Szczur wędrowny - informacje, występowanie, zdjęcia, ciekawostki
Szczur wędrowny jest czasem określany szczurem rudym czy norweskim. To występujący powszechnie gryzoń, uznany za szkodnika. Poniżej wyszczególnimy najważniejsze kwestie związane z jego występowaniem, omówimy rozmiary gryzonia, długość życia, a także jego rozmnażanie. Na koniec podpowiemy też, jaki jest skuteczny sposób na szczury.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gryzoniach i insektach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szczur wędrowny – wygląd, rozmiary, występowanie, zdjęcia
Polny szczur wędrowny posiada dość charakterystyczne, brunatnoszare ubarwienie z delikatnym, żółtym odcieniem. Przeglądając zdjęcia dorosłych osobników, możemy pomylić je ze szczurami domowymi z gatunku standard. Co ciekawe, podbrzusze jest delikatnie jaśniejsze, a uszy niewielkie i sterczące. Dość charakterystyczną cechą osobników tego gatunku jest także długi, pozbawiony sierści ogon.
Niestety polny szczur wędrowny przenosi wiele chorób. Zwierzę pierwotnie zamieszkiwało tereny Azji północno-wschodniej. Jednak z upływem lat przeniosło się także na inne rejony kuli ziemskiej. Obecnie można zaobserwować występowanie szczura na wszystkich krańcach ziemi, z wyjątkiem terenów podbiegunowych.
Na uwagę zasługują także rozmiary gryzonia. Typowy szczur wędrowny osiąga około 20 – 30 cm długości ciała. Na jego całościowe rozmiary wpływa także długi ogon, który liczy około 15 – 23 cm. Mały osobnik bardzo szybko dorasta i osiąga docelowe rozmiary. Waga dorosłych osobników wynosi średnio 150 do nawet 600 gram.
Rozmiary szczurów mogą być uzależnione od miejsca występowania. Szczur wędrowny powszechnie występuje w naszym kraju i pojawia się w miejscach bytowania człowieka. Większość młodych osobników można spotkać na terenach magazynów żywności, spichlerzy, domowych piwnic czy stodół gospodarczych. Szczur wędrowny chętnie osiedla się także w pobliżu ujęć wodnych i kanalizacji.
Szczur wędrowny - rozmnażanie i długość życia
Jak już wspomnieliśmy, szczur polny żyje w pobliżu skupisk ludzkich i jest powszechnie uważany za groźnego szkodnika. Jego obecność w magazynach czy miejscach gospodarczych może przysporzyć niemałych problemów. Zwalczanie gryzonia nie jest proste głownie ze względu na jego rozmnażanie.
Szczur wędrowny rozmnaża się przez cały rok. Rozmnażanie jest bardzo intensywne, a jedna samica może wydać w ciągu roku około pięciu miotów. Tak szybkie rozmnażanie łączy się także z dużą liczbą osobników w miotach. Na jeden miot małych samic przypada około 7 młodych. Jeśli połączymy to z ciążami, możemy przeliczyć, że jedna samica szczura jest w stanie wydać na świat około 35 młodych osobników rocznie.
Ciąża szczura trwa 22 do 24 dni. Mały osobnik osiąga dojrzałość płciową po upływie 3 – 4 miesiącach od momentu narodzin, po czym może rozpocząć rozmnażanie. Na uwagę zasługuje także średnia długość życia. Co ciekawe, średnia długość życia polnych szczurów wynosi około 1 do 2 lat. Długość życia gryzoni w bezpiecznych dla nich środowiskach może być jeszcze większa. Jeśli szukasz więcej wskazówek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się szczurów.
Szczur wędrowny i jego naturalne żywienie
Żyjący w naturalnym środowisku szczur wędrowny jest zwierzęciem wszystkożernym. Jego dieta będzie uzależniona od warunków, w jakich życie. Przeglądając zdjęcia gryzoni żyjących w dużych miastach, zauważymy, że większość z nich nie cierpi z powodu niedożywienia.
Naturalnym pożywieniem szczurów polnych są soczyste części roślin i ziarno. Szczury nie pogardzą także mięsem ani świeżą padliną. W diecie osobników żyjących w miastach znajdziemy także wszystkie resztki, które znajdują się w śmietnikach.
Co ciekawe, szczur zjada dziennie produkty w ilości około 10 % masy swojego ciała. Zapotrzebowanie żywieniowe może zwiększyć się w takich przypadkach jak ciąża czy liczny, młody miot samicy.
To szczurki lubią najbardziej!
Skuteczny sposób na szczury. Zwalczanie gryzoni w terenach miejskich
Częsta ciąża i liczne mioty sprawiają, że zwalczanie szczurów wędrownych jest wyjątkowo trudne. Największy problem dotyczy terenów przydomowych i większych aglomeracji miejskich. Nie istnieje jeden, skuteczny sposób na szczury. Wszystko zależy od tego, w jakim środowisku żyje gromada osobników i jakie kroki jesteśmy w stanie przedsięwziąć.
W warunkach domowych najpopularniejszym rozwiązaniem okazują się łapki, umożliwiające szybkie zwalczanie pojedynczych osobników. Zdjęcia łapek pokazują, że są to łatwe w użyciu produkty. Niestety tego typu zwalczanie nie będzie wystarczające w przypadku większej kolonii. Szczur przeważnie żyje w większej gromadzie, w której występuje bardzo dobra komunikacja. Jeśli jeden szczur wpadnie w łapkę, kolejne będą omijały ją z daleka.
Bardziej skuteczny sposób na szczury to preparaty chemiczne. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje trutek, umożliwiających zwalczanie większej liczby osobników domowych czy polnych. Tutaj ponownie przydaje się informacja o tym, że szczur żyje w większej gromadzie. W stadzie występuje także widoczna hierarchia. Szczur wędrowny, który żyje najwyżej w hierarchii, nie zjada produktów jako pierwszy. To zadanie należy do młodych zwiadowców. Dlatego skuteczne zwalczanie szkodników następuje tylko przez zakup trutki o długim czasie działania.
A może żywołowna klatka dla szczura? Praktyczne porady, zdjęcia
Wielu miłośników natury podkreśla, że tradycyjne łapki i trutki na szczury uśmiercają gryzonie w sposób bardzo bolesny. Dlatego w ofertach sprzedaży pojawiła się też żywołowna klatka dla szczura. Jej zasada działania jest bardzo prosta, a produkt nadaje się do wielokrotnego użycia.
Żywołowna klatka dla szczura posiada specjalny mechanizm, w którym umieszcza się przynętę. Jeśli szczur dotknie wabika, uruchomi się mechanizm spustowy, a klatka dla szczura bardzo szybko się zamknie i uniemożliwi ucieczkę.
Tego typu klatka dla szczura jest uznawana za najbardziej humanitarne rozwiązanie. Powszechnym problemem jest natomiast to, gdzie wywieść złapane zwierzę. Klatka żywołowna okazuje się szczególnie mało praktyczna w większych aglomeracjach, w których występuje powszechny problem bytowania szkodników.