Zasady odrobaczania psa – od szczeniaka do weterana

Odrobaczanie szczeniaka do 12. miesiąca życia

Szczenię może zostać zarażone robakami jeszcze w życiu płodowym. Dzieje się tak, jeżeli w organizmie suki znajdują się formy przetrwalnikowe robaków, które pod wpływem hormonów ciążowych uwalniają się z osłonek i przedostają się drogą łożyskową do organizmu szczeniaka. Tam rozwijają się w jego przewodzie pokarmowym. Inną drogą zakażenia jest mleko suki. Dojrzałe w jej organizmie robaki składają jaja, które w stadium inwazyjnym przedostają się do mleka i drogą pokarmową do organizmu szczenięcia.

Bardzo ważne jest odrobaczenie suki przed kryciem. Jednak w przypadku pozostawania w jej organizmie otorbionych larw nie będzie ono skuteczne, dlatego konieczne jest odrobaczanie szczeniąt razem z suką. Pierwszy raz zabieg wykonuje się w trzecim tygodniu życia miotu, następne co 2-3 tygodnie. Odrobaczanie przeprowadza się zawsze na tydzień przed szczepieniem ochronnym. Po ukończeniu 6 miesięcy życia wystarczy odrobaczanie raz w miesiącu.

Do odrobaczania szczeniąt przeznaczone są preparaty w zawiesinie. Sprzedawane są w cylindrycznych pojemnikach z dozownikiem i tłokiem oraz regulatorem dawki. Dozownik wkłada się wprost do pyszczka szczeniaka po ustaleniu dawki za pomocą regulatora, a następnie za pomocą tłoka wprowadza się preparat. Dzięki odpowiedniej długości dozownika, a także słodkiemu smakowi, zawiesina zostaje połknięta przez szczenię. Po 48 godzinach zabieg powtarza się. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o odrobaczaniu szczeniaka krok po kroku.

Jak odrobaczyć psa dorosłego – preparaty na robaki dla psów

Właściciel dorosłego zwierzęcia powinien zaopatrzyć się w tabletki na odrobaczenie psa. Na rynku dostępne są różne preparaty odrobaczające dla psów. Ich przeznaczenie i mechanizm działania są podobne, większość z nich zawiera te same substancje aktywne. Różne są ich ceny i różne opinie na ich temat. Zawsze jednak, zanim właściciel zakupi lek na robaki, powinien zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Z reguły tabletki na odrobaczenie psa są do nabycia w gabinetach weterynaryjnych i jest to zdecydowanie najpewniejsze i najbardziej zalecane źródło zakupu.

Dorosłego psa odrobacza się generalnie nie rzadziej niż dwa razy w roku. Psy mieszkające w kojcach na zewnątrz odrobacza się częściej – co około 2 miesiące, podobnie psy pracujące (polujące z myśliwym, służbowe, policyjne) i biorące udział w wystawach. Suki hodowlane odrobacza się oprócz tego obowiązkowo przed kryciem. Jeżeli w gospodarstwie domowym jest więcej niż jeden pies, odrobacza się wszystkie jednocześnie. Jeżeli są również inne zwierzęta (np. koty), również odrobacza się je w tym samym czasie. Zabieg wykonuje się, podobnie jak u szczeniąt, na tydzień przed szczepieniem ochronnym, jeżeli akurat terminy się zbiegają. Powtarza się go po 48 godzinach. Odchody po odrobaczeniu psa należy starannie sprzątnąć i zniszczyć.

Rabletki na odrobaczenie psa przed siedzącym psem oraz leki na odrobaczenie psa
Odrobaczanie psa krok po kroku, czyli tabletki na odrobaczenie psa

Psy żyjące w mieszkaniu można odrobaczać rzadziej (najrzadziej co 6 miesięcy), choć jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy: saneczkowanie, zmierzwioną sierść, biegunki ze śluzem, człony tasiemca na sierści lub w kale, konieczne jest oddanie próbki kału do badania, aby stwierdzić, jakim gatunkiem robaków zakażony jest pies i podjąć odpowiednie leczenie.

Leki na odrobaczenie psa – wszystko, co warto wiedzieć

Tabletki na odrobaczenie psa – skład, ceny, opinie

Tabletki na odrobaczenie psa wciąż są najpopularniejszą postacią leku. Wszystkie dobierane są przez lekarza weterynarii na podstawie masy ciała psa, jego ogólnego stanu i substancji czynnych, w zależności od rodzaju pasożytów. U psa występują nicienie oraz robaki płaskie (tasiemce), a także pierwotniaki (lamblie). Lek na robaki może być uniwersalny albo przeznaczony specjalnie do zwalczania określonych pasożytów.

Podstawowymi substancjami aktywnymi w tabletkach na odrobaczanie psa są pyrantel (pod postacią embonianu pyrantelu) i febantel – na robaki obłe (nicienie) i prazikwantel – do leczenia tasiemczycy. Ich koszt jest podobny, stąd ceny tabletek są zbliżone. Jedna sztuka kosztuje od około 6 zł dla psa małego i średniego do około 25 zł dla psa dużego i olbrzymiego. W opakowaniu znajdują się przeważnie dwie tabletki na odrobaczenie psa oraz instrukcja jak odrobaczyć psa. W większości wypadków podaje się psu jedną tabletkę na 10 kg masy ciała (psom dużym i olbrzymim – 1 tabletkę na 35 kg), a po 48 godzinach zabieg powtarza się. Nie trzeba zmieniać w tym okresie sposobu żywienia psa, może od otrzymywać swoje zwykłe posiłki.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Tabletki na odrobaczenie psa są podzielne, można je podawać również psom bardzo małym. Mają kształt okrągły lub podłużny, ewentualnie kształt kości z nacięciem pośrodku, dzięki czemu można tabletkę przełamać na pół bez użycia noża. Niektóre psy zjadają tabletkę bez dodatkowych „wspomagaczy”, prosto z ręki człowieka. Innym, które nie lubią leków, można tabletkę pokruszyć do karmy, ale trzeba przypilnować, żeby wszystko zjadł. Można też „przemycić” lek w pasztecie lub kawałku mięsa.

Opinie o tabletkach odrobaczających są na ogół dobre. Różnią się między sobą w zależności od producenta, co jest – być może – kwestią przyzwyczajenia właściciela psa. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe podawanie tego samego preparatu może spowodować wytworzenie odporności u psa i po pewnym czasie środek ten straci skuteczność. Dlatego przed odrobaczaniem trzeba zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Przegląd preparatów odrobaczających

Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów (zawiesin, past i tabletek) na odrobaczanie psa. Poniższe zestawienie powinno ułatwić właścicielom podjęcie decyzji odnośnie wyboru odpowiedniego środka, oczywiście po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Preparaty odrobaczające dla psów - przegląd

Nazwa/producent

Postać

Skład – substancje aktywne

Przeznaczenie (zwalczanie)

Dawkowanie

Drontal i Drontal Plus (Bayer) 

tabletki

prazikwantel, febantel, embonian pyrantelu

Glisty, włosogłówki, tęgoryjce, tasiemce

1 tabletka/10 kg masy ciała lub 1 tabletka/35 kg

Drontal Junior (Bayer)

zawiesina dla szczeniąt

febantel, embonian pyrantelu

Glisty, włosogłówki, tęgoryjce

Dawkę ustala lekarz weterynarii

Pratel (Pharmaceutical & Chemical Company) 

tabletki

prazikwantel, embonian pyrantelu

Glisty, tęgoryjce, tasiemce

1 tabletka/10 kg, szczeniętom po ukończeniu 4 tygodni życia

Dehinel Plus (KRKA) 

tabletki

jak wyżej

Glisty, włosogłówki, tęgoryjce, tasiemce

1 tabletka/10 kg, szczeniętom tylko po potwierdzeniu inwazji mieszanej

Aniprazol (aniMEDICA WEST) 

tabletki

Prazikwantel, fenbendazol

Jak wyżej + lamblie

1 tabletka/10 kg przez 3 kolejne dni

Tenaver (Biowet Dralew)

tabletki

niklozamid, lewamizol

Nicienie i tasiemce

1 tabletka/10 kg wymagane środki ostrożności (uczulenie psa)

Flubenol (Janssen) 

Pasta, tabletki

flubendazol

Nicienie

0,5 ml pasty/1 kg przez 2 dni lub 1 tabletka/10 kg

Cestal Plus

Tabletki

prazikwantel, embonian pyrantelu, fenbendazol

Inwazje nicieni i tasiemców

1 tabletka/10 kg jednorazowo

Pancur (InterVet) 

Tabletki

fenbendazol

Nicienie

1 tabletka/5 kg przez 3 kolejne dni

Endopar PPO (cBomac Lab)

Tabletki

prazikwantel, embonian pyrantelu, embonian oksantelu

Nicienie

1 tabletka/10 kg

Zipyran Plus 

Tabletki

prazikwantel, pyrantel, febantel

Nicienie, tasiemce

1 tabletka/10 kg

Milbemax 

Tabletki

oxym milbemycyny, prazikwantel

Tasiemce, nicienie

1 tabletka dla psa o masie 5-25 kg 2 tabl. Dla psa 25-50 kg, 3 tabl. Dla psa 50-70 kg

Oczywiście nie są to wszystkie dostępne u nas preparaty odrobaczające, a jedynie najczęściej stosowane. Można je nabyć w sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, a przede wszystkim w gabinetach weterynaryjnych. Właśnie ta opcja jest najbardziej zalecana ze względu na pewność pochodzenia leku i przestrzeganie terminu ważności. Oprócz tego w gabinecie jest możliwość dokładnego zważenia psa. Pamiętajmy też, że każdy lek dobiera się po uprzednim zbadaniu pacjenta – nie tylko człowieka, ale i psa.

ikona podziel się Przekaż dalej