Szpic niemiecki – ogólna charakterystyka rasy, wygląd i waga

Wzorcowy wygląd rasowego szpica


Przedstawiciele rasy szpic niemiecki zostali zaklasyfikowani do grupy psów pierwotnych. Wszystkie niezbędne informacje na temat ich wyglądu i masy ciała uzyskamy we wzorcu rasy FCI numer 97. Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się piękną, odstającą i gładką szatą o wielu rodzajach ubarwienia. Przeglądając zdjęcia rasy zauważymy, że wokół szyi pupili tworzy się charakterystyczna kryza, wyróżniająca szpica spośród innych psów. Do charakterystycznych cech rasy należą też szpiczaste i blisko osadzone uszy, noszony na plecach ogon, ciemne, bystre oczy oraz tak zwana lisia głowa.

Warto wiedzieć, że szpic niemiecki występuje w kilku odmianach. Najważniejszym kryterium podziału okazuje się wysokość w kłębie. W każdym przypadku jest to pupil o kwadratowej sylwetce, a stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia powinien wynosić 1 do 1. Wzorzec FCI wymienia pięć odmian szpica, którymi są:

  • Szpic wilczy – idealna wysokość w kłębie została ustalona na 49 cm. Wzorzec rasy dopuszcza tolerancję plus minus 6 cm. Odmiana występuje jedynie w umaszczeniu wilczastym.
  • Szpic duży – pies o wysokości w kłębie 46 cm. Tolerancja wzorca wynosi plus minus 4 cm. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie w odcieniu czarnym, brązowym, a także białym.
  • Szpic średni – przedstawiciel rasy osiąga wysokość w kłębie około 36 cm. Wzorzec dopuszcza tolerancję plus minus 4 cm. Szpic średni może posiadać umaszczenie w odcieniu czarnym, brązowym, białym, pomarańczowym, szarym cieniowanym i innym.
  • Szpic mały – to jeden z najmniejszych reprezentantów rasy. Jego idealna wysokość w kłębie została oszacowana na 26 cm. Tolerancja ze wzorca obejmuje plus minus 3 cm. Szpic mały posiada bogate umaszczenie w odcieniach czarnym, brązowym, białym, pomarańczowym i wilczastym. Wzorzec dopuszcza także inne umaszczenia.
  • Szpic miniaturowypies pomeranian, który w ostatnich latach cieszy się największą popularnością. Odmiana powinna osiągać 20 cm wysokości w kłębie. Tolerancja rozmiaru obejmuje plus minus 2 cm. Pomeranian (podobnie jak szpic mały i średni) występuje w wielu konfiguracjach umaszczenia. Wzorzec rasy dopuszcza kolor czarny, brązowy, biały, pomarańczowy, wilczasty oraz umaszczenie określane jako „inne”.

Idealna waga powyższych odmian psów nie została sprecyzowana we wzorcu rasy. Wymaga się przy tym, by szpic duży, średni czy miniaturka posiadały wagę proporcjonalną do swojej wielkości.

Charakter szpiców niemieckich

Przedstawiciele rasy szpic niemiecki mocno różnią się od siebie pod względem rozmiarów, jednak ich charakter pozostaje bardzo zbliżony. Zarówno pies o średnich, dużych, jak i miniaturowych gabarytach pozostaje odważny i pewny siebie. Cechuje go silne przywiązanie do rodziny oraz chęć spędzania czasu u boku właściciela.

Przyjacielski w stosunku do rodziny charakter szpica miniaturowego czy średniego jest jednocześnie nieufny wobec obcych. Pies owej rasy może nadawać się na pupila stróżującego. Jest czujny, odważny i posiada potrzebę chronienia swojego terytorium. Nawet niewielkich rozmiarów szpic niemiecki mały czy miniaturka, będzie odważnie patrolował swoje terytorium. Nie wzbudzi respektu wśród potencjalnych włamywaczy, jednak głośno zaalarmuje o ich przybyciu.

Grube futro psów niemieckich zapewnia idealną ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Duży szpic niemiecki czy szpic japoński dobrze świetnie radzą sobie w warunkach zewnętrznych. Jednak miniaturka, pumi czy boston terrier a buldog francuski nie nadają się na pupila, który większość czasu spędza na dworze. Są to zwierzaki domowe, które (podobnie jak szpic duży czy olbrzymi dog niemiecki) powinny spędzać czas u boku właściciela.

Opisując charakter psów rasy szpic niemiecki, warto także wspomnieć o pewnej niezależności. Nie jest to pies najłatwiejszy w szkoleniu, a jego upartość może sprawiać pewne problemy. Przedstawiciele tej rasy wymagają konsekwentnego, łagodnego szkolenia, w czasie szczenięcym także przemyślanej socjalizacji.

Przyjazny w stosunku do rodziny charakter szpica miniaturowego, średniego czy dużego świetnie sprawdza się w kontaktach z całą rodziną. Pies nie jest agresywny, cechuje go chęć do zabawy i radość z życia. Dzięki temu, przedstawiciele rasy szpic niemiecki są często wybierani na pupila dla całej rodziny.

Radosny charakter psów rasy szpic niemiecki sprawdzi się także w kontaktach z innymi pupilami domowymi. Pies nie prowokuje konfliktów, dobrze dogada się z innymi czworonogami, jeśli został odpowiednio socjalizowany. Oglądając zdjęcia rasy, często zauważymy je w towarzystwie innych psów, a nawet kotów. Szpice nie posiadają silnego instynktu łowieckiego, nie są też typami uciekinierów czy włóczęgów.

Szpic niemiecki mały czy miniaturka pomeranian mogą być niekiedy głośne w obyciu. Radosny charakter i żywiołowe usposobienie rasy sprawia, że trudno jej nie zauważyć. Większość psów dobrze radzi sobie z zostawaniem samemu i nie wykazuje problemów z lękiem separacyjnym. Odpowiednie szkolenie sprawi też, że nasz czarny, biały czy pomarańczowy pies nie będzie sprawiał problemów na spacerach. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem szpica fińskiego?

Wymagania szpiców niemieckich

Szpic niemiecki - pielęgnacja i szkolenie szpiców

Szpic niemiecki czy szpic japoński posiadają bardzo gęstą okrywę włosową, co wiąże się z pewną czasochłonnością pielęgnacji. Podstawowym działaniem jest regularne czesanie, które powinniśmy wykonywać raz w tygodniu, a w okresie linienia nieco częściej. Po spacerze warto także kontrolować stan szaty, a w razie konieczności usuwać z niej drobne zanieczyszczenia. Oglądając zdjęcia rasy, często zauważymy ją w ruchu. Szpic niemiecki lubi aktywność na świeżym powietrzu, chętnie węszy w zaroślach i trudnodostępnych przestrzeniach. Na szczęście jego sierść nie łapie zabrudzeń, co zmniejsza częstotliwość wymaganych kąpieli.

Pies rasy szpic niemiecki na białym tle, a także jego opis, charakter, cena i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy szpic niemiecki, czyli usposobienie, hodowla i wychowanie

Szpic mały i miniaturowy nie zawsze ściera pazury. Dlatego warto regularnie kontrolować ich stan i przycinać w razie potrzeby. Do podstawowej pielęgnacji należy także kontrola stanu oczu oraz uszu.

Kolejnym ważnym wymaganiem każdej rasy (szpic, pumi, olbrzymi dog niemiecki itp.) jest prawidłowe szkolenie. Szczeniaki powinny przejść odpowiednią socjalizację z otoczeniem. Ważne jest tutaj zapoznanie z nowymi dźwiękami, sytuacjami, innymi zwierzętami i obcymi ludźmi. Dobra socjalizacja przełoży się na brak problemów na spacerach oraz stabilność zachowań w wieku dorosłym.

Szpic łatwo się uczy i szybko pojmuje nowe komendy. Warto szkolić go metodami pozytywnymi, co dodatkowo zacieśni więź z właścicielem. Szczeniak powinien poznać przynajmniej podstawowe komendy posłuszeństwa. Dużą pomocą w nauce może okazać się kliker i nagrody w postaci ulubionych przysmaków.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Żywienie oraz aktywność fizyczna

Pies rasy szpic niemiecki uchodzi za długowiecznego i rzadko towarzyszą mu ciężkie choroby. Nie oznacza to jednak, że możemy karmić go najgorszej jakości posiłkami. Dobra, gotowa karma pozwoli na utrzymanie idealnego stanu okrywy włosowej, a jednocześnie umożliwi prawidłowy rozwój psa.

Większość właścicieli wybiera karmy gotowe w postaci suchej lub mokrej. Jest to najłatwiejszy model żywienia. Wystarczy wybrać produkty z dobrym składem, pozbawione wzmacniaczy smaku i niepotrzebnych dodatków. Do pierwszego roku życia podajemy szczeniakom karmy rangi puppy, później możemy przejść na posiłki dla dorosłych psów.

Szpice często wyróżniają się dużym apetytem, dlatego karma powinna być dawkowana w odpowiednich ilościach. Ważną kwestią jest też zapewnienie odpowiedniej aktywności fizycznej. Potrzeba ruchu będzie uzależniona od rozmiarów pupila. Miniaturka pomeranian nie jest tak aktywna jak szpic wilczy, jednak nie oznacza to, że stanie się wyjątkowo leniwym kanapowcem. Szpice lubią aktywność na świeżym powietrzu, warto zapewnić im atrakcyjne spacery i zabawy połączone ze szkoleniem.

Cena zakupu szczeniaka rasy szpic niemiecki

Psy rasy szpic niemiecki są dość rozpoznawalne w naszym kraju. Cena za szczeniaki będzie w dużym stopniu uzależniona od danej odmiany. Obecnie olbrzymią popularnością na całym świecie cieszy się szpic miniaturowy pomeranian. Przedstawiciele miniaturowych szpiców mogą być nawet dwukrotnie drożsi w zakupie niż szpic średni czy duży.

Duży wpływ na cenę będzie odgrywała także przynależność hodowli do danego związku. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Jest to jedyny polski związek, który należy do międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki z owym pochodzeniem z pewnością okaże się wyższa od stawek, które trzeba zapłacić za pupile z rodowodem innych związków.

Cena za szczeniaki szpica średniego, dużego i wilczego przeważnie rozpoczyna się od 2500 zł. Ostateczna stawka będzie uzależniona od renomy hodowli oraz konkretnej linii hodowlanej. Szpic mały, miniaturowy pomeranian, szpic japoński czy pumi przeważnie okazują się droższe w zakupie. Cena zakupu szczeniaka w znanych hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4 500 zł. Pies z renomowanej hodowli może też kosztować 5000 – 8000 zł, a w przypadku uprawnień wystawowych, jeszcze więcej.

Dobry hodowca przekaże zdjęcia szczeniąt i ich rodziców, poinformuje o optymalnym terminie wizyty w hodowli i pokaże na żywo warunki, w jakich rozwijają się szczenięta. Niezbędne jest także przekazanie pełnej dokumentacji młodego pupila, podpisanie stosownej umowy oraz wskazanie dokumentów i ewentualnych badań rodziców szczeniąt.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat szpiców i psów innych ras, zapoznaj się z innymi artykułami. Znajdziesz w nich opis wielu ciekawych ras psów, dowiedz się czym różni się boston terrier a buldog francuski i uzyskasz rady na temat szkolenia, żywienia czy pielęgnacji czworonożnych pupili.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny