Szwedzkie rasy psów - lista ras psów pochodzących z Szwecji

Na świecie nie brakuje interesujących i sympatycznych psów. Wiele krajów z różnych zakątków globu może poszczycić się własnymi czworonogami. Od wieków hodowanymi na danym terenie. Do tej grupy bez wątpienia zaliczane są zwierzaki reprezentujące szwedzkie rasy psów. Nie należą do najbardziej znanych i warto to zmienić. Dlatego też w tym i innych artykułach rozwijamy informacje na ich temat.

Hodowla psów w Szwecji

Szwedzkie rasy psów cieszą się popularnością głównie w swojej ojczyźnie. Jeśli chodzi o całą Europę i świat to nie są zbyt dobrze znane. Grupa, którą chcemy przybliżyć miłośnikom czworonogów składa się z dwunastu ras. Dokładnie połowa z nich to szpice myśliwskie. Pozostałe to psy pasterskie i gończe. Tylko jedna odmiana jest spokrewniona z pinczerami i terierami. Chodzi o duńsko-szwedzkiego psa wiejskiego. Na co wskazuje nazwa, jego pochodzenie jest wspólne dla dwóch krajów. FCI w pełni uznaje osiem szwedzkich czworonogów, jednego tylko wstępnie. Pozostałe trzy rasy są uznawane jedynie w swoim kraju.

Na początek opiszemy rasy nieuznawane przez FCI. Pierwsza to Gotlandsstövare, czyli gończy gotlandzki. Dorasta do 43-56 cm wysokości w kłębie. Ma krótką, przylegająco do ciała sierść o umaszczeniu rudym z białymi znaczeniami. Kolejna rasa to szwedzki elkhund biały dorastający maksymalnie do 56 cm w kłębie. Ma grubą, gęstą sierść w kolorze białym lub kremowym. Jest spokrewniony z jämthundami i norweskimi elkhundami szarymi. Ostatnia z ras nieuznawanych przez FCI to Hälleforshunda. Dorasta do 52-63 cm wysokości, ma krótką i gęstą sierść na szyi tworzącą grzywę. Umaszczenie rude cieniowane.

Pierwsze trzy szwedzkie rasy psów uznawane przez FCI i cieszące się uznaniem w ojczyźnie to:

  • Jämthundy – duże szpice myśliwskie osiągające w kłębie 52-65 cm i wagę 25-35 kg. Mają grubą, krótką sierść maści wilczastej. Cechuje je spokojny charakter a cena to 500-1000 euro
  • Norrbottenspets – szpice nordyckie dorastające do 42-45 cm wysokości i ważące 12-15 kg. Pieski mają krótką, grubą sierść najczęściej o białym umaszczeniu z rudymi łatami.
  • Szwedzkie lapphundy – szpice dorastające do 43-48 cm wysokości. Pokrywa je długie, czarne włosie, choć dopuszczalne są również rude przebłyski.

Małe pieski i duże szpice

Małe czworonogi reprezentuje Västgötaspets znany, jako szwedzki vallhund. Dorasta do 31-33 cm wysokości w kłębie i osiąga wagę 11-16 kg. Oczywiście gabaryty zmieniają się w zależności od płci. I szczeniaki i dorosłe psy mają krótką, prostą i sztywną sierść o umaszczeniu wilczastym w różnych odcieniach. Zwierzaki są energiczne, spostrzegawcze i nieufne wobec obcych. Na naszej liście nie może zabraknąć rasy Hamiltonstövare, czyli gończych Hamiltona. Są to psy osiągające 49-61 cm wysokości i wagę 23-27 kg. Ich sierść jest rudo-czarno-biała a do tego krótka i lśniąca. Te psy mają zrównoważony charakter.

Przed nami kolejne dwie rasy psów gończych nadal czasem pracujące na polowaniach:

  • Schillerstövare – czworonogi zwane gończymi Schillera dorastają do 49-61 cm wysokości a ich waga utrzymuje się w przedziale 18-25 kg. Mają krótką i twardą sierść o umaszczeniu płowym z czarnym czaprakiem. Trudno ustalić ile kosztuje ten pies, bo hodowla nie jest popularna poza Szwecją.
  • Smålandsstövare – gończy smalandzki w kłębie osiągający 42-54 cm. Dopuszczalna waga to 15-18 kg. Psy należące do tej rasy wykształcają krótką sierść przylegającą do ciała. Jej umaszczenie jest podpalane, czarne lub ciemnobrązowe.

Czas na dwie ostatnie rasy, które łączą niewielkie gabaryty. Te zwierzaki to:

    Drever – nieduży pies gończy dorastający do 30-38 cm wysokości w kłębie. Waga to około 15-17 kg. Czworonóg ma krótką szatę w niemal każdym umaszczeniu z białymi znaczeniami.
  • Duńsko-szwedzki pies wiejski – osiąga 32-37 cm wysokości i wagę 6-10 kg. Jego sierść jest krótka, biała w rude lub czarne łaty. Cena za szczeniaki z rodowodem to 1000-1400 euro.

To tyle, jeśli chodzi o wstępne informacje o szwedzkich psach. Więcej o wymienionych czworonogach można dowiedzieć się na naszej stronie. Tam też podajemy ile kosztuje każda z ras.