Choroby królików – zdjęcia

1. Kokcydioza królików domowych

Jest to jedna z najbardziej popularnych chorób u królików, która pojawia się zwłaszcza podczas jedzenia zanieczyszczonej wody bądź karmy – wówczas przenoszą się przetrwalnikowe ocysty kokcydiów. Są to problemy różnego rodzaju zwierząt hodowlanych, w tym królików miniaturek. Króliki są roznosicielami pierwotniaków, a choroba najczęściej objawia się u nich w okolicy wątroby albo jelit (kokcydioza wątrobowa albo kokcydioza jelitowa). Jeżeli będziesz mieć podejrzenie co do kokcydiozy, niezwłocznie udaj się do lekarza! Hodowca młodych królików wyjaśnia, że zwierzaki te najczęściej nie wykazują objawów – aż do momentu, gdy pojawi się ostra infekcja. Jeżeli jednak zobaczysz jakikolwiek z poniżej opisanych objawów, będziesz musiał sprawdzić stan zdrowia królika:

  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • nerwowość albo osowiałość,
  • wypadanie sierści,
  • odwodnienie,
  • krew albo śluz w kale.
Kokcydioza u królików, a także inne popularne choroby królików, ich objawy i leczenie
Jakie są najpowszechniejsze choroby królików, a także ich objawy i leczenie

2. Myksomatoza – leczenie choroby

To bardzo popularna choroba wśród królików, która pojawia się często u zwierząt owego gatunku. Niestety, ale objawy choroby są bardzo groźne dla królików i właśnie przez nie odnotowuje się najczęstsze liczby zgonów tych zwierzaków. Myksomatoza to choroba wirusowa, która jest zaraźliwa – właśnie dlatego dobrze, by ją odpowiednio wcześniej prawidłowo zdiagnozować. Co najgorsze, chorobę przenoszą krwiopijne owady, np. kleszcze, pchły bądź komary. Chory królik ma zazwyczaj obrzęk na powiekach albo na głowie, ale też wysoką temperaturę. Obrzęki mogą pojawić się również w okolicach:

  • uszu,
  • nosa,
  • narządów płciowych.

Może pojawić się też duszność i guzowate zmiany, które później zamieniają się w strupy – niestety, ale to najczęstsza oznaka myksomatozy. Chorobę najlepiej zobrazują zdjęcia.

Myksomatoza u królików, a także inne popularne choroby królików, ich objawy i leczenie
Popularne choroby królików, czyli na co może zachorować królik i jakie są objawy

Choroby od królika

3. Nosówka (pastereloza) i choroby uszu u królików

Nosówka jest chorobą, z którą często boryka się hodowla królików. Najczęściej choroba ta atakuje oczy, które później ropieją i stają się czerwone. Możesz zauważyć jej objawy, kiedy królik zacznie mocniej mrużyć oczy. Bardzo często objawom tym towarzyszy również niedrożność nosa i częste kichanie, co nazywa się katarem królików. Pastereloza wywołuje też często choroby uszy, infekcje dróg moczowych oraz pojawianie się wrzodów. U młodych królików objawy nasilają się, kiedy narażone są na stres. Dlatego powinieneś postarać się go wyeliminować u królików, zwłaszcza miniaturek. Nowe króliki warto będzie zaś poddać kwarantannie.

Królik w klatce, a także nosówka a także inne popularne choroby królików, ich objawy i leczenie
Powszechne choroby królików, na które zapadają zwierzęta futerkowe, a także ich objawy

U niektórych królików pojawiają się też inne choroby uszy, jak świerzb. Najczęściej pojawia się on w zewnętrznym przewodzie usznym, mocno swędząc. Jeżeli zauważysz, że królik drapie ucho tylną nogą i mocno trzęsie głową może oznaczać to, że złapał świerzb. Jeśli planujesz hodowlę zwierzątka, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić klatkę dla królika.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

4. Choroby skóry u królików

Jedną z najbardziej powszechnych chorób skóry u królików są ropnie. Jeżeli szybko uda się je zdiagnozować, to zostaną wyleczone i oczyszczone, a królik nie będzie miał problemów ze zdrowiem. Jeżeli jednak zaniedbasz sprawę, ropnie mogą doprowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych. Co jest tak właściwie ich przyczyną? Otóż, zakażenia bakteryjne. Ropnie pojawiają się w formie obrzęków, które mogą osiągnąć średnicę nawet kilkunastu centymetrów!

Wśród chorób skóry można też wyróżnić u królików zapalenie, które najczęściej jest wywoływane przez bakterie – gronkowce. Ta choroba dość często pojawia się wśród zwierząt hodowlanych, które mogą się nią od siebie zarażać. Co może doprowadzić do zapalenia skóry? A więc, m.in. ciągła wilgotność niektórych obszarów na skórze królików – co może być spowodowane np. nieprawidłowym ustawieniem poidełka, z którego kapie woda. Zapalenie może też wystąpić, kiedy nie będzie zachowana zbyt duża higiena w klatce. Wówczas mogą pojawić się zmiany w postaci owrzodzeń albo strupów, które będą z kolei spowodowane beztlenowymi bakteriami.

Królik u weterynarza, a także choroby skóry a także inne popularne choroby królików, ich objawy i leczenie
Jakie są objawy i leczenie, jeśli chodzi o częste choroby królików

Wśród chorób skóry pojawia się też grzybica, która najczęściej występuje na obszarze skóry głowy. Najczęściej można zauważyć grzybicę na małżowinie usznej lub bąble na uszach. Niektóre obszary ciała podczas grzybicy mogą też całkowicie wyłysieć. Grzybica lub inne pasożyty zewnętrzne mogą pojawić się, kiedy w klatce nie jest utrzymywany odpowiedni poziom higieny bądź kiedy zbyt dużo gromadzi się zanieczyszczeń w miejscu, gdzie zwierzątko śpi albo się wypróżnia. Powinieneś jak najszybciej zwalczyć problem, ponieważ w przypadku grzybicy bądź innych pasożytów królik może zacząć rozdrapywać zakażone miejsca!

5. Oczy – popularne choroby królików

Niezwykle częste u królików są też przypadłości oczu takie, jak zapalenie spojówek. Do innych chorób oczu u królików zaliczyć można również:

  • jaskrę,
  • owrzodzenie rogówki,
  • zablokowanie kanałów łzowych.

Powyżej wymienione choroby oczu najczęściej objawiają się zaczerwienieniem w okolicach spojówek albo częstym mruganiem królików. Jeżeli tylko takie objawy wystąpią, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza! Pamiętaj, że choroba może być spowodowana pojawieniem się np. ciała obcego w oku królika. Niestety, ale samodzielnie nie wyleczysz zapalenia spojówek – królikowi potrzeba będzie antybiotyku! Dlatego też niezbędna będzie wizyta u profesjonalisty, który podejmie odpowiednie leczenie.

Zbliżenie na oko królika, a także choroby oczu a także inne popularne choroby królików, ich objawy i leczenie
Choroby królików krok po kroku, czyli popularne rodzaje, objawy, rozpoznanie i leczenie
ikona podziel się Przekaż dalej