Jak wygląda szpic niemiecki średni?


Istnieje zarówno szpic wilczy i duży, jak i średni, mały i miniaturowy. Może być m.in. niemiecki, japoński, fiński i włoski, ale najbardziej znany jest ten pierwszy. Każdy z nich ma określoną wielkość we wzorcu rasy, ale także umaszczenie. Szpic duży może być czarny, biały i brązowy. Szpic wilczy może mieć tylko wilczastą maść. Z kolei szpic średni, mały i miniaturowy mają już więcej możliwości. Te odmiany występują m.in. czarne, brązowe, pomarańczowe, białe, wilczaste, kremowe i łaciate.

Szpic średni osiąga wysokość w kłębie z przedziału 30-38 cm. Jest to pies długowłosy. Posiada dwuwarstwową szatę. Podszerstek jest wełnisty, gruby i krótki. Włos okrywy powinien być odstający na całym ciele. Sierść jest sztywna i prosta. Krótsze włoski występują tylko na uszach, głowie i łapach. Długa sierść tworzy grzywę na szyi, portki na udach oraz pióro na ogonie.

Może wydawać się, że pielęgnacja tego psa będzie uciążliwa. Jednak w praktyce nie stwarza ona zbyt wielkich problemów. Twardy włos szpica średniego nie trzyma brudu, więc nie jest trudno doprowadzić go do porządku. Ten pies nieco linieje przez cały czas, ale dwa razy do roku jest ono bardziej intensywne. Zazwyczaj wystarczy wyczesywać go raz na dwa tygodnie, ale należy robić to częściej na wiosnę i jesień. Należy go kąpać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Regularnie trzeba sprawdzać jego zęby, uszy, oczy i pazury.

Jaki charakter ma szpic średni?

Jest to odważny i pewny siebie pies. Szpic średni może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domku z ogródkiem. Strzeże terytorium, nie ufa obcym. Jest jednak przy tym bardzo głośny. Jest czujny, więc najmniejszy nawet szmer sprawia, że zaczyna szczekać. Może się to okazać uciążliwe nie tylko dla właścicieli, ale także dla sąsiadów. Szpic średni mocno przywiązuje się do opiekuna. Jest towarzyski i powinien dobrze dogadywać się ze starszymi dziećmi. Nie ma skłonności do ucieczek.

Jest to pies szybki i zwinny. Może brać udział w różnych psich sportach np. agility. Szpic średni jest upartymi stworzeniem, ale wymaga takiego samego szkolenia jak inne psy. Wystarczy motywować go zabawą lub smakołykami. Jeśli opiekun będzie podchodził do szkolenia szpica średniego z entuzjazmem, pies będzie chętnie w nim uczestniczyć. Już pierwszego dnia w nowym domy szczeniak powinien poznać zasady, jakie w nim panują. Należy je później konsekwentnie przestrzegać, inaczej pies zacznie się buntować i całkowicie przestanie wykonywać polecania właściciela.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy szpic średni niemiecki na tle zieleni, a także jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy szpic średni niemiecki, czyli co warto wiedzieć

Usposobienie leonbergera pasuje dla średnio aktywnych rodzin. Choć jest to idealny pies stróżujący, nie nadaje się do życia wyłącznie na podwórku. Przywiązuje się do człowieka i jest oddany całej rodzinie. Dobrze dogaduje się z dziećmi. Odpowiednio zmotywowany będzie się chętnie uczyć. Toleruje inne zwierzęta domowe. Jest to wrażliwe stworzenie, które nie akceptuje ostrego traktowania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szpicu miniaturowym?

Szpice średnie - jaka jest cena rasowych psów?

Hodowcy przedstawiają nowe mioty na swoich stronach internetowych oraz fanpage na Facebooku. Bardzo często wystawiają ogłoszenia psów na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Należy zwrócić uwagę nie tylko na zdjęcia, ale głównie na opis. Powinny znajdować się tam informacje o samym szczeniaku (data urodzenia, charakter, rodzice, badania etc.) i hodowli. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) pozwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała tylko jedna organizacja zrzeszająca wszystkich hodowców. U nas działa Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

Istotna jest także cena. Pseudohodowcy zazwyczaj sprzedają pieski bardzo tanio. Jest to kwestia 500 – 1500 zł. Nie jest to odpowiednia kwota za rasowe szczeniaki. Zazwyczaj szpic niemiecki średni kosztuje 3000 – 4000 zł. Szpic włoski jest trudno dostępny w Polsce, dlatego należy spodziewać się, że jego cena nie będzie mniejsza niż 4000 zł. Najdroższy z nich jest biały szpic miniaturowy (a także inne jego umaszczenia). Jego hodowla nie jest łatwa, przez co taki szczeniak przeważnie kosztuje od 4000 do 6000 zł, ale można znaleźć oferty, w których sprzedawany jest za 8000 – 12000 zł.

Szpic niemiecki średni nadaje się dla osób w miarę aktywnych. Lubi ruch, ale nie potrzebuje spędzać każdego dnia bardzo intensywnie. Jest to pies, który chętnie wyleguje się na kanapie. Szpice średnie są uparte, dlatego trzeba wykazać się cierpliwością. Tresura tego psa jest niezmiernie ważna. Nie można jej zaniedbać ani zlekceważyć, bo pies stanie się nie do zniesienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny