Świetlówka a żarówka

Świetlówki do akwarium przez wiele lat były fundamentem utrzymania akwarium. Nie bez przyczyny. Światło to najważniejszy element funkcjonowania każdego zbiornika. Co prawda ryby całkiem dobrze radzą sobie w półcieniu, ale żeby rosły rośliny, musimy dać im światła o innym spektrum, niż oferuje żarówka.

Świetlówki idealnie nadają się do celów akwarystycznych, bo nie szkodzi im kontakt z wodą. Nie rozgrzewają się na tyle, żeby pękały przy chlapaniu wody, a dzięki oprawom bryzgoszczelnym, miejsca styku są również zabezpieczone. Także temperatura wody w akwarium nie ulega zmianie, gdy świecimy świetlówkami.

Nie istnieje coś takiego jak świetlówka (jarzeniówka) do każdego zbiornika. Musimy ją indywidualnie dobrać do potrzeb, (trochę jak kolor, który powinna mieć szafka pod akwarium). Jeżeli mamy ryby, to będzie nam zależało na ich odpowiednim wybarwieniu, żeby wyglądały „kolorowo”. Jeżeli mamy dużo roślin akwariowych, to chcemy, żeby dobrze rosły. Gdy mamy akwarium morskie, to przyda się świetlówka aktyniczna, która bardziej znana jest jako ta, która emituje niebieskie światło. Ostatnim rodzajem są świetlówki do akwarium grube lub cienkie, czyli T8 i T5.

Świetlówki są zabezpieczone przed parą wodną i kroplami, ale przy zanurzeniu mogą przepuścić wodę, dlatego nie należy przyjmować, że są to instalacje wodoodporne. Ich podstawowymi atutami są na pewno możliwości wytworzenia światła o konkretnej barwie i wygoda w obsłudze. Sprawdźmy jakie rodzaje świetlówek są najbardziej popularne i oferowane przez praktycznie każdy sklep akwarystyczny.

Podstawowe informacje o świetlówkach

Opis dziennych świetlówek

Świetlówki działające korzystnie na wybarwienie ryb są przeważnie jasne i dają białe światło. Do tego rodzaju należą:

  • Dennerle Amazon Day
  • Hagen Sun-Glo
  • Juwel Day-Lite

Stosuje się je w akwariach towarzyskich, gdzie mamy sporo ryb i mało wymagających roślin akwariowych. Mimo tego, że świecą jasno, nawet pod pokrywą nie podnosi się temperatura wody w akwarium.

Oczywiście to, że świetlówka (jarzeniówka) jest biała, nie będzie powodowało, że rośliny nie będą pod nią rosły, ale na pewno będzie mniej efektywna.

Jest to też dobre rozwiązanie, gdy mamy w zbiorniku jedno miejsce na świetlówkę. Wówczas możemy mieć jaśniej i daje to lepszy wygląd zbiornika niż tylko przy użyciu jednej czerwonej świetlówki do akwarium. Co prawda dla ryb nie stanowi to żadnej różnicy, ale dla nas jako obserwatorów będzie ona znaczna.

Należy pamiętać, że wszystkie świetlówki akwarystyczne ulegają z czasem wyeksploatowaniu. Gdy brzegi rur zaczną się robić czarne, oznacza to, że należy taką jarzeniówkę wymienić. Najlepiej robić to regularnie co roku.

Opis czerwonych świetlówek

Kolejnym rodzajem oświetlenia są akwarystyczne świetlówki roślinne. Mają czerwoną barwę i nie emitują tak jasnego światła, jak dzienne. Dzięki zastosowaniu w nich odpowiedniego luminoforu emitują spektrum światła odpowiadające temu, które potrzebują rośliny do przeprowadzenia fotosyntezy.

Luminofor to substancja, rodzaj „farby”, którą pokryta jest wewnętrzna część szklanej rurki świetlówki. Odniesienie do farby wynika z tego, że to właśnie on jest odpowiedzialny za barwę, a nie dlatego, że faktycznie ową farbą jest. W przypadku zbiorników roślinnych często jedna świetlówka (jarzeniówka) nie wystarcza, a ich wymagana ilość jest dyktowana przez wysokość akwarium.

W przypadku standardowego zbiornika możemy stosować przełożenie Wattów na litr, ale jeżeli akwarium jest długie, głębokie i niebieskie, oczywiście te wymagania ulegną zmianie. Często też świetlówki do akwarium roślinnego łączy się z tymi dziennymi, żeby poprawić jasność. Nie jest to jedyna rzecz, jakiej potrzebujemy do wzrostu roślin. Niekiedy potrzebujemy sprzętów takich jak filtr RO lub dwutlenek węgla.

Popularne świetlówki do akwarium roślinnego to:

  • Diversa Opti Plant
  • Sylvania Grolux
  • Hagen Flora Glo

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat rodzajów oświetlenia do akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Opis aktynicznych świetlówek

Ostatnim rodzajem świetlówek są niebieskie. Emitują one światło o właściwościach aktynicznych, to znaczy takich, które wywołują w żywych organizmach (tu akurat koralach) przemianę materii. Teoretycznie taka świetlówka powinna być stosowana wyłącznie w akwariach morskich ze względu na emisję promieni UVA. Potrzebują ich korale do prawidłowego rozwoju.

W akwariach słodkowodnych nie wnosi ona nic do środowiska, więc jej stosowanie nie ma większego sensu. Często jest używana jako „oświetlenie nocne”, szczególnie gdy mamy sporo sumików, które bywają nieśmiałe podczas dnia. Generalnie sklep akwarystyczny powinien przekazywać informacje o najlepszym zastosowaniu różnych rodzajów świetlówek.

Świetlówka do małego akwarium, a także podpowiedzi, jak wybrać oświetlenie do akwarium
Świetlówka zewnętrzna do akwarium, czyli 4 rodzaje świetlówek, wybór, koszt i zastosowanie

Brzmi to trochę magicznie, ale tak naprawdę nie ma w tym nic tajemniczego. Światło słoneczne bowiem naturalnie emituje promienie UVA, ale świetlówki nie mają tak dużej rozpiętości temperatury barwowej, dlatego należy ją uzupełniać poszczególnymi świetlówkami o różnych barwach. Niska emisja ciepła sprawia, że taka świetlówka doskonale sprawdza się przy akwarium morskim, bo nie podnosi się temperatura wody w akwarium.

Informacje o szerokości

Ostatnim rodzajem świetlówek są te, które mają grubsze rury – nazywamy je T8 i te, które mają rurki cieńsze, czyli T5. Co prawda, na ogół świetlówki wychodzą z użycia na rzecz oświetlenia LED (podobnie jak kiedyś żarówki akwariowe), ale T8 to forma bardziej przestarzała i częściej występuje w lampach ściennych (sufitowych) niż w akwariowych.

Przy zakupie nowego oświetlenia do akwarium warto spojrzeć, jaki ma rodzaj świetlówki. Chyba że kupujemy oprawkę w kształcie świetlówki T5 lub T8. Wówczas ten podział nie ma większego znaczenia. Różnica jest tylko w średnicy oprawy do użytej listwy ledowej.

Przy wyborze świetlówek jest to jeden z parametrów, ale cały zestaw powinien mieć też porządne mocowania rur i automatyczne stateczniki, które wstępnie podgrzewają elektrody, zapewniając świetlówkom dłuższą żywotność i szybkie włączenie.

Cena a jakość

Świetlówki akwarystyczne powoli stają się przeszłością, ale to nie oznacza, że nie są dobrą formą oświetlenia zbiornika – szczególnie roślinnego. Przy aktualnych cenach oświetlenia ledowego, nadal pozostają dobrą i ekonomiczną możliwością uzyskania świetnych wyników w uprawie roślin akwariowych.

Powstawały na nich piękne akwaria nie tylko w stylu holenderskim, ale też nature aquarium. Świetlówki są doskonałym sposobem na przeczekanie, aż zaczną spadać ceny porządnych lamp ledowych. Tym bardziej że stare lampy i pokrywy oświetleniowe nie są wyprzedawane masowo za grosze. Już tania szafka pod akwarium lub filtr RO są łatwiejsze do znalezienia, niż porządna pokrywa ze świetlówkami.

Zanim też zmienimy naszą stare poczciwe świetlówki akwariowe na ledy, upewnijmy się, że ich barwa odpowiada roślinom, pomimo tego, że świecą jaśniej. Często akwaryści wpadają w pułapkę taniego oświetlenia, które świeci mocno, ale rośliny rosną słabiej, niż pod świetlówkami. Niestety jeszcze na razie cena oświetlenia LED-owego nie daje nam okazji na oszczędność, niezależnie od tego, jaką markę lub sklep akwarystyczny wybierzemy.

ikona podziel się Przekaż dalej