Sznaucer – wygląd, waga, pielęgnacja sierści

Sznaucer mini, sznaucer olbrzym, a może sznaucer średni? Wzorcowa waga

Omawiając wygląd i charakter sznaucerów, warto najpierw określić ich prawidłowe proporcje. Okazuje się bowiem, że sznaucerki występują w trzech różnych rodzajach wymiarowych.

Sznaucerki miniaturki to zdecydowanie najmniejsze psy. Waga rasy miniaturowej osiąga od 4 do 8 kg. Pies jest też stosunkowo niski, a jego wysokość w kłębie waha się w przedziale 30 do 35 cm. Wzorzec amerykański wskazuje nieco inne proporcje. Miniaturki cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje żywiołowe usposobienie, a także niewielkie rozmiary.

Sznaucer średni to nieco okazalszy przedstawiciel swojej rasy. Jego waga osiąga od 15 do 20 cm. Jest to zatem dość ciężki pies, który może okazać się idealnym pupilem domowym. Sznaucer średni będzie też nieco wyższy niż jego miniaturowy odpowiednik. Średnia wysokość w kłębie waha się pomiędzy 45 do 50 cm. Jest to idealny wzrost dla przedstawiciela rasy średniej. Wzorzec amerykański prezentuje inne wymiary psów.

W najcięższej grupie mieści się sznaucer olbrzymi. Dorosłe psy wyglądają bardzo majestatycznie i wyróżniają się od rasy mini czy średniej. Wzorcowa waga wynosi tu od 35 do 50 kg. Z kolei wysokość w kłębie to 60 do 70 cm. Jak widzimy, sznaucer olbrzymi może być kilkukrotnie większy niż jego miniaturowy towarzysz. Mimo dużych gabarytów, rasowe sznaucerki prezentują typowe dla swojej rasy usposobienie oraz charakter.

Bez względu na swoje wymiary, sznaucer to pies o dość charakterystycznym wyglądzie. Rozpoznamy go po typowej brodzie oraz zwartej budowie ciała. Sznaucerki posiadają też lekko opadające uszy, twardą sierść oraz masywny ogon, zawijający się w kształt sierpa. Rasa występuje w kilku barwach futra. Dużą popularnością cieszy się pies czarno biały. Trzeba jednak pamiętać, iż tego typu umaszczenie może występować jedynie u miniaturki. Sznaucer średni i sznaucer olbrzymi nie posiada tego typu umaszczenia. W ich przypadku dopuszczalny jest kolor czarno srebrny, czarny oraz tak zwane umaszczenie pieprz i sól.  Średni szczeniak czarno srebrny wygląda bardzo charakterystycznie i cieszy się dość dużą popularnością. Jeśli interesują cię także inne psy, sprawdź również ten artykuł o TOP 10 rasach psów.

Jakiej pielęgnacji wymagają rasowe sznaucery?

Psy rasy sznaucer wymagają regularnego wyczesywania futra. Ich okrywa składa się z dwóch warstw. Pierwsza to gęsty podszerstek, który chroni psy przed zimnem. Druga warstwa to twardy włos okrywowy. Wszystkie sznaucery (zarówno pies miniaturowy, średni jak i olbrzymi) wymagają czesania co dwa do trzech dni. Do pielęgnacji świetnie sprawdzi się metalowy grzebień z dwoma różnymi rozstawami zębów. Możemy go nabyć w większości dobrze wyposażonych sklepów zoologicznych. Szczeniaki mogą z początku stwarzać problemy przy pielęgnacji, jednak po pewnym czasie przyzwyczajają się do wyczesywania.

Nasz biały, czarno biały czy srebrny towarzysz powinien mieć systematycznie przycinane pazury, zaleca się też usuwanie włosów z małżowiny usznej (wyrywamy pęsetą). Zaleca się też regularne usuwanie ewentualnych kołtunów na sierści. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele dobrej jakości preparatów pielęgnacyjnych, dedykowanych dla sznauzera.  Są to specjalne szampony, odżywki, szczotki oraz akcesoria, dzięki którym w prosty sposób usuniemy kołtuny z futra.

Charakter, opinie i wychowanie sznaucera

Pogodna rasa dla całej rodziny

Rasa sznaucerów charakteryzuje się dużą pewnością siebie. Nawet mały pies tej rasy jest zazwyczaj dość odważny i z chęcią podejmuje się nowych wyzwań. Nasz mały czy średni towarzysz często okazuje się też bardzo spontaniczny i gotowy do zabawy. Szczeniak zazwyczaj posiada niezliczone pokłady energii i chętnie prowokuje do wspólnej aktywności.

Mały, średni, a nawet olbrzymi pies posiada silny charakter. Rasowe sznaucery (np. miniaturki) często okazują pewną niezależność. Bywają uparte i z reguły dążą do postawionego sobie celu. Na szczęście chętnie się uczą, a odpowiednie wychowanie sprawia, że świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne.

Sznaucer niemiecki to rasa, która potrzebuje dużej aktywności. Świetnie odnajdzie się u boku osoby, która uprawia sporty na świeżym powietrzu. Psy mini, średnie i duże z chęcią wyruszą na dłuższą wędrówkę albo wycieczkę w trudny teren. Często okazują się niezmordowanymi i bardzo radosnymi kompanami podróży. Co prawda sznauzer miniaturowy posiada nieco gorsze predyspozycje fizyczne, jednak jest to mały pies o dużym sercu i z radością podąży za swoim panem. Warto tutaj zaznaczyć, że psy mini, średnie oraz olbrzymie nadają się do psich sportów typu agillity.

Rasa sznaucerów słynie z aktywności. Mini towarzysz nie lubi się nudzić, a pozostawiony sam sobie może znaleźć zajecie, które niekoniecznie odpowie oczekiwaniom właściciela. Jeśli nie zapewnimy psu odpowiedniej dawki ruchu, możemy liczyć się z ryzykiem pogryzienia kapci czy zniszczenia przedmiotów domowych. Rasowe sznaucery (podobnie jak terier) mogą wykazywać się nieufnością w stosunku do innych zwierząt. Dorosły samiec może być też nieco zaczepny w stosunku do innych psów.

Wychowanie sznaucerów

Sznaucer to bez wątpienia rasa, która wymaga konsekwentnego szkolenia. Podobnie jak terier, nasz niemiecki pies powinien być właściwie socjalizowany już od pierwszych tygodni życia. Mały piesek musi poznać jak najwięcej sytuacji i zapachów, dzięki czemu stanie się dobrze ułożonym, dorosłym psem. Rasa sznaucerów chętnie się uczy, dlatego warto to wykorzystać i nauczyć podstawowych komend posłuszeństwa. Będzie to przydatne w codziennym życiu.

Rasa niemieckich sznaucerów nie będzie stwarzała problemów w domu, jeśli jasno nakreślimy jej zasady życia z ludźmi. Wychowanie owej rasy musi być oparte na konsekwencji oraz wzajemnym zaufaniu. Znające reguły, rasowe sznaucery (mini, średnie i olbrzymie) świetnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i niewielkim mieszkaniu. Rasa silnie przywiązuje się do właściciela, a odpowiednio zadbana odwdzięcza się posłuszeństwem oraz dużą lojalnością.

Dwa psy rasy sznaucer na podwórku oraz ich opis i charakter
Jakie jest pies rasy sznaucer, a także są sznaucerki miniaturki

Najczęstsze opinie o sznaucerach i cena zakupu rasowych szczeniaków

Powyżej dokonaliśmy opisu charakteru i wymagań pielęgnacyjnych. Warto także wiedzieć, jakie opinie posiadają rasowe sznaucerki. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się psie miniaturki. Tendencja utrzymuje się także u niemieckich sznaucerów i aktualnie najlepsze opinie posiadają szczeniaki mini. Bez wątpienia są to pełne uroku psy, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia tej rasy. Nasz biały czy srebrny mini towarzysz okazuje się radosnym i pełnym uroku pupilem, który lubi dzieci i kontakt z dorosłymi.

Nie tylko miniaturki cieszą się dobrymi opiniami. Sznaucerki o średniej i dużej budowie ciała również zyskały wielu zwolenników. Zdjęcia majestatycznych zwierzaków często przykuwają naszą uwagę. Entuzjaści tej rasy podkreślają jej nieugięty charakter i wysoki poziom inteligencji.

Negatywne opinie o rasie dotyczą jedynie upartości zwierzaków. Sznaucer niemiecki (mini, średni i duży) wymaga odpowiedzialnego właściciela. Bez tego może wyrosnąć na krnąbrnego i nieposłusznego pupila. Na szczęście pies szybko się uczy, a przy odrobinie zaangażowania właściciela, może stać się idealnym towarzyszem dla rodziny.

Koszty zakupu i możliwe choroby występujące u rasy

Cena za sznaucerki

Cena zakupu psa rasy sznaucer będzie uzależniona od wielu czynników. Pierwszą z nich okazuje się jego wielkość oraz barwa okrywy. Najwyższe ceny odnotowujemy za sznaucery mini. Stawka renomowanej hodowli zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4 500 zł za psa na kolanka. Cena szczeniąt wystawowych to przynajmniej 7000 zł.

W nielicznych przypadkach, cena sznaucera może być niższa niż 4 000 zł. Zazwyczaj dotyczy to pupili, które nie mogą brać udziału w wystawach. Najniższe oferty sprzedaży oferują hodowle niezrzeszone w ZKWP, jednak zakup w takich miejscach wiąże się z pewnym ryzykiem. Stowarzyszenia i kluby powstające po 2012 roku nie posiadają ściśle egzekwowanych norm, a hodowle w nich zrzeszone często działają bez żadnej kontroli. W efekcie hodowla może zajmować się masową produkcją psów o niewiadomym pochodzeniu i złym stanie zdrowia. Z pewnością warto omijać z daleka oferty hodowców, którzy nie chcą zaprosić nas do domu i pokazać warunków, w jakich rozwijają się szczenięta.

Choroby sznaucerów

Sznaucer (zarówno mini, średni jak i duży) rzadko zapada na groźne choroby. Rasa jest uznawana za odporną i zdrową. Jednak jak każda odmiana psów rasowych, mogą posiadać predyspozycje do niektórych dolegliwości zdrowotnych. Poniżej wyszczególnimy kilka najczęściej pojawiających się chorób sznaucerów.

  • Dysplazja stawu biodrowego – psy rasy sznaucer olbrzymi mają wrodzoną predyspozycje do dysplazji stawu biodrowego. Choroba objawia się postępującą kulawizną i może być dla psa bardzo bolesna. W celu wyeliminowania choroby zaleca się ograniczenie ruchu oraz skakania. Wskazana jest też odpowiednia suplementacja. W przypadku silniejszej dysplazji, pozostaje jedynie zabieg operacyjny.
  • Zaćma – to kolejna choroba, która może dotykać sznaucery. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki najczęściej występuje u psów w starszym wieku. Na chorobę mogą zapaść psy w rozmiarze mini, średnim oraz olbrzymim. Na chwilę obecną nie istnieją metody suplementacji czy profilaktyki, która mogłaby uchronić naszego pupila przed chorobą. W razie wystąpienia zaćmy, pozostaje zabieg chirurgiczny u weterynarza okulisty.
  • Zespół komedonów – to mniej znana choroba, typowa dla psów rasy sznaucer. Przypuszcza się, że zespół komedonów ma podłoże genetyczne i nie można go wyleczyć. Choroba polega na pojawianiu się na grzbiecie czarnych, dość twardych narośli, które mogą przypominać twarde strupy. Zespół komedonów jest nieuleczalny, na szczęście choroba nie jest bolesna dla zwierząt, a sznaucery nie odczuwają świądu ani żadnego rodzaju dyskomfortu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny