Krótka charakterystyka rasy – owczarek niemiecki

Jak wygląda wilczur?


„Wilczur” jest to potoczenie określenie psa, który jest w miarę duży i z wyglądu przypomina wilka. Najbardziej zbliżonym do tego opisu jest owczarek niemiecki i to ta rasa psów jest kojarzona z tym określeniem. Występuje w dwóch odmianach. Jego szata jest podwójna, ma gęsty podszerstek (jasnoszary).

Owczarek niemiecki krótkowłosy ma sierść, która jest twarda w dotyku i przylega do ciała. Włos jest gęsty i prosty. Krótki powinien być na głowie, uszach i przednich stronach kończyn oraz łap, za to trochę dłuższy na szyi i na przednich kończynach (powyżej nadgarstka, tylna strona). Powinien mieć także tzw. portki.

Długowłose owczarki mają już sierść miękką i nieprzylegającą. Włos jest dłuższy na kończynach i uszach. Ma mocno owłosiony ogon, uda (tzw. portki) i szyję (tzw. kryzę). Krótszy powinien być na głowie, przednich stronach kończyn i łap, a także wewnątrz uszu. Luźne włosy (tzw. pióro) powinno być na przednich kończynach (od nadgarstka, tylna strona).

Owczarek niemiecki może mieć sierść jednolicie czarną lub szarą, śniadą, czaprakową – z maską. Umaszczenie może być też czarne z podpalaniem żółtym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym. Biel jest niedopuszczalna poza niewielką plamką na piersi, ale i ona jest niepożądana, podobnie jak jaśniejsza sierść na wewnętrznej stronie kończyn. Nos czarny.

Według wzorca suczki powinny osiągać w kłębie 55-60 cm, a samce 60-65 cm. Waga suczki powinna mieścić się w przedziale 22-30 kg, a psa 30-40 kg. Z racji tego, że jest to jednak duży pies, to jego rozwój trwa długo, bo do nawet 3 lat.

Szczeniaki owczarka - jaki jest charakter owczarka niemieckiego?

Wilczur jest z natury bardzo lojalny. Przywiązuje się do swojego opiekuna i potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Ma przyjazne usposobienie. Ten czuły pies źle znosi samotność i choć dużo osób uważa, że można go trzymać w kojcu, to w rzeczywistości tak nie jest. Owczarek niemiecki jest wyrozumiały w stosunku do dzieci, ale mimo że nie wykazuje do nich agresji, należy cały czas czuwać nad ich wspólnymi zabawami.

Z tym psem można uprawiać psie sporty. Poradzi sobie m.in. w tropieniu sportowym, agility, flyball, hard dog race czy dogtrekking. W momencie wzrostu nie należy z nim zbyt długo i intensywnie trenować. Owczarek niemiecki potrzebuje solidnej dawkę ruchu w ciągu dnia, ale nie można zapomnieć o ćwiczeniach umysłowych.

Prawdą jest, że jest to pies użytkowy, ponieważ często wykorzystuje się go do pracy. Ze względu na to, że bardzo dobrze pływa, może posłużyć jako ratownik wodny, lecz przede wszystkim owczarek niemiecki ma doskonały węch, który czyni go idealnym tropicielem. Jest wykorzystywany przez policję i wojsko. Może wykrywać narkotyki oraz materiały wybuchowe. Potrafi również odnajdywać ludzi uwięzionych pod gruzem lub lawiną. Może posłużyć jako przewodnik dla osób niewidomych lub asystent dla osób niepełnosprawnych.

Owczarek niemiecki to pies inteligentny, czuły, pewny siebie i odważny. Nie ufa obcym, dlatego świetnie spisuje się w roli stróża czy obrońcy. Jest jednak przy tym głośny. Owczarki nie wahają się, gdy wyczują zagrożenie – one po prostu atakują i bronią.

Szkolenie psa w pewien sposób zaczyna się już w hodowli, jednak największą pracę musi wykonać właściciel. Niezmiernie ważne jest, aby szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego poznał różne komendy i uczestniczył w zajęciach z psiego przedszkola. To tam pies będzie miał kontakt z innymi czworonogami w zbliżonym wieku. Jest to sposób na odpowiednią socjalizację i pokazanie psu, że obce przedstawiciele jego gatunku wcale nie są przeciwnikami, na których trzeba się rzucać podczas spacerów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o charakterze owczarka niemieckiego.

Choroby i pielęgnacja owczarka niemieckiego

Zakłada się, że średnia długość życia owczarka niemieckiego to 11-13 lat. W tej rasie zdarzają się jednak różne choroby i schorzenia m.in.: zapalenie spojówek, zapalenie ucha, problem z trzustką, niedoczynność tarczycy, młodzieńcze zapalenie kości. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych zazwyczaj ujawnia się, gdy piesek jest jeszcze szczeniakiem. Należy pilnować, aby pies nie pił ani nie jadł zbyt zachłannie, a po zjedzeniu i napici się nie miał aktywności fizycznej, ponieważ przez to może dostać skrętu żołądka. Starsze osobniki miewają kłopoty z kręgosłupem oraz mają nowotwory.

Pies mieszkający w domu z reguły nie ma tak gęstej sierści, jak ten, który żyje na dworze. Inaczej też linieje, bo nie tylko na wiosnę i jesień, ale przez cały czas – z tą tylko różnicą, że nie gubi od razu większych kępek, lecz traci włos w umiarkowanym stopniu. Zdarza się, że u suczek dzieje się to po odchowaniu szczeniąt, przed cieczką i po niej. Owczarka o krótkich włosach można wyczesywać tylko raz na jakiś czas, z kolei zaś owczarki długowłose trzeba czesać dwa razy w tygodniu.

Szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego leżący na trawie na tle zieleni oraz polecana hodowla
Jaki charakter ma szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego, czyli co warto wiedzieć

Regularnie należy sprawdzać uszy (czy nie zalega tam woskowina lub brud), zęby (czy nie tworzy się tam kamień nazębny), oczy (czy nie tworzy się mokra powierzchnia pod nimi) i pazury (czy się spiłowały, a jak nie, to odpowiednio przyciąć). Legowisko dla owczarka niemieckiego nie powinno być małe. Przed zakupem upewnij się, że jest wytrzymałe i o odpowiednio dużych wymiarach. Kąpie się te psy tylko w miarę potrzeby, używając do tego odpowiedniego preparatu. Po zabiegu wystarczy wytrzeć psa ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia, nie ma potrzeby suszenia go suszarką.Hodowla rasowych psów – opinie, cena, informacje

Ile kosztuje szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego?

Za rasowe szczenięta trzeba zazwyczaj zapłacić od 3000 do 6000 zł. Cena może być większa lub mniejsza w zależności od kilku czynników. Istotne jest, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy, a także to, czy jego rodzice mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach oraz czyje geny przekazują (np. wybitnego przedstawiciela rasy, który już odszedł). Ważna jest renoma hodowli. Rasy psów, które są trudno dostępne w Polsce, mogą być droższe.

Niezależnie od tego, czy będą to szczeniaki border collie, husky, amstaffa czy właśnie owczarka niemieckiego, ale także i innych ras, to ich cena nie powinna być mniejsza niż 2000 zł. Bardzo rzadko kwota 1000 – 2000 zł jest uzasadniona (np. hodowca sprzedaje kilkuletniego psa, który z jakiegoś powodu został wyłączony z hodowli), a za darmo oddawane są te zwierzęta, które zostały odebrane poprzednim właścicielom (np. przez złe traktowanie).

Oferty za ok. 1000 - 1500 zł zazwyczaj wystawiają pseudohodowcy. W ich interesie nie leży dbanie o wzorzec rasy czy zdrowie zwierząt. Dla nich liczy się szybki zarobek. Niską ceną próbują skusić na zakup. Im szybciej uda im się pozbyć szczeniaków, tym mniej będą musieli płacić za ich wyżywienie, o ile w ogóle planowali je karmić. Zwierzęta hodowane w takich miejscach przeważnie żyją w ścisku i brudzie. Zwykle są też chore, a do tego kojarzone są ze sobą osobniki zbyt blisko spokrewnione, a suczki rodzą jeden miot za drugim bez chwili wytchnienia.

Legalna hodowla a pseudohodowla – jak je rozróżnić?

Hodowcy wystawiają mioty na sprzedaż na różnych portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl), a także na swoich stronach internetowych oraz fanpage na Facebooku. Choć to zdjęcia przykuwają uwagę, one powinny stanowić jedynie wstępną ocenę, czy pies wygląda na zdrowego i przebywa w czystym miejscu. Można to zweryfikować dopiero podczas spotkania w hodowli. Istotny jest opis. To tam powinny być zawarte informacje na temat samego psa (data urodzenia, badania, charakter, rodzice etc.) i hodowli. Legalna hodowla powinna być zrzeszona w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Istotny jest wiek piesków. Szczeniaki mogą zostać oddane do nowego domu dopiero po skończeniu 8 tygodnia. Wymogiem jest, aby piesek został dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Musi mieć wszczepiony CHIP. W dniu odbierania szczeniaka nowy właściciel dostaje jego rodowód. Jest to dokument, który potwierdza, że jest to pies rasowy (po rasowych rodzicach). Otrzymuje go każdy piesek z miotu, niezależnie od tego, ile było szczeniąt w miocie oraz w jakim stopniu wpasowują się we wzorzec rasy (mogą być za małe, mieć za duże uszy czy złe umaszczenie etc.). Jeśli trafisz na ogłoszenia, w których tylko niektóre szczenięta są z rodowodem, powinieneś uznać to za podejrzane.

Osoba decydująca się na owczarka niemieckiego musi zdawać sobie sprawę, że tego psa trzeba odpowiednio wychować. Niezbędna będzie konsekwencja w tresurze. Dobrze, aby właściciel miał już wcześniej doświadczenie z psami i znał się na ich wychowaniu. Szkole trzeba zacząć od pierwszego dnia w nowym domu, aby pies od samego początku wiedział, jakie zasady tam panują. Nie oznacza to jednak, że trzeba krzyczeć i stosować przemoc wobec psa, gdy ten będzie nieposłuszny. Takim zachowaniem można tylko skrzywdzić zwierzę oraz doprowadzić do sytuacji, kiedy to pies stanie się zagrożeniem dla domowników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny