Szczeniaki husky – ceny, wychowanie, żywienie, pielęgnacja
Szczeniaki husky to bardzo charakterystyczne psy. Syberyjski szczeniak jest tego typu rasą, którą się albo pokocha, albo niekoniecznie. Pieski haskie bardzo nie lubią być samotne, co przekłada się na ich zachowanie – czasem bardzo destrukcyjne. Co warto wiedzieć na temat rasy siberian? Czy mały pies husky będzie dobrym rozwiązaniem do mieszkania w bloku? I jaka jest cena husky? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Szczeniaki husky
Historia pochodzenia siberian husky
Pierwsze małe pieski husky narodziły się ponad 3000 lat temu, kiedy to zaczęto je wykorzystywać do ciągnięcia sań we wschodniej Syberii. Pies husky miał za zadanie ciągnąć sanie swojego opiekuna, w których najczęściej można było znaleźć upolowaną zwierzynę oraz ekwipunek, niezbędny ludziom do przetrwania na mrozie. Podobnie, jak czarny bernardyn czy alaskan malamute, pieski mogły pracować przez naprawdę wiele godzin, przemierzając duże odległości. Na początku XX wieku sprowadzono je na Alaskę, by brały udział w wyścigach zaprzęgów – w porównaniu do innych psów, miały znaczną przewagę w tej dyscyplinie. Dlatego ich popularność wzrosła.
Oczywiście, w dzisiejszych czasach białe psy popularne są nie mniej, jak owczarek czy szczeniaki cocker spaniela. Haskie psy wystawiane są na sprzedaż przed profesjonalne hodowle, mając wielbicieli na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że husky nie zawsze będzie dobrym pomysłem zwłaszcza, jeżeli chcesz trzymać psa w bloku mieszkalnym. Dlaczego? Za chwilę o tym opowiemy.
Syberyjski husky – charakter
Mały, rudy albo dwukolorowy pies jest zazwyczaj bardzo towarzyski, miły i przyjacielski. Jest przy tym również bardzo żywiołowy, właściwie od szczenięcych lat. Szczeniaki husky są małe, jednak potrzebują wiele ruchu. Niektórzy właściciele rasy upierają się przy tym, że szczeniak powinien biegać o wiele więcej, jak np. czarny owczarek niemiecki – a więc, ponad 40 km tygodniowo. Oczywiście, to wymaga ogromnej samodyscypliny właściciela i poświęcenia psu dużej ilości wolnego czasu. Codzienne spacery należą do obowiązków opiekuna i nie można tego rytuału zaniedbać. W przeciwnym razie, pies może być nieszczęśliwy.
Kiedy spacerujesz z psem husky, raczej nie będzie większych powodów do obaw. Husky nie są agresywne wobec ludzi czy innych zwierząt. Oczywiście, ma to swoje plusy i minusy – np. pies będzie grzeczny i łagodny, ale już kompletnie nie sprawdzi się w roli stróża domu.
Warto w tym momencie dodać, że podobnie jak rudy alaskan malamute, husky bardzo dobrze czują się w towarzystwie dzieci i są dobrymi psami rodzinnymi. Jednak nie można narażać psów na jedną rzecz – nudę. Jeżeli bowiem pies będzie znudzony, to prędzej czy później może zechcieć w jakiś mniej lub bardziej kreatywny sposób zabić czas – chociażby kopiąc dziury w ogrodzie bądź demolować mieszkanie. Jeśli chcesz tego uniknąć, zapewnij swojemu pieskowi mnóstwo dobrej zabawy i wymyślaj mu kreatywne zabawy zarówno fizycznie, jak i psychicznie wyczerpujące. Jeśli planujesz zakup szczeniaka, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Husky – co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Szczeniaki husky a ich wychowanie
Jak już wspominaliśmy, psy są bardzo energiczne i mają dość silny charakter. Dzięki temu rasa jest bardzo wyniosła, będąc uparta i stawiająca na swoje. Przez to, że husky tak bardzo lubią „wiedzieć lepiej”, mogą nie być chętne do nauki czegokolwiek, np. komend. Oczywiście, można tę barierę ominąć, jeżeli zaczniesz trenować z psem od szczeniaka.
Żeby wychować huskiego, należy być konsekwentnym – inaczej to białe szczenię może „wejść na głowę” właścicielowi. Psy dużo rozrabiają, więc należy je nauczyć od małego, by nie drapały mebli albo nie wchodziły na łóżko. Jeżeli odpuścisz, możesz mieć spore kłopoty z psem w przyszłości. Chcesz, by pies nauczył się czegoś konkretnego? Zatem od szczeniaka domagaj się, by to zrobił – oczywiście, jednocześnie wzbudzając psią ciekawość, co zmobilizuje go do pracy. Jeżeli husky nagle się znudzi, nauka może okazać się bezskuteczna! Warto więc uczyć psa poprzez zabawę – zupełnie tak, jak uczy się małe dziecko.
Żywienie, pielęgnacja i cena husky
To, w jaki sposób będziesz odżywiał psa, zależy głównie od jego wieku, a także warunków życia i aktywności fizycznej. Oczywiście, możesz karmić huskiego gotową karmą jednak pod warunkiem, że będzie ona dobrej jakości. Możesz też wprowadzić psu dietę BARF, czyli przygotowywaną samodzielnie (z uzupełnianiem jej niezbędnymi witaminami i składnikami mineralnymi). Posiłek dla pieska powinien mu dostarczyć maksimum energii, jednak w jak najmniejszej ilości karmy. Zależnie od tego, jaką aktywność uprawia pies, powinno się mu dostarczać wiele węglowodanów i tłuszczów.
Jeżeli chodzi o pielęgnację psa to zależna ona będzie głównie od tego, jak psa wychowujesz i jakie dokładnie są to warunki. Jeżeli husky będzie spędzał większość swojego czasu poza domem, to pies linieć będzie dwa razy do roku. Najbardziej intensywna jest wówczas wymiana szaty psa na wiosnę, kiedy to husky pozbywa się niemal całego podszerstka i okrywowego włosa. Jeśli zaś chodzi o linienie psa domowego, który większość swojego czasu spędza w mieszkaniu, psy linieją częściej – zwłaszcza przez ogrzewanie domowe. Wówczas sierść psa wypada niemal cały czas, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Wystarczy od czasu do czasu przeczesać psa, a już największą uwagę skupić na okresie wymiany okrywy włosowej – wówczas należy psa czesać codziennie. Możesz psa czesać albo metalowym grzebieniem z ząbkami różnej długości (martwa sierść i rozczesywanie długich włosów), albo średniej gęstości grzebieniem (miejsca mniej porośnięte).
Co do kąpieli szczeniaków, należy to robić jedynie w miarę potrzeby i najlepiej przed wystawą. Niestety, ale za częste kąpanie pupila może zniszczyć jego ochronną warstwę na sierści – więc może ona stracić właściwości bycia odporną na zmienne warunki pogodowe. Jeżeli już jednak zdecydujesz się na wykąpanie psa, używaj tylko i wyłącznie szamponów zawierających naturalne olejki. Dzięki nim sierść nie będzie przesuszona i będzie się prezentować naprawdę pięknie i lśniąco! Husky na sprzedaż z zarejestrowanej hodowli to między 3000 a 3500 zł.