Naturalne gryzaki dla psa - czy warto

Do czego służą gryzaki dla psa

Ważne akcesoria, w które należy zaopatrzyć naszego pupila, to nie tylko smycz i obroża dla psa, lecz także zabawki i gryzaki. Pies lubi gryźć i jest to dla niego naturalne zajęcia, któremu może się oddawać godzinami.

Gryzaki spełniają dwie, podstawowe funkcje:

 • stanowią zabawkę dla psów i zapewniają psu pasjonujące zajęcie oraz rozładowują emocje,
 • czyszczą psu zęby.

Gryzak będzie dobrym rozwiązaniem dla aktywnego i wszędobylskiego psa. Dając mu gryzak zapewniamy sobie chwile spokoju, gdyż pies zajmie się gryzieniem. Gryzienie wycisza i uspokaja psa oraz rozładowuje emocje. Gryzaki zmniejszają problem gryzienia przedmiotów w domu. Sprawdzi się także, gdy nie możemy iść na długi spacer z powodu deszczu, gdy nie mamy czasu na zabawę z psem lub gdy przychodzą goście i chcemy, aby pies nie przeszkadzał.

Ważną funkcją jaką spełniają gryzaki jest czyszczenie zębów u psów. Psu należy codziennie czyścić zęby specjalną pastą, aby nie gromadził się kamień nazębny. Niestety nie każdy pies sobie na to pozwoli. Naturalnym sposobom czyszczenia zębów jest gryzienie twardych warzyw, na przykład marchewki. Jednak nie każdy pies ją lubi. Warto odwiedzić sklep Fajny Zwierzak, w którym możesz kupić karmy dla psów w atrakcyjnych cenach.

Najczęściej używane gryzaki dla psów - opinie i cena

Cena gryzaków waha się od około 20 do około 120 zł. W sklepach dostępne są gryzaki naturalne oraz z tworzyw sztucznych. Popularne są gumowe gryzaki wysmarowane pastą mięsną lub zawierające w środku przysmak. Jednak niezniszczalny gryzak gumowy z niespodzianką lub przysmakiem może się szybko znudzić, jeśli pies zje znajdujący się w środku przysmak. Dobrym rozwiązaniem jest sztuczna, gumowa kość. Taki gryzak powinien mieć wypustki masujące dziąsła i dbające o higienę jamy ustnej. Dla szczeniaka najlepszy będzie gryzak z miękkiego tworzywa. Kupując gryzaki z tworzywa zwracaj uwagę na jego jakość, aby pies nie miał możliwości ich pogryźć i połknąć kawałków gumy.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że najlepsze i najzdrowsze są naturalne gryzaki dla psa. Producent zazwyczaj przekonuje, że tego rodzaju gryzaki są zdrowe i bezpieczne, lecz na temat gryzaków naturalnych pojawiają się różne opinie. Spośród gryzaków naturalnych mamy do wyboru:

 • gryzaki z prasowanej skóry wołowej,
 • suszone, świńskie uszy, penisy, żwacze,
 • Torgas, korzeń wrzośca drzewiastego,
 • gryzaki z poroża jelenia lub suszonej racicy,
 • z mleka jaka himalajskiego.

Zdecydowanie złe opinie mają gryzaki z prasowanej skóry. W każdym sklepie dla zwierząt takie gryzaki dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach. Producent zapewnia, że są one bezpieczne i naturalne. Jednak w procesie produkcji poddawane są obróbce chemicznej, która zostawia na gryzakach substancje toksyczne i rakotwórcze. Nierzadko producent zapewnia, że gryzaki w kolorze białym są odpowiednie dla szczeniaka, gdyż wzbogacają kości w wapń. Jest to mit, gdyż białe gryzaki są po prostu chemicznie bielone i nie zawierają wapnia.

Ciekawą zabawą dla psów jest niezniszczalny gryzak z naturalnie zgubionego poroża jelenia, daniela lub łosia. Taki gryzak nie wydziela zapachów, nie brudzi podłogi i wspomaga czyszczenie zębów u psa. Cena takiego gryzaka wynosi około 20 zł. Ten twardy, niemal niezniszczalny gryzak zapewni psu zajęcie na długi godziny. Gryzak z poroża nie nadaje się dla szczeniąt i psów starszych. Pojawiają się również opinie, że tego typu gryzaki nie są dla psa bezpieczne, gdyż mogą spowodować złamanie zęba. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać gryzak dla psa.

Najlepsze naturalne gryzaki dla psa - opinie, cena

Torgas czyli korzeń wrzośca drzewiastego - niezniszczalny gryzak

Dobrym rozwiązaniem, zdobywającym coraz większą popularność jest korzeń stosowany jako gryzak dla psa. Korzeń jest lepszy niż drewno, gdyż w czasie gryzienia odpadają kawałki a nie igiełki, które mogą wbić się w dziąsło. Ponadto korzeń nie ma żadnych kalorii, co jest ważne dla psów z nadwagą.

Pies gryzący naturalny gryzak roślinny leżąc na łóżku oraz zastosowanie i gryzienie gryzaków dla psów.
Naturalne gryzaki dla psa, czyli skład, działanie, rodzaje i wartości odżywcze gryzaków dla psów.

Idealny, niezniszczalny gryzak dla psa stanowi Torgas, czyli korzeń lub bulwa wrzośca drzewiastego. Korzeń jest suszony kilka miesięcy, aby pozbyć się bakterii. Jego cena nie jest mała, gdyż za kawałek tego drzewa zapłacimy około 45 zł. Torgas jest niskokaloryczny, bogaty w minerały, naturalny w 100%, bez chemii. Zabawka ta jest zdrowa, bezpieczna i niezwykle trwała.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Suszone gryzaki dla psa

Bezpieczne i zdrowe naturalne gryzaki dla psów to suszone świńskie uszy, penisy wołowe, kurze łapki czy też żwacze wołowe. Tego typu gryzaki nadają się także dla szczeniaka. Warto jednak kupować je ze sprawdzonego źródła, w opakowaniu z datą ważności. Wadą gryzaków suszonych jest ich kaloryczność.

Wybierając suszone gryzaki lepiej zdecydować się na te najbardziej naturalne. Lepiej zrezygnować z gryzaków sztucznie wybielanych, gdyż zawierają one substancje chemiczne. Niektóre gryzaki są bielone, a następnie barwione sztucznie, tak aby wyglądały na wędzone.

Czy kość dla psa to dobry gryzak

Tradycyjnym gryzakiem jest zwykła kość dla psa. Gryzienie kości zabija nudę, wzmacnia mięśnie żuchwy i oczyszcza zęby. Kość dla psa spełnia naturalną potrzebę gryzienia i żucia, która musi być zaspokojona. Ponadto gryzienie stanowi naturalną strategię psa radzenia sobie z emocjami i stresem. Dlatego zestresowany pies będzie gryzł przedmioty w domu.

Niestety kości nie są dla psa w pełni bezpieczne. Dlatego też należy przestrzegać zasad:

 • kość dla psa powinna być tak duża, aby pies nie mógł jej połknąć w całości,
 • kości podajemy surowe, gdyż gotowane są ciężkostrawne i nie posiadają dla psa wartości odżywczych,
 • nie podajemy kości drobiowych (kurczak, indyk) ani kości wieprzowych,
 • pies może gryźć kość tylko pod nadzorem człowieka.

Odpowiednie dla psa są kości cielęce i wołowe. Najbardziej zalecane dla psów są kości wołowe, które nie uszkodzą przewodu pokarmowego psa i nie spowodują zadławienia się. Idealnym rozwiązaniem, także dla szczeniąt i psów starszych, są kości cielęce. Są one miękkie i giętkie i nie pokaleczą przewodu pokarmowego. Mają dużo wartości odżywczych. Jest to świetny gryzak dla szczeniaka.

Kompletując wyprawkę dla psa, jak obroża dla psa, smycz, posłanie, pamiętaj, aby nie zabrakło w niej zabawek oraz dobrych, naturalnych gryzaków. Dobry gryzak to nie wszystko, warto zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria dla psa, by zapewnić psu komfort i bezpieczeństwo.

ikona podziel się Przekaż dalej