Glony w akwarium – rodzaje i usuwanie glonów ze zbiornika wodnego

Czym są glony w akwarium i na jak dużo gatunków się dzielą? Zdjęcia

Glony to zawsze duży problem dla początkujących, ale często też zaawansowanych akwarystów. Mogą pojawić się nie tylko w źle ustabilizowanym akwarium, ale i w tym zadbanym czasem pojawiają się, choć w znacznie mniejszej ilości. Jeżeli zaburzony zostanie ekosystem w zbiorniku wodnym, algi mogą zacząć rozrastać się w błyskawicznym tempie. Ich rodzaj zależeć będzie od czynników w akwarium. Odżywiają się one dokładnie tym samym, czym rośliny. A więc, by pozbyć się glonów ze zbiornika wodnego, trzeba będzie unormować parametry wody i zapewnić pożywienie wyłącznie dla pożytecznych roślin akwariowych.

Zanim przejdziemy jednak do tego, w jaki sposób wygląda zwalczanie glonów, warto wspomnieć o ich sposobach odżywiania się. Glony najchętniej czerpią pokarm ze:

  • związków azotu,
  • mikro- i makroelementów
  • dwutlenku węgla,
  • światła.

Do najbardziej popularnych glonów można zaliczyć sinice, krasnorosty, compsopogon, spirogyra, oedogonium, zielenice, okrzemki, euglenopytha i rhizoclonium. Najlepiej wygląd poszczególnych glonów oddadzą zdjęcia. Opowiemy teraz o sposobach, jak można zwalczyć poszczególne glony w akwarium.

1 sposób – usuwanie glonów ze względu na ich rodzaje

To, w jaki sposób odbywać się będzie zwalczanie glonów, zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Nie wszystkie algi będą tak samo niebezpieczne dla rybek, które zamieszkują akwarium, np. ryby mieczyki. Jeżeli chcesz zwalczyć glony, musisz wiedzieć, jak je rozpoznać:

  • Okrzemki – to brązowe glony, które szybko rosną na roślinach (np. kryptokoryna) i szybach. Nie powinno się ich usuwać chemią. Jeżeli chcesz je zwalczyć, wzmocnij oświetlenie i częściej podmieniaj wodę. Możesz również wpuścić do akwarium otoski, które chętnie zjedzą okrzemki – to ich naturalny wróg.
  • Krasnorosty – najczęściej są brunatne, niebieskie albo czerwone i ciężkie do usunięcia. Atakują liście roślin, które później umierają. Aby zwalczyć krasnorosty, warto wpuścić molinezje i kosiarki do zbiornika wodnego. Możesz także używać dwutlenku węgla w płynie i dodać do wody wywar z herbaty.
  • Zielenice jednokomórkowe – przez nie pojawiają się zielone pyłki na szybach. Te glony rozrastają się przez częste zmiany w nawożeniu. Aby im zapobiegać, wystarczy przecierać szybę raz w tygodniu. Zalecane jest także dodawanie dwutlenku węgla w płynie do wody.
  • Zielenice punktowe – w przeciwieństwie do jednokomórkowych, nie schodzą tak łatwo z szyby. Jeżeli będziesz je mechanicznie usuwał (np. ścierając), nie będą groźne dla zbiornika wodnego.
  • Zielenice nitkowate – wyglądają jak krótkie nitki, stąd też nazwa „nitkowate”. Objawiają się jako zielone naleciałości na dekoracjach czy osprzęcie. Przyczyny ich pojawiania się to najczęściej zaniedbanie czyszczenia szyb i niedobór CO2. Często w walce z tymi glonami pomagają krewetki Amano i filtr torfowy.
  • Sinice – jeżeli pojawią się w wodzie, będzie to świadczyło o jej złej jakości. Są groźne, więc należy się z nimi możliwie szybko rozprawić. Mogą zaszkodzić rybom, a także wpłynąć niekorzystnie na zapach wody. Pomoże mechaniczne czyszczenie połączone z zaciemnieniem do pięciu dni oraz podmianką wody. Warto będzie też zastosować wysokiej jakości filtr do wody i kurację antybiotykową.
  • Brunatnice – objawiają się jako czarne albo brązowe naloty, których jest szczególnie dużo na liściach roślin. Glony te usuwa się mechanicznie oraz poprzez zwiększenie oświetlenia.
  • Eugleniny – przez nie woda robi się mleczno-zielona. Na eugleniny pomaga podmiana wody, trzydniowe zaciemnienie, dobry filtr do wody, a także silniejsza lampa UV.
  • Oedogonium – powstają przez niedobór makroelementów oraz CO2. Możesz zwalczyć je krewetkami Amano.
  • Rhizoclonium – pojawiają się przez za mocne światło, ale też przedawkowanie żelaza i niedobór CO2. Pomoże węgiel w płynie, krewetki Amano i zwiększenie dawki azotu.
  • Spirogyra – najczęściej powodem jej pojawienia się jest słabe filtrowanie. Usunąć glony możesz poprzez węgiel w płynie, a także zwiększenie ilości CO2. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o glonach.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Akwarium z roślinkami, a także glony w akwarium i skuteczne sposoby na ich zwalczanie
Porady, jak zwalczyć glony w akwarium, czyli sposoby na czyste akwarium

Naturalne sposoby na glony w akwarium

2 sposób – jak zapobiegać glonom w akwarium?

Chcesz walczyć z glonami w zbiorniku wodnym? Najpierw powinno znaleźć się przyczynę, przez którą algi zaatakowały akwarium. Bardzo często za pojawienie się glonów odpowiada:

  • Zbyt wczesne wpuszczenie ryb do zbiornika wodnego, który nie zdążył dojrzeć – w tym przypadku, warto będzie zaopatrzyć się w specjalny test, by wyrównać parametry wody.
  • Nieprawidłowe dbanie o zbiornik – zbyt rzadkie podmienianie wody, które sprzyja rozwijaniu się glonów (np. za dużo będzie stało w wodzie odchodów i resztek roślin takich, jak np. kryptokoryna). W tym punkcie mieści się też zbyt rzadkie czyszczenie akwarium dla bojownika lub innej ryby.
  • Zbyt duże naświetlenie zbiornika wodnego – powinieneś osłaniać całkowicie zbiornik wodny od promieni słonecznych, a więc ustawić je daleko od okna. Dodatkowo, sztuczne oświetlenie musi mieć konkretną moc, dostosowaną do wielkości akwarium. Zbiornik z glonami nie może mieć dostępu do światła więcej, jak 10 godzin każdego dnia.
  • Za dużo lub za mało roślin w akwarium – rośliny akwariowe sadzone w nadmiernej lub zbyt małej ilości mogą spowodować, że glony zaczną za szybko się namnażać. W tym przypadku, skuteczne okazują się ślimaki w akwarium, które będą wyjadać ich nadmiar. Jeżeli zaś roślin w zbiorniku wodnym będzie zbyt mało, kiedy ekosystem zostanie zaburzony, rośliny nie będą mogły zwyciężyć z glonami. Roślin powinno być więc ok. 50 % w zbiorniku, by stworzyć naturalny filtr i by czarne glony nie pojawiały się.
  • Słaba filtracja – prowadzi do nadwyżki jonów amonowych w wodzie. Ważne więc, by zainwestować w dobrej jakości filtr, a także często go czyścić, by nie doprowadzać do zmniejszania się jego wydajności.
  • Duża ingerencja w dno akwarium – jeżeli będziesz co chwilę przesadzał rośliny, bp np. źle rosną, wzruszysz podłoże i wypłuczesz do wody substancje odżywcze, które staną się pożywką dla glonów. Jeżeli już chcesz coś robić w podłożu, koniecznie połącz zabiegi pielęgnacyjne z podmianką wody.
  • Zbyt wiele ryb w zbiorniku wodnym – jeżeli wpuścisz do akwarium zbyt dużą ilość ryb, zwiększy się ilość fosforu i azotu (produktu przemiany materii ryb), które stanowią idealną pożywkę dla glonów.

3 sposób – jak jeszcze usunąć glony w akwarium?

Możesz oczywiście spróbować też innych metod, które zminimalizują ilość glonów w akwarium. Spróbuj np. zwiększyć ilość roślin w zbiorniku wodnym, a także zainwestuj w gatunki ryb i ślimaki w akwarium, które żywią się glonami.  Ważne będzie kontrolowanie parametrów wody oraz kupno specjalnych filtrów, posiadających mikrobiologiczne wkłady. To ważne, ponieważ nadmiar glonów może doprowadzić do chorowania ryb (np. przez bardzo groźną dla nich sinicę). Gdy zaatakuje sinica, należy usunąć zainfekowane elementy zbiornika wodnego i użyć specjalnych preparatów glonobójczych.

Co jeszcze można zrobić? Warto będzie usuwać glony na bieżąco mechanicznie, np. zielone algi na szybach. Zrobisz to przy użyciu najprostszego skrobaka. Warto też korzystać z odmulacza i robić przynajmniej częściową wymianę wody, raz na jakiś czas. Jeżeli takie metody nie są skuteczne, konieczny może okazać się specjalny środek chemiczny. W sklepach akwarystycznych można dostać wiele preparatów, które usuną glony w bezpieczny sposób, nie zagrażając mieszkającym w zbiorniku wodnym rybom.

ikona podziel się Przekaż dalej