Szczeniaki cocker spaniela

Historia psa cocker spaniel

Pierwsze szczeniaki towarzyszyły sokolnikom już od bardzo dawna. Psy w trakcie polowania znajdowały ptaki i wystawiały je sokolnikom po to, by mogli oni zarzucić na ptaki sieci. A więc, podobnie jak szczeniaki husky, spaniel tybetański czy spaniel kontynentalny (mówi się o nim, że jest to miniaturka), cocker spaniele żyły blisko człowieka i były mu potrzebne. Ciekawostką jest, że pod koniec XVI wieku angielski spaniel zaczął być coraz bardziej popularny na Wyspach Brytyjskich. A więc, używano ich w czasie polowań w wodzie, ale też przy pracy na lądzie. Kiedy w kolejnym wieku wynaleziono broń palną, cocker spaniele nie tylko już wypłaszały ptaki, ale i aportowały zestrzelone osobniki.

Między XIX a XX wiekiem pojawiło się wiele odmian spanieli, np. biało brązowy spaniel kontynentalny (miniaturka) czy rudy spaniel tybetański. Cocker spaniel zaś jako pierwszy urodził się czarny – i to jego uważa się za protoplasta. Dopiero pod koniec lat 90-tych uznano maść sobolową jako wyróżniającą cocker spaniela.

Jak wygląda szczeniak cocker spaniela?

Szczeniaki cocker spaniela nie są duże. Zazwyczaj w kłębie mają bowiem ok. 40 cm (suczki nieco mniej). Sierść psa jest zbita, zaś sylwetka zwarta. Psy ważą zazwyczaj między 12 a 15 kg. Ich głowy są kształtne, a oczy bardzo przyjazne i błyszczące. Najczęściej kolor oczu dopasowany jest do umaszczenia pieska, jednak nigdy nie są to jasne oczy. Najbardziej popularny kolor oczu cocker spaniela to:

  • czarny,
  • rudy,
  • brązowy,
  • orzechowy.

Cechą charakterystyczną zwierzaków są również ich uszy, które są długie i bardzo mocno porośnięte błyszczącym futrem. Sierść piesków jest przylegająca i niemal jedwabista w dotyku, a także prosta. Jeżeli zaś chodzi o samo umaszczenie psów, to zazwyczaj cocker spaniel może być czarny, rudy, biało czarny, biało brązowy bądź złoty.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Szczeniaki cocker spaniela na sprzedaż – co warto wiedzieć?

Charakter cocker spaniela

Szczeniaki z rodowodem zazwyczaj są psami bardzo towarzyskimi, wesołymi i kontaktowymi. Wykazują duże zainteresowanie innymi zwierzętami, a także ludźmi – będąc przy tym przyjaznymi. Oczywiście, o ile nikt nie będzie ich traktował na łonie natury jako zdobycz! Cocker spaniel to piesek bardzo ufny i wierny, a także stale skory do wspólnych zabaw i szaleństw do białego rana. Na intruzów może zareagować szczekaniem, jednak bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych ludzi i próbuje złapać z nimi kontakt – co nie czyni psa dobrym materiałem na domowego stróża. Mimo, że cocker spaniel jest przyjacielski, to nadal jednak jest psem myśliwskim. A więc, jeżeli uda mu się zwęszyć jakiś trop, na pewno zapomni o zasadach i może wyrwać się właścicielowi na spacerze, goniąc za swoją zdobyczą. Oprócz tego, że cocker spaniel bardzo lubi spędzać czas z opiekunem, to lubi też dobrze zjeść! Należy uważać z podawaniem psu przysmaków, ponieważ cocker spaniele mają dużą tendencję do przybierania na wadze.

Pies rasy cocker spaniel na niebieskim tle, a także szczeniaki cocker spaniela i ich wychowanie
Szczeniaki cocker spaniela o wszystko, co warto wiedzieć, w tym cena z rodowodem

Czy cocker spaniel ma więc jakieś minusy? Owszem, jak każde zwierzę. U psów tej rasy agresja jest rzadko kiedy spotykana, jednak czasem może się przejawić. Cocker spaniele zżywają się ze swoim opiekunem, więc kiedy zostaną np. same w domu mogą ulec dość destrukcyjnym zachowaniom. Jeżeli będziesz zmuszony często izolować psa, lepiej się na niego nie decyduj! Mimo, że spaniele nie znoszą być same, to jednak dość szybko mogą przyzwyczaić się do nowych warunków. Możesz także zdecydować się na pieska, kiedy masz małe dziecko – jednak pamiętaj, że dzieci powinny nauczyć się, w jaki sposób mają opiekować się pieskiem. Sprawdź także ten artykuł o hodowli cocker spanieli w Polsce.

Żywienie, pielęgnacja i cena cocker spaniela

Cocker spaniele to łasuchy, o czym przed chwilą wspominaliśmy. Jako że mają skłonność do tycia, powinno się dzielić psom pokarm na odpowiednie porcje. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest oczywiście gotowa karma, która dedykowana jest średnim rasom. W przypadku szczeniaków, nie wskazana będzie dieta wysokobiałkowa. Niestety, ale przez nią pieski mogą mieć później problemy ze skórą. Jeżeli trenujesz z pupilem, karma powinna być zaś wysoce kaloryczna. A może decydujesz się na samodzielne przyrządzanie posiłków? Wówczas trzeba uzupełniać je witaminami, a także odpowiednimi suplementami.

Co do pielęgnacji, jedwabiste futerko cocker spaniela potrzebuje być regularnie szczotkowane – najlepiej co dwa dni lub codziennie. Niestety, ale sierść piesków lub się kołtunić, zwłaszcza przy uszach i na brzuszku. Najlepiej więc nauczyć szczeniaczka tego rytuału, by sprawiał mu on autentyczną przyjemność. Ważne też, by po spacerze przejrzeć sierść zwierzaka i upewnić się, że nic w niej nie ma. Warto też, by strzyc sierść cocker spaniela raz na dwa miesiące. Możesz to zrobić samodzielnie, jednak najlepiej będzie udać się do psiego fryzjera, by zrobił to profesjonalnie. Należy też możliwie regularnie przycinać cocker spanielowi kosmyki na łapkach, żeby nie dostał on zapalenia bądź, żeby łapki się nie brudziły. Niestety, ale każdy taki kosmyk może być przyczyną powstawania zapaleń czy infekcji grzybiczych.

Pojawia się jeszcze jedno pytanie. Jaka jest cena cocker spaniela na sprzedaż? Otóż, szczeniaki cocker spaniela zazwyczaj kosztują między 1500, a nawet 3000 zł. Ostateczna cena ustalana jest przez hodowlę na podstawie tego, jak wygląda piesek, jakie ma geny oraz jak blisko wzorca ras FCI się on uplasuje. Miesięczne utrzymanie cocker spaniela to zaś ok. 250 zł. Oczywiście, co jakiś czas koszty te mogą być wyższe, zwłaszcza odwiedzając weterynarza czy psiego fryzjera bądź uczęszczając z cocker spanielem na specjalne szkolenia wychowania psów.

ikona podziel się Przekaż dalej