Szczeniak szpica miniaturowego – opis rasy

Pochodzenie psa. Jak wygląda pomeranian?

Najbardziej znanym przedstawicielem rasy pomeranian jest Boo – słynny pies pomorski, który zrobił ogromną karierę w Internecie. Na marzec 2016 roku, Boo zgromadził na Facebooku ponad 17 milionów polubień! To właśnie sławie Boo pies zawdzięcza swoją ogromną popularność na całym świecie. Dlaczego mówi się, że jest to pies pomorski? Otóż, rasa dawniej występowała głównie na obszarze Pomorza.

Szpica miniaturowego sklasyfikowano w FCI do grupy 5 (szpice i psy pierwotne), sekcji 4 (szpice europejskie). Pieski zazwyczaj osiągają wielkość ok. 18 do maksymalnie 22 centymetrów, a ważą tylko ok. 3 kilogramów. Umaszczenie psów jest różnorodne, chociaż najczęściej spotykanym pomeranianem jest biały. Szpic miniaturka posiada miękki podszerstek i długi włos okrywkowy, a także puszysty i zakręcony w ogonek. Przez to, że piesek jest taki puszysty, wygląda nieco jak… zabawka z pluszu.

Cena psa Boo nie należy do najmniejszych. Średnia kwota za pieska to bowiem ok. 5500 złotych – choć zazwyczaj czworonóg kosztuje o wiele więcej. Zdarza się, że cena psa Boo osiąga nawet 12 000 złotych. W przypadku ceny, wpływa na nią wiele różnych czynników takich, jak m.in.:

  • wiek,
  • płeć,
  • umaszczenie,
  • zbliżenie do wzorca rasy FCI,
  • ilość szczeniaków w miocie,
  • renoma hodowli.

Pieski pomorskie – charakter pomeraniana

Szczeniak szpica miniaturowego posiada bardzo indywidualny charakter. Nie jest to usposobienie leonbergera, który jest psem towarzyskim. Pomeranian najczęściej skupia swoją uwagę na wybraniu jednej osoby, której będzie wierny i której będzie się słuchał. Właśnie z tego względu wielu hodowców uważa, że szpic miniaturowy to „pies jednego człowieka”. Rzecz jasna, biały psiak może spędzać czas również z innymi domownikami. Jednak, nie będzie im posłuszny tak samo, jak wybranemu opiekunowi. Ciężko jest też zachęcić psa do zabawy. Najchętniej obserwuje on zabawę z poziomu kanapy, niechętnie biorąc w jakiejkolwiek z nich udział. Mimo wszystko, pies należy do rodzinnych – choć nie jest to usposobienie leonbergera, będącego bardzo towarzyskim.

Pomeranian słynie ze swojej inteligencji. Piesek dość szybko się uczy, jednak nie jest łatwo tego dokonać. Pomeranian jest bardzo zdolny, ale też pewny siebie. Gdy szpic niemiecki czymś się więc znudzi, z całą pewnością nie będzie chciał się dalej szkolić i oznajmi to wyraźnie swojemu opiekunowi. Wobec nieznajomych, pomeranian zawsze zachowuje dystans i jest wycofany. Nie sprawia to jednak, że pies czegokolwiek się boi albo jest wobec obcych agresywny. Spitz wyróżnia się silnym charakterem i niezależnością. Uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem, choć nie zawsze okazuje mu czułość. Sprawdź także ten artykuł o szpicu miniaturowym pomeranian.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Hodowla szczeniaków szpica miniaturowego – opis

Usposobienie szpica miniaturowego

Szczeniak szpica miniaturowego najchętniej spędza czas z ukochanym właścicielem. Mimo, że to właśnie jemu najbardziej ufa i z nim najchętniej spędza czas nie oznacza to jednak, że pies będzie mu cały czas posłuszny. Jego charakter jest na tyle specyficzny, że pomeranian może się uprzeć i np. nie wykonać polecenia, które uzna za bezsensowne. Aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, najlepiej więc rozpocząć szkolenie szpica miniaturowego od najmłodszych miesięcy szczenięcych. Będzie to przydatne, zwłaszcza gdy np. dużo pracujesz i przymierzasz się do zostawiania psa samego w domu. Szpice miniaturowe mają skłonność do destrukcyjnych zachowań, gdy są samotne. Aby więc tego uniknąć, warto będzie poprzez odpowiednie szkolenie przyzwyczaić psa do samotności.

Pies rasy szpic miniaturowy na żółtym tle oraz szczeniak szpica miniaturowego i jego charakter
Jaki charakter ma szczeniak szpica miniaturowego oraz jego wychowanie

I niech nie myli wielkość psa, która jest niepozorna. Mimo, że miniaturowy szpic niemiecki jest malutkim psem, jest też zadziorny i bardzo pewny siebie. Ze względu na swoją budowę, jednak nie może być on dobrym stróżem posesji domu. Lepiej pełni zaś funkcję ostrzegawczą, donośnie informując właściciela np. o krążącym wokół domu intruzie. Czy pomeranian będzie jednak dobrym materiałem na pierwszego psa? Oczywiście, jak najbardziej! Nie możesz tylko zapominać o tym, że pies ma dość specyficzny charakter i należy go dokładnie przeszkolić z podstawowych zasad posłuszeństwa.

Jak dbać o szpica miniaturowego?

Szczeniak szpica miniaturowego nikomu nie powinien sprawiać większych problemów w pielęgnacji codziennej. Jeżeli regularnie będziesz czesał swojego pupila, by nie dopuścić do powstawania kołtunów na jego puszystej sierści, na pewno będzie to łatwiejszy proces. Zadbaj jednak o to, by nie czesać zbyt dużej ilości futra, bo nie będzie tak puszyste. Kąpiel pieska nie jest koniecznością, jednak dla zachowania jego pięknej sierści sugeruje się to robić raz w miesiącu, z letnią wodą i odpowiednimi kosmetykami. Nie dopuszczaj też do zostawania wilgoci w futrze, bo skóra psa może się odparzyć. Lepiej suszyć pomeraniana suszarką.

Odżywianie psa też nie powinno być większym kłopotem. Należy odżywiać szpica miniaturowego karmą wysokiej jakości zarówno suchą, jak i mokrą. Polecane są też samodzielnie przyrządzane, domowe posiłki. Karm pomeraniana dwa razy dziennie, dopasowując porcję pożywienia do jego aktywności. Zadbaj o swojego czworonoga, bo ta rasa dożywa nawet 16-stu lat. Jest więc długowieczna i silna mimo, iż pozornie krucha. Pies nie ma większych problemów zdrowotnych, choć czasami mogą pojawić się kłopoty z uzębieniem psiaków. Aby pies żył w zdrowiu jak najdłużej, zaleca się odwiedzać regularnie weterynarza i badać psa pod kątem funkcjonowania jego serca oraz stawów.

ikona podziel się Przekaż dalej