Zasady odrobaczania psa – od szczeniaka do weterana

Odrobaczanie szczeniaka do 12. miesiąca życia

Szczenię może zostać zarażone robakami jeszcze w życiu płodowym. Dzieje się tak, jeżeli w organizmie suki znajdują się formy przetrwalnikowe robaków, które pod wpływem hormonów ciążowych uwalniają się z osłonek i przedostają się drogą łożyskową do organizmu szczeniaka. Tam rozwijają się w jego przewodzie pokarmowym. Inną drogą zakażenia jest mleko suki. Dojrzałe w jej organizmie robaki składają jaja, które w stadium inwazyjnym przedostają się do mleka i drogą pokarmową do organizmu szczenięcia.

Bardzo ważne jest odrobaczenie suki przed kryciem. Jednak w przypadku pozostawania w jej organizmie otorbionych larw nie będzie ono skuteczne, dlatego konieczne jest odrobaczanie szczeniąt razem z suką. Pierwszy raz zabieg wykonuje się w trzecim tygodniu życia miotu, następne co 2-3 tygodnie. Odrobaczanie przeprowadza się zawsze na tydzień przed szczepieniem ochronnym. Po ukończeniu 6 miesięcy życia wystarczy odrobaczanie raz w miesiącu.

Do odrobaczania szczeniąt przeznaczone są preparaty w zawiesinie. Sprzedawane są w cylindrycznych pojemnikach z dozownikiem i tłokiem oraz regulatorem dawki. Dozownik wkłada się wprost do pyszczka szczeniaka po ustaleniu dawki za pomocą regulatora, a następnie za pomocą tłoka wprowadza się preparat. Dzięki odpowiedniej długości dozownika, a także słodkiemu smakowi, zawiesina zostaje połknięta przez szczenię. Po 48 godzinach zabieg powtarza się. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o odrobaczaniu szczeniaka krok po kroku.

Jak odrobaczyć psa dorosłego – preparaty na robaki dla psów

Właściciel dorosłego zwierzęcia powinien zaopatrzyć się w tabletki na odrobaczenie psa. Na rynku dostępne są różne preparaty odrobaczające dla psów. Ich przeznaczenie i mechanizm działania są podobne, większość z nich zawiera te same substancje aktywne. Różne są ich ceny i różne opinie na ich temat. Zawsze jednak, zanim właściciel zakupi lek na robaki, powinien zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Z reguły tabletki na odrobaczenie psa są do nabycia w gabinetach weterynaryjnych i jest to zdecydowanie najpewniejsze i najbardziej zalecane źródło zakupu.

Dorosłego psa odrobacza się generalnie nie rzadziej niż dwa razy w roku. Psy mieszkające w kojcach na zewnątrz odrobacza się częściej – co około 2 miesiące, podobnie psy pracujące (polujące z myśliwym, służbowe, policyjne) i biorące udział w wystawach. Suki hodowlane odrobacza się oprócz tego obowiązkowo przed kryciem. Jeżeli w gospodarstwie domowym jest więcej niż jeden pies, odrobacza się wszystkie jednocześnie. Jeżeli są również inne zwierzęta (np. koty), również odrobacza się je w tym samym czasie. Zabieg wykonuje się, podobnie jak u szczeniąt, na tydzień przed szczepieniem ochronnym, jeżeli akurat terminy się zbiegają. Powtarza się go po 48 godzinach. Odchody po odrobaczeniu psa należy starannie sprzątnąć i zniszczyć.

Rabletki na odrobaczenie psa przed siedzącym psem oraz leki na odrobaczenie psa

Psy żyjące w mieszkaniu można odrobaczać rzadziej (najrzadziej co 6 miesięcy), choć jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy: saneczkowanie, zmierzwioną sierść, biegunki ze śluzem, człony tasiemca na sierści lub w kale, konieczne jest oddanie próbki kału do badania, aby stwierdzić, jakim gatunkiem robaków zakażony jest pies i podjąć odpowiednie leczenie.

Leki na odrobaczenie psa – wszystko, co warto wiedzieć

Tabletki na odrobaczenie psa – skład, ceny, opinie

Tabletki na odrobaczenie psa wciąż są najpopularniejszą postacią leku. Wszystkie dobierane są przez lekarza weterynarii na podstawie masy ciała psa, jego ogólnego stanu i substancji czynnych, w zależności od rodzaju pasożytów. U psa występują nicienie oraz robaki płaskie (tasiemce), a także pierwotniaki (lamblie). Lek na robaki może być uniwersalny albo przeznaczony specjalnie do zwalczania określonych pasożytów.

Podstawowymi substancjami aktywnymi w tabletkach na odrobaczanie psa są pyrantel (pod postacią embonianu pyrantelu) i febantel – na robaki obłe (nicienie) i prazikwantel – do leczenia tasiemczycy. Ich koszt jest podobny, stąd ceny tabletek są zbliżone. Jedna sztuka kosztuje od około 6 zł dla psa małego i średniego do około 25 zł dla psa dużego i olbrzymiego. W opakowaniu znajdują się przeważnie dwie tabletki na odrobaczenie psa oraz instrukcja jak odrobaczyć psa. W większości wypadków podaje się psu jedną tabletkę na 10 kg masy ciała (psom dużym i olbrzymim – 1 tabletkę na 35 kg), a po 48 godzinach zabieg powtarza się. Nie trzeba zmieniać w tym okresie sposobu żywienia psa, może od otrzymywać swoje zwykłe posiłki.

Polecane akcesoria dla psów

Tabletki na odrobaczenie psa są podzielne, można je podawać również psom bardzo małym. Mają kształt okrągły lub podłużny, ewentualnie kształt kości z nacięciem pośrodku, dzięki czemu można tabletkę przełamać na pół bez użycia noża. Niektóre psy zjadają tabletkę bez dodatkowych „wspomagaczy”, prosto z ręki człowieka. Innym, które nie lubią leków, można tabletkę pokruszyć do karmy, ale trzeba przypilnować, żeby wszystko zjadł. Można też „przemycić” lek w pasztecie lub kawałku mięsa.

Opinie o tabletkach odrobaczających są na ogół dobre. Różnią się między sobą w zależności od producenta, co jest – być może – kwestią przyzwyczajenia właściciela psa. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe podawanie tego samego preparatu może spowodować wytworzenie odporności u psa i po pewnym czasie środek ten straci skuteczność. Dlatego przed odrobaczaniem trzeba zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Przegląd preparatów odrobaczających

Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów (zawiesin, past i tabletek) na odrobaczanie psa. Poniższe zestawienie powinno ułatwić właścicielom podjęcie decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego środka, oczywiście po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Preparaty odrobaczające dla psów - przegląd

Nazwa/producent

Postać

Skład – substancje aktywne

Przeznaczenie (zwalczanie)

Dawkowanie

Drontal i Drontal Plus (Bayer) 

tabletki

prazikwantel, febantel, embonian pyrantelu

Glisty, włosogłówki, tęgoryjce, tasiemce

1 tabletka/10 kg masy ciała lub 1 tabletka/35 kg

Drontal Junior (Bayer)

zawiesina dla szczeniąt

febantel, embonian pyrantelu

Glisty, włosogłówki, tęgoryjce

Dawkę ustala lekarz weterynarii

Pratel (Pharmaceutical & Chemical Company) 

tabletki

prazikwantel, embonian pyrantelu

Glisty, tęgoryjce, tasiemce

1 tabletka/10 kg, szczeniętom po ukończeniu 4 tygodni życia

Dehinel Plus (KRKA) 

tabletki

jak wyżej

Glisty, włosogłówki, tęgoryjce, tasiemce

1 tabletka/10 kg, szczeniętom tylko po potwierdzeniu inwazji mieszanej

Aniprazol (aniMEDICA WEST) 

tabletki

Prazikwantel, fenbendazol

Jak wyżej + lamblie

1 tabletka/10 kg przez 3 kolejne dni

Tenaver (Biowet Dralew)

tabletki

niklozamid, lewamizol

Nicienie i tasiemce

1 tabletka/10 kg wymagane środki ostrożności (uczulenie psa)

Flubenol (Janssen) 

Pasta, tabletki

flubendazol

Nicienie

0,5 ml pasty/1 kg przez 2 dni lub 1 tabletka/10 kg

Cestal Plus

Tabletki

prazikwantel, embonian pyrantelu, fenbendazol

Inwazje nicieni i tasiemców

1 tabletka/10 kg jednorazowo

Pancur (InterVet) 

Tabletki

fenbendazol

Nicienie

1 tabletka/5 kg przez 3 kolejne dni

Endopar PPO (cBomac Lab)

Tabletki

prazikwantel, embonian pyrantelu, embonian oksantelu

Nicienie

1 tabletka/10 kg

Zipyran Plus 

Tabletki

prazikwantel, pyrantel, febantel

Nicienie, tasiemce

1 tabletka/10 kg

Milbemax 

Tabletki

oxym milbemycyny, prazikwantel

Tasiemce, nicienie

1 tabletka dla psa o masie 5-25 kg 2 tabl. Dla psa 25-50 kg, 3 tabl. Dla psa 50-70 kg

Oczywiście nie są to wszystkie dostępne u nas preparaty odrobaczające, a jedynie najczęściej stosowane. Można je nabyć w sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, a przede wszystkim w gabinetach weterynaryjnych. Właśnie ta opcja jest najbardziej zalecana ze względu na pewność pochodzenia leku i przestrzeganie terminu ważności. Oprócz tego w gabinecie jest możliwość dokładnego zważenia psa. Pamiętajmy też, że każdy lek dobiera się po uprzednim zbadaniu pacjenta – nie tylko człowieka, ale i psa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny