobyczy), u kota może wydzielić się hormon stresu, który obniży poziom substancji odpowiadający za dobre samopoczucie. Poznaj także niezbędne gadżety i akcesoria dla kotów, ułatwiające wychowywanie kota.

Najfajniejsze zabawy dla małych kotów wcale nie zajmują dużo czasu. Nieprawidłowe zachowania kota, jak agresja czy lęk, mogą wynikać z braku odpowiedniej stymulacji. Koty pozbawione zabaw z opiekunem i możliwości polowania stają się nieszczęśliwe, znudzone i sfrustrowane. Takie koty mogą rzucać się na ręce, gryźć właściciela, niszczyć meble lub wykazywać inne problemy behawioralne. Najfajniejsze pomysły na zabawę z kotami wykorzystują wszystkie elementy ze schematu łańcucha łowieckiego kota, tym samym zapewniają mu odpowiednie atrakcje i spełniając jego potrzebę polowania.

ikona podziel się Przekaż dalej