TOP 1 ciekawostki o psach – zaskakujące fakty o psich zmysłach

Pieski dowolnej rasy posiadają doskonały zmysł węchu i słuchu. Najsłabiej rozwiniętym ze wszystkich okazuje się zmysł wzroku. Co dla niektórych osób zaskakujące, szczeniaki rodzą się całkowicie ślepe i głuche. Zmysły zaczynają rozwijać się dopiero około 2-3 tygodnia życia. Wtedy szczeniaki zaczynają otwierać oczy, a kanały słuchowe stopniowo się odblokowują. Mimo braku słuchu i wzroku, szczeniaki doskonale radzą sobie w drodze do wypełnionych mlekiem sutków matki. Jest to związane z naturalną potrzebą podążania za ciepłem.

Warto także zauważyć, że zarówno psy dowolnej rasy, jak i kundelki widzą w odcieniach szarości. Pies nie rozróżnia koloru czerwonego, żółtego, pomarańczowego ani zielonego. Mimo tego psy policyjne często okazują się idealnymi stróżami i obserwatorami. Zawdzięczają to wyjątkowo dobrze rozwiniętym zmysłom węchu oraz słuchu. Dodatkowo należy podkreślić, że pies znacznie lepiej radzi sobie z widzeniem w ciemności niż człowiek.

Co ciekawe, pies jest w stanie zlokalizować źródło dźwięku w przeciągu ułamka sekundy. Zaskakujące może okazać się to, że psy słyszą nawet z częstotliwości 8000 Hz. Dla porównania ludzkie ucho wychwytuje 2000 Hz. Dla niektórych może wydawać się dziwne, że psie uszy działają jak radar i są sterowane kilkunastoma mięśniami. Doskonały słuch jest szczególnie istotny u psów pracujących. Dlatego psy policyjne biorą udział w specjalnych szkoleniach, które pomagają im jeszcze lepiej wykorzystać naturalne zdolności.

TOP 2 ciekawostki o psach – zaskakujące, dziwne lub w pełni normalne zachowanie

Psy często wykazują niezrozumiałe dla niektórych ludzi zachowanie. Wynika to z niezrozumienia ich sposobu komunikacji, a czasem również z nietypowych sytuacji. Małe pieski często gryzą meble i niszczą przedmioty domowe. Takie zachowanie odbywa się głównie w trakcie nieobecności właściciela. Nie jest to zaskakujące, bowiem pies to zwierzę stadne, które nie zawsze dobrze radzi sobie z samotnością. Niszczenie nie jest tu próbą „ukarania” właściciela lub złej woli psa. Na ogół jest to przejaw lęku i frustracji wywołanej rozłąką.

Co dla niektórych zaskakujące, psy mogą czasem potraktować karę, jako nagrodę. Dzieje się tak w przypadku nieumiejętności w komunikacji z pupilem. Co wcale niedziwne, pies może ucieszyć się z tego, że zwróciliśmy na niego uwagę. Reprymenda słowna może okazać się nagrodą, jeśli psu zależy na naszej atencji. Dobrym przykładem są tu uroczo wyglądające szczeniaki, które podkradają kapcie. Nie jest zaskakujące to, że po śmiechu i delikatnym upomnieniu przez właściciela, pieski czują się zadowolone. Ich cel (atencja ze strony właściciela) został osiągnięty.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dziewczyna z psem patrzą sobie w oczy, jak pies rozumie ludzką mowę, naturalne zdolności psów zaskakujące człowieka, jak są szkolone psy policyjne
Zadziwniające fakty na temat psów, o których człowiek często nie ma pojęcia

Zachowanie psów jest wypadkową kilku czynników, czyli charakteru, predyspozycji psychicznych, socjalizacji, szkolenia i więzi z człowiekiem. Nie dziwne jest to, że pieski nie znają komend lub nie słuchają właściciela, jeśli nie były tego odpowiednio nauczone. Ich zachowanie można budować poprzez wzmacnianie pożądanych odruchów. Nie warto stosować żadnych kar, które okazują się nieskuteczne w szkoleniu. Znacznie lepiej sprawdzą się nagrody, mogące szybko utrwalić właściwe zachowanie pupila. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 ras psów znanych z filmów i książek.

TOP 3 ciekawostki o psach – jak powstały rasy psów?

Występujące współcześnie rasy psów nie mają zbyt wiele wspólnego ze swoimi przodkami, wilkami. Większość ras stworzono w hodowlach, poprzez ustawiczne utrwalanie pożądanych cech dyskwalifikację hodowlaną psów o cechach niechcianych u rasy.

Istnieją jeszcze rasy pierwotne, u których materiał genetyczny najmocniej przypomina geny wilka. Należy do nich między innymi chow chow, chart perski i siberian husky. Wśród ras pierwotnych występuje także chart afgański, samojed, alaskan malamute oraz terier tybetański. W opracowanych przez kynologów badaniach DNA wyróżnia się w sumie 14 pierwotnych ras psów, których genom jest najbardziej zbliżony do DNA wilków.

Co dla niektórych dość dziwne, do ras pierwotnych zalicza się również niewielkich rozmiarów pekińczyk. Jego wygląd mocno odbiega od eksterieru samojedów, chartów czy siberian husky. Pekińczyk należy do rasy wyhodowanej w Mandżurii i przyjmuje się, że najprawdopodobniej jest potomkiem azjatyckich wilków. Jednocześnie jest to jedna z najstarszych ras na świecie.

TOP 4 ciekawostki o psach – patronka zwierząt

Nie każdy wie, że psy oraz inne zwierzęta doczekały się kilku patronów. Osoby zapytane o patrona zwierząt, najczęściej wymieniają świętego Franciszka z Asyżu. Nic w tym dziwnego, bowiem to najbardziej rozpoznawalna postać kościoła katolickiego, którą kojarzy się ze zwierzętami. Co ciekawe, święty Franciszek z Asyżu urodził się 4 października 1182 roku. To właśnie 4 października corocznie obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Zwierząt.

Znacznie mniej znana patronka zwierząt to święta Klara, wychowanka świętego Franciszka z Asyżu. Kobieta przyszła na świat w 1194 roku, a śluby zakonne złożyła w roku 1211. Święta Klara to patronka zwierząt i założycielka zakonu Klarysek. W sztuce chrześcijańskiej święci posiadają swoje atrybuty. W przypadku świętej Klary jest to mops, z kolei święty Roch jest kojarzony z psem z chlebem w pysku. Atrybutem świętego Huberta i Eustachego są psy myśliwskie.

Prawdopodobnie najmniej znana patronka zwierząt to Walburga pochodząca z Devon i urodzona w roku 710. Jest to angielska patronka zwierząt domowych oraz ich opiekunka. Walburga ma chronić przed ugryzieniami psa oraz przed wścieklizną. Niegdyś wierzono także, że kobieta ma moc chronienia przed głodem oraz biedą.

Jeśli spodobały Ci się powyższe ciekawostki o psach, zapoznaj się z innymi artykułami. Podpowiemy, czym wyróżniają się psy policyjne, przedstawimy najciekawsze cytaty o zwierzętach, a także zaprezentujemy poszczególne rasy psów i kotów.

ikona podziel się Przekaż dalej