Tabletki na odrobaczenie kota - ceny, opinie, polecane preparaty
Odrobaczanie kota należy do podstawowych obowiązków właściciela. Robaki atakują układ pokarmowy zwierzęcia, a nieleczone zakażenie może prowadzić do poważnych chorób. Żeby uniknąć sytuacji, w której będzie za późno, trzeba odpowiednio zadbać o odrobaczanie pupila. Kiedy należy udać się do weterynarza po tabletki na odrobaczenie kota?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Inwazja pasożytnicza u kotka
Jak i czym może dojść do zarażenia?
Zarazić się robakami mogą zarówno koty wychodzące, jak i domowe. Może do tego dojść w wyniku:
- napicia się wody z kałuży,
- zjedzenia zakażonego mięsa lub pchły,
- wchłonięcia przez łożysko w życiu płodowym lub poprzez picie mleka matki,
- przyniesienia pasożytów do domu na butach człowieka.
Najczęściej spotykane u kota są nicienie, a dokładnie glisty. Mają one postać dość grubych białych nitek o długości do 10 cm. Inne, niewidoczne gołym okiem, bardzo małych rozmiarów są tęgoryjce, które wczepiają się w błonę śluzową jelita cienkiego. Mogą doprowadzić do niedokrwistości. Trzecim rodzajem często spotykanych pasożytów jest tasiemiec, który dostaje się do organizmu kota przez zjedzenie zarażonej pchły. Żeruje on na nosicielu, pobierając składniki odżywcze i powoli wyniszczając organizm.
Wyraźnym objawem zarażenia jest obecność robaków w wymiocinach lub kale. Innym symptomem może być apatia, pogorszenie się kondycji sierści, utrata masy ciała, kaszel, brak apetytu lub jego nadmiar. Jednocześnie te objawy mogą oznaczać inne problemy zdrowotne. Może zdarzyć się też tak, że symptomy zarobaczenia przez długi czas się nie pojawią.
Dlatego warto regularnie zanosić próbkę kału do analizy. Jest to koszt z rzędu 20-30zł, a ma się pewność czy u kota nie rozwinęły się żadne robaki. W przypadku, gdyby tak było, weterynarz od razu potrafi stwierdzić, jaki rodzaj pasożytów rozwinął się u kotka i może wdrążyć odpowiednie leczenie za pomocą tabletki na odrobaczenie kota lub innego preparatu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakiego zapachu nie lubią koty.
Tabletki na odrobaczanie u kota - jak często przeprowadzać odrobaczanie kota?
Odrobaczać kota należy profilaktycznie. U kociąt pierwsze odrobaczenie wykonuje się, gdy kociak ma około 6 tygodni, a po upływie 14 dni należy powtórzyć. Potem odrobacza się co 3 miesiące. Dorosłe koty domowe należy odrobaczyć 2 razy w ciągu roku, a wychodzące co 3-4 miesiące. Leki na odrobaczenie kota można zamówić do odbioru osobistego w punkcie lub kupić w lecznicy dla zwierząt, a tabletki podać samemu. Wskazane jest jednak, aby najpierw omówić ich zakup z weterynarzem.
Jak podawać kotu tabletki odrobaczające?
Jednak sam zakup preparatu nie wystarczy. Trzeba jeszcze sprawić, aby koty go zjadł. Tabletki na pasożyty dla kota nie są przez niego szczególnie lubiane i czasami trzeba się przy tym nieco nagimnastykować, ale na każdego pupila coś się znajdzie.
Sposoby na to, jak podawać tabletki na robaki:
- w pokarmie. Można tabletkę pokruszyć na pył i wymieszać z ulubionym sosem lub mokrą karmą albo połamać na mniejszej części i poupychać do mięsnych czy rybnych kawałków. Nie zawsze jednak kot da się na to nabrać, ponieważ niektóre tabletki są bardzo gorzki i pupil wyczuje je już po pierwszym kęsie;
- bezpośrednio. Kota należy umieścić między nogami i mocno trzymać. Jedną ręką trzeba złapać głowę i nieco odchylić. Drugą dłonią należy siłą otworzyć pyszczek i szybko wrzucić tabletkę do gardła (można ją najpierw podzielić na kilka części, aby kot łatwiej przełknął), a potem przytrzymać pyszczek dopóty, dopóki kot jej nie zje. Metoda, choć wydaje się brutalna, tak naprawdę trwa kilka sekund, a pupilowi nie dzieje się żadna krzywda. Do tego ma się pewność, że na pewno ją zjadł (trzeba sprawdzić potem pyszczek jeszcze raz, bo tabletka mogła ukryć się za zębami i kot przy pierwszej okazji ją wypluje).
Co kot, to obyczaj. Nie ma uniwersalnego sposobu, jak podawać tabletki na odrobaczenie kota. Jeżeli nie udało się oszukać czworonoga i ten nie zjadł mieszanki, a sami boimy się zastosować drugą metodę, należy udać się z kotkiem do weterynarza.
Polecane tabletki na pasożyty dla kota
Tabletki odrobaczające, czyli tabletki na odrobaczanie dla kota
Preparat Cestal to polecane tabletki na robaki. Stosuje się w leczeniu wszystkich powszechnienie występujących u kotów pasożytów:
- Glisty: Toxascaris leonina, Toxocara cati,
- Tęgoryjce: Uncinaria stenocepgala, Ancylostoma tubaeforme,
- Tasiemce: Echinococcus multilocularis, Taenia species, Dipylidium caninum.
Cena za 1 tabletkę Cestal wynosi 7,99zł i jest przeznaczona na 4kg masy ciała. Preparat Cestal można stosować bez uprzedniej głodówki.
Dobrym preparatem był Milbemax, który pomagał w leczeniu zakażeń mieszanych (niedojrzałymi i dorosłymi postaciami) tasiemców i nicieni. Niestety Milbemax jest obecnie niedostępny do kupienia.
Inne formy tabletki na pasożyty dla kota
Jeżeli po jakimś czasie po podaniu tabletki na robaki kot zwymiotuje, oznacza to, że preparat się nie przyjął, a zwierzak nie został odrobaczony. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wybrania innego sposobu odrobaczenia czworonoga.
Leki na odrobaczenie kota występują w różnych formach:
- tabletki odrobaczające,
- pasty,
- krople,
- zastrzyk na robaki.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Bardziej znane są krople do stosowania w przypadku inwazji zewnętrznej, przy zapobieganiu i zwalczaniu pcheł i kleszczy u kotka. Przykładem takiego preparatu jest Beaphar Vermicon, który tworzy powłokę uniemożliwiająca pasożytom poruszanie się. Większą nowością na rynku są krople marki Bayer (Dronspot), które umożliwiają odrobaczenie kota poprzez zaaplikowanie leku na skórę na karku raz na trzy miesiące. Wskazane dla czwórnogów z wrażliwym układem pokarmowym. Cena takich kropel wynosi od 49.99zł do 64.99zł za opakowanie, w zależności od ilości substancji czynnych.
W przypadku past odrobaczających polecana jest pasta Pyrantel, której cena wynosi 16.90zł. Ten produkt można podać za pomocą dozownika dołączonego do pasty. Inny sposób podania tego preparatu to wymieszanie go z pasztetem i posmarowanie nim kocich łapek. Istnieje jednak ryzyko, że zamiast zlizania wszystkiego, kot rozniesie większość po podłodze i meblach, dlatego czystszy sposób to użycie dozownika. Jego zawartość wystarcza na leczenie dwóch kotów o masie 4kg każdy, przy czym produkt należy podać dwukrotnie w odstępie 10 dni.
Zastrzyk na robaki wykonuje jedynie lekarz weterynarii. Stosuje się to w przypadku cięższych inwazji. Taki zastrzyk na robaki skutecznie zwalcza endopasożyty.
Opinie co do wyboru preparatu są podzielone. Niektórzy uważają, że pasta może być za słaba w porównaniu z tabletką, a krople umieszczone nawet na karku mogą zostać przez zwierzaka zlizane, zanim zdążą się wchłonąć. Najbezpieczniejszą opcją jest udanie się do lecznicy dla zwierząt i konsultacja z lekarzem. Opinie weterynarzy są uzasadnione i wynikają z lat praktyki oraz szkolenia się w zakresie leczenia zwierząt. Własne opinie mogą okazać się mylne, a najważniejsze jest zdrowie zwierzaka. Leki na odrobaczenie kota nie są drogie, a zbyt duża dawka leku może wyrządzić kotu wielką krzywdę.