Szkodniki - rodzaje, występowanie, zwalczanie, porady praktyczne

Praca w ogrodzie łączy w sobie dwie pożyteczne cechy. Sadzenie i pielęgnowanie roślin daje dużo radości i jednocześnie zmusza do aktywności fizycznej. Jest, więc dobre dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wykonanie niektórych zadań wymaga sporego wysiłku. Do takich czynności należy zabezpieczenie nasadzeń przed szkodnikami. Jakie organizmy najczęściej atakują uprawy? Na to pytanie odpowiadamy w tym i wielu innych artykułach na naszej stronie.

Owady i ślimaki niszczące rośliny

Szkodniki to organizmy powodujące spore szkody w działalności rolnej czy leśnej. Stanowią zagrożenie dla upraw różnego typu. W zależności od gatunku, dobierają się do liści, pędów, korzeni roślinnych oraz owoców. Groźnymi szkodnikami ogrodowymi są niektóre insekty oraz ślimaki. Duża populacja jednych i drugich jest w stanie zniszczyć wszystkie nasadzenia. Na roślinach żerują także gryzonie oraz krety. W sklepach z produktami ogrodowymi można znaleźć wiele środków chemicznych do walki z wymienionymi organizmami. Mogą być jednak bardzo szkodliwe dla środowiska. Warto, więc najpierw sprawdzić inne metody.

Owady to często spotykane szkodniki ogrodowe. Larwy lub też dorosłe osobniki żerują na wielu odmianach roślin uprawnych. Przykłady owadów, z którymi zetknie się każdy ogrodnik to:

  • Mszyce – niewielkie, czarne insekty atakujące wszelkie gatunki roślin,
  • Mączliki – białe i skrzydlate osobniki groźne dla kwiatów. Przenoszą chorobę powodująca zamieranie pąków,
  • Turkuć podjadek – osiągający nawet 6 cm długości owad żyjący pod ziemią. Podgryza korzenie, bulwy i cebule wielu gatunków roślin.
  • Przędziorki – miniaturowe pajęczaki wysysające soki z drzew i krzewów. Spotyka się je także na innych gatunkach.

W przydomowych ogródkach swą obecność zaznaczają także ślimaki. Najwięcej szkód czynią odmiany bezmuszlowe. Każdy hobbysta, choć raz widział je na żywo, ewentualnie oglądał zdjęcia. Ślimaki są uważane za największe zagrożenie dla upraw. Niszczą kwiaty, warzywa, drzewa i krzewy. Często spotykany jest pomrów wielki mogący osiągać 20 cm długości. Spustoszenie na grządkach i rabatach czyni także pomrowik plamisty. Przedstawiciele tego gatunku dorastają do 6 cm długości. Duże szkody jest w stanie poczynić ślinik wielki, luzytański i rdzawy. Pełna listę owadów i mięczaków będących szkodnikami można znaleźć na naszej tronie.

Gryzonie i krety w ogrodzie

Powyżej wymieniliśmy przykłady małych, ale groźnych szkodników. Teraz zajmiemy się większymi i równie często spotykanymi gryzoniami. Drążą podziemne nory gdzie tworzą liczne kolonie. Poza tym zamieszkują pnie drzew, zakamarki w altanach czy drewutniach. Od czasu do czasu pojawiają się w piwnicach domów. Gryzonie są niezwykle płodne, przez co ich populacja może szybko wzrosnąć. Te zwierzęta pożywiają się trawami, warzywami i owocami. Zjadają także cebule, bulwy i korzenie roślin uprawnych. Do ich zwalczania służą między innymi pułapki zapadkowe i dźwiękowe.

Myszy to szkodniki dobrze znane każdemu ogrodnikowi. Jednakże nie tylko one są zagrożeniem dla upraw. Inne, pospolite gryzonie to:

  • Nornice rude należące do rodziny chomikowatych – ich długość wraz z ogonem to około 15 cm. Dobierają się do liści i innych nadziemnych części roślin.
  • Nornik zwyczajny zwany też polnym – również należy do rodziny chomikowatych. Dorosłe osobniki dorastają do 11 cm długości a ich waga to około 27 gramów.
  • Karczowniki ziemnowodne – żerują głównie na polach uprawnych i w sadach. Spotykane są także w lasach.

Za szkodniki ogrodowe uznaje się także krety. Poprzez rycie w ziemi niszczą systemy korzeniowe roślin. Kilka osobników w jedną noc może przekopać cały trawnik. Ponadto te zwierzęta zjadają dżdżownice, ropuchy i żaby. Trzeba jednak pamiętać, że żywią się innymi szkodnikami. Oczyszczają teren ze ślimaków, owadów oraz niewielkich gryzoni. Zwalczać można tylko krety żyjące w ogrodach. Te występujące poza tymi miejscami są pod ochroną. W tym artykule przedstawiliśmy tylko kilka przykładów organizmów niszczących uprawy. Po bogatszą listę i zdjęcia wraz z opisami zapraszamy na naszą stronę.