Wąż zbożowy - co to za gatunek?

Wąż zbożowy to jeden z najpopularniejszych wśród hodowców gatunków. Nie bez znaczenia jest to, że jest dość mało wymagający w hodowli, dlatego świetnie sprawdzi się dla początkujących właścicieli terrarium. Hodowcy węży doceniają ten gatunek ze względu na piękne ubarwienie oraz smukłe, muskularne ciało, a także charakterystyczną strzałkę między oczami. Wąż zbożowy zazwyczaj osiąga wymiary od 76 do 126 cm, lecz spotykane są osobniki, których długość wynosi nawet 180 cm. Warto wspomnieć, że to niejadowity gatunek węża, który naturalnie najczęściej zamieszkuje lasy i górskie zbocza Ameryki Północnej.

Wymiary terrarium dla węża zbożowego i inne wymagania gatunku

Wybierając terrarium dla węża zbożowego, najważniejsze jest sprawdzenie wymiarów zbiornika, tak aby zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni do przemieszczania się. Zaleca się, aby długość terrarium wynosiła ⅔ długości węża, a szerokość ⅓ jego wymiarów. Oczywiście im większe terrarium, tym lepiej, szczególnie jeśli z czasem będziemy chcieli umieścić w nim drugiego węża. Większy zbiornik ułatwi aranżację przestrzeni, a takie ozdoby jak skały, gałęzie czy bujna roślinność pozwolą lepiej odwzorować naturalne środowisko dla węża zbożowego, który uwielbia wspinać się na drzewa oraz przemykać między skałami.

Żyjący w ciepłym środowisku, ten gatunek gada powinien być hodowany w stałej temperaturze, od ok. 25 do 28 stopni C. Warto zainwestować w punktowe ogrzewanie, które sprawi, że wąż będzie wylegiwał się niczym na słońcu.

Odwzorowanie naturalnego środowiska to także umieszczenie odpowiedniego podłoża, gdzie warto wygospodarować miejsce na basen. Wąż zbożowy uwielbia pływać, a pojemnik z wodą może służyć mu nie tylko do relaksu, ale także być miejscem do zrzucenia skóry czy załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb.

Wyposażenie terrarium dla węża zbożowego. Niezbędny sprzęt

Jeśli wiesz już, jakie wymagania ma wąż zbożowy, czas przystąpić do kompletowania wyprawki. Posiadasz już terrarium, lecz sam zbiornik nie będzie zbyt atrakcyjny dla tego aktywnego i ciekawskiego gada. Zadbaj o odpowiednie akcesoria, które będą dla niego kryjówką, źródłem ruchu czy miejscem do wygrzewania się. Temperaturę podniesiesz dzięki macie do grzania, a także oświetleniu, które warto umieścić punktowo, gdyż ten osobnik lubi od czasu do czasu odpocząć w półmroku, a także nagrzewać się w ulubionym miejscu. Warto pamiętać, że wąż zbożowy lubi uciekać, dlatego koniecznie zadbaj, aby terrarium było zawsze zamknięte. Jeśli wiesz już jak zrobić terrarium dla węża zbożowego, koniecznie dowiedz się, co lubi jeść. Pokarm to dla niego źródło witaminy D3, a jego rodzaj i ilość musisz dopasować do wieku osobnika. Wąż zbożowy to mięsożerca, więc w terrarium musi być karmiony głównie małymi gryzoniami.

Terrarium dla węża zbożowego z wyposażeniem - gdzie kupić?

W przypadku terrarium dla węża warto skorzystać z gotowych zestawów, które oprócz zbiornika posiadają także stworzony do potrzeb gada, wystój. W sklepie Aquario dostępne są okazałe terraria z bogatymi kompozycjami, które imitują naturalne środowisko węży. Do terrarium dokupisz niezbędne oświetlenie, urządzenia do kontrolowania temperatury oraz podłoża, które wykonane zostały jedynie z naturalnych surowców. Jeśli posiadasz pytania, dotyczące wyposażenie terrarium dla węża zbożowego, poproś o radę ekspertów ze sklepu Aquario - jednej z największych hurtowni akwarystycznych i terrarystycznych w Polsce.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej