Podstawowe informacje o szpicu niemieckim średnim

Popularne nazwy:
Deutsche Spitz, Deutscher Mittel Spitz
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 5 - Szpice i psy pierwotne > Sekcja 4 - Szpice europejskie
30 - 40 cm
7 - 11 kg
30 - 40 cm
7 - 11 kg
12 - 16 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4500 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 300 zł
Imiona dla szpica niemieckiego średniego:
Dama, Duch, Mango, Kokos, Perła, Mars, Rybka, Zip, Karma, Norma, Tosia, Buli, Coco, Pumpkin, Cookie, Piksel

Zanim wybierzemy rasę psa warto dobrze zastanowić się nad cechami poszczególnych ras i własnym trybem życia i aktywnością. Dla osób aktywnych i wysportowanych dobrym wyborem może być pies zaprzęgowy greyster. Zupełnie innej rodziny potrzebuje basset hound, który mimo ociężałego wyglądu potrzebuje sporo ruchu. Nawet piesek kanapowy jak szpic japoński potrzebuje ruchu. Ciekawą rasą są szpice niemieckie, które mają średnią potrzebę ruchu i sprawdzą się zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla osób starszych. Warto pamiętać, że szpice źle znoszą samotność i mogą niszczyć w mieszkaniu. Opiszemy charakter i szkolenie tej rasy i odpowiemy, czy pies musi mieć kaganiec.

Szpice - opis rasy

Średni szpic niemiecki - pochodzenie rasy

Szpice należą do grupy 5 FCI szpiców i psów pierwotnych, natomiast szpic niemiecki średni należy do sekcji 4 szpiców europejskich. Szpice to bardzo stara rasa pierwotna, która wywodzi się prawdopodobnie od wilka arktycznego. Psy te od wieków pracowały w gospodarstwach wiejskich jako stróże i łowcy gryzoni. Wyglądały podobnie jak obecny szpic niemiecki średni. Była to rasa raczej pogardzana i uważana za zwykłe psy podwórzowe. Dopiero w XIX wieku zainteresowano się tą rasą. Szczególnie, że powstały wówczas odmiany miniaturowe psów ozdobnych, będące ulubieńcami ludzi bogatych. Łączyło się to z modą na ozdobne pieski salonowe jak szpic miniaturowy czy szpic japoński.

Wtedy też wyodrębniono 4 odmiany szpiców niemieckich, powstały kluby tej rasy i opracowano wzorzec poszczególnych ras.

Co ciekawe wzorzec szpica średniego powstał dopiero w drugiej połowie XX wieku, mimo że jest to rasa najbardziej pierwotna. Wtedy rasa ta została oficjalnie uznana i szpice średnie zaczęły pojawiać się na wystawach. Wcześniej psy te nie cieszyły się popularnością, może z uwagi na opinię zwykłych psów podwórkowych. Dlatego też populacja szpica średniego jest nadal nieliczna, zaś księga wstępna rasy nadal otwarta. Mimo przejściowej mody na szpice białe, rasa ta nie jest zbyt popularna w Niemczech, za to zdobywa popularność w innych krajach Europy. W Polsce hodowli średniego jest niewiele i na szczeniaka trzeba czekać. Cena szczeniaka wynosi około 2000 - 3000 zł.

Szpice jako rasa pierwotna

Rasy szpiców różnią się wielkością i rodzajem sierści, w zależności od tego skąd pochodzą. Do szpiców należy zarówno duży malamute jak i mały szpic japoński. Zdaniem niektórych specjalistów od szpiców europejskich wywodzi się większość szpiców występujących na świecie, na przykład szpic japoński ma geny szpica niemieckiego.

Psy pierwotne, jak szpice, są łatwe do szkolenia. Chętnie się uczą i współpracują z człowiekiem. Można się zastanawiać, czy pies musi mieć kaganiec. W przypadku tak łagodnych psów jak szpic niemiecki średni, nie jest to konieczne, chyba że istnieją odrębne przepisy, na przykład w komunikacji miejskiej. Szpice nie należą do psów myśliwskich, jak na przykład basset hound, dlatego też mogą mieszkać w domu z psami, kotami czy innymi zwierzętami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze szpica średniego?

Szpic niemiecki średni - wygląd i pielęgnacja

Jak wygląda szpic niemiecki średni

Niektórzy uważają, że szpice niemieckie to w zasadzie jedna rasa, która dzieli się na 5 grup różniących się wielkością, jak szpic wilczy, duży, średni, mały i miniaturka. Szpic niemiecki średni dorasta do wysokości około 34 cm, zaś jego waga dochodzi do 11 kg. Rasa ta odznacza się dwuwarstwową sierścią, czyli twardy i szorstki włos okrywowy i miękki podszerstek. Głowa, uszy i łapy pokryte są gęstym krótkim włosem, zaś reszta ciała długim włosem, który tworzy charakterystyczna lwią grzywę wokół szyi.

Najbardziej popularne są szpice białe, lecz rasa ta występuje także w innych kolorach jak: czarny, wilczasty, kremowy, czarny podpalany, pomarańczowy, łaciaty czy też rudy z czarnym nalotem.

Szpic niemiecki średni - pielęgnacja i choroby

Mimo że jest to pies długowłosy, pielęgnacja sierści szpica nie jest trudna. Pieski te wymagają szczotkowania raz w tygodniu, najlepiej szczotką pudlówkę. Warto szczeniaka przyzwyczajać od małego, aby nie stresował się.

Jest to rasa stosunkowo zdrowa, długowieczna i odporna na choroby. Rzadko zdarzają się wady genetyczne. Szpice są bardzo odporne na zimno, co nie znaczy, że psy te nadają się do trzymania na zewnątrz. Nie lubią upałów. Szpic niemiecki średni żyje około 12 - 15 lat.

Szpic niemiecki średni - charakter i wychowanie

Wiele osób początkujących zastanawia się jak wychować psa i czy pies musi mieć kaganiec. Szpic niemiecki średni to piesek łatwy do szkolenia, inteligentny i lubiący się uczyć. Wychowanie tego psa nie powinno sprawić trudności nawet początkującym opiekunom, o ile wykażą się konsekwencją i zastosują pozytywne metody szkolenia. Konsekwencja jest ważna, gdyż średnie szpice mogą stać się uparte bez odpowiedniego wychowania.

Pieski te bardzo przywiązują się do opiekuna i lubią mu towarzyszyć. Nie mają skłonności do ucieczek, lecz źle znoszą samotność. Zaniedbany, znudzony lub pozostawiony zbyt długo sam, piesek ten może niszczyć rzeczy w mieszkaniu.

Szpic niemiecki średni pełnił kiedyś, jak wszystkie szpice, rolę stróża. Nadal jest to pies bardzo czujny i dobrze sprawdza się w roli stróża. Nie jest to pies, który nastraszy lub odgoni intruza, lecz szybko zareaguje i zawiadomi głośnym szczekaniem. Mówi się, że jest to pies dzwonek, który szybko zawiadamia, że ktoś przyszedł, nawet jeśli nie usłyszymy dzwonka. Wadą tego psa jest jednak głośne szczekanie, które może irytować domowników i sąsiadów.

Szpic Niemiecki Standardowy - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • inteligentny
  • długowieczny
  • rodzinny
Szpic niemiecki średni jest łatwy w treningu i inteligentny. Zaletą jest również długowieczność.
Wady
  • tendencja do szczekania
Główny problem ze szpicem niemieckim średnim jest jego szczekliwość. Ten pies może przeszkadzać sąsiadom, dlatego nie jest raczej polecany osobom mieszkającym w bloku.

Szpic Niemiecki Standardowy - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • ogon osadzony wysoko,
  • trójkątne uszy,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • prosty grzbiet,
  • średniej długości ogon,
  • kryza
Szpic niemiecki średni tak jak inne szpice urzeka piękną szatą z obfitym podszerstkiem. U tych psów widać imponujący kołnierz z sierści wokół szyi (tzw. kryza) oraz wyraźnie owłosiony ogon. Ten pies ma czujne spojrzenie i trochę zadzorny wygląd.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • jednolicie czarne,
  • czysto białe,
  • pomarańczowe,
  • czekoladowe,
  • szare cieniowane
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Szpic Niemiecki Standardowy

Charakter szpica niemieckiego średniego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Szpic niemiecki średni jest czujny, ale nie jest agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Szpic niemiecki średni to dobry pies stróżujący, który raczej nie ma tendecnji do ucieczek.
Użytkowanie:
Szpice niemieckie są nieufne wobec obcych i doskonałe jako stróże. Dla domowników są natomiast kochającymi pupilami.
Poddawany próbom pracy:
nie

Szpic Niemiecki Standardowy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Szpice niemieckie wymieniane są jako jedna z ras dobrych dla początkujących opiekunów. To psy, które są posłuszne i łatwe w szkoleniu. Każdy opiekun musi jednak zdobywać wiedzę o psich potrzebach i właściwie podejść do szkolenia i opieki nad pupilem.
Dla kogo się nadaje:
Szpic niemiecki średni jest dobry prawie dla każdego. Sprawdzi się dla singli i par, a także dla rodzin. To również dobry pies dla aktywnych seniorów, którzy będą w stanie zapewnić mu spacery oraz zabawy.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Szpic niemiecki średni zwykle dobrze dogaduje się z młodszymi członkami rodzin. Zawsze należy jednak uczyć dzieci szacunku dla zwierzęcia i nadzorować wspólny czas psa z dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Szpic niemiecki średni zostanie sam, ale nie będzie z tego powodu zadowolony. Ten pies nie lubi zostawać sam ani zbyt długo, ani zbyt często.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Szpice niemieckie są inteligentne, szybko się uczą i zwykle są posłuszne.

Pielęgnacja szpica niemieckiego średniego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Szpic niemiecki średni powinien być szczotkowany co kilka dni, a w okresie nasilonego linienia nawet codziennie. Oprócz tego opiekun musi pamiętać o skracaniu pazurów, sprawdzaniu stanu uszu, czy dbaniu o opuszki psich łap (szczególnie zimą). Ważna jest również profilaktyka chorób przyzębia i dbanie o higienę jamy ustnej.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • karma dla psów ras średnich
Szpic niemiecki średni powinien jeść dobrej jakości karmę gotową lub zbilansowane posiłki gotowane bądź surowe. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze. Na rynku są nawet karmy przeznaczone dla ras średnich. W drugim przypadku ważna jest wiedza i odpowiednia suplementacja, by dieta spełniła zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki odżywcze.
Podatność na choroby:
Szpic niemiecki średni jest zwykle psem cieszącym się dobrym zdrowiem. Zdarzają się jednak osobniki z tendencją do chorób skóry, czy alergii. Inne problemy to kłopoty z rzepką lub atrofia siatkówki.
ikona podziel się Przekaż dalej