Świnki morskie krótkowłose - charakterystyka, rasy, zdjęcia

Hodowla świnek morskich jest w naszym kraju dość popularna, szczególnie że nie sprawia ona wielu trudności. Najbardziej znane i popularne są świnki morskie krótkowłose. Mamy do wyboru kilkanaście ras tych zwierzątek, a ich cena jest przystępna.  Wyjaśnimy ile żyje świnka morska i jak wygląda opieka nad nią oraz jakie akcesoria należy dla świnki zakupić.

Świnki morskie krótkowłose - rasy

Gatunki świnek morskich dzielą się według długości włosa na krótkowłose, długowłose i bezwłose skinny. Ubarwienie kawii domowej jest bardzo urozmaicone i w różnych rasach mogą występować te same kolory. Gatunki kawii domowej nie różnią się usposobieniem.

Rasy świnek morskich krótkowłosych:

  • świnka morska American - świnka gładkowłosa, o gęstym futrze przylegającym do ciała,
  • świnka morska crested - jednokolorowa, gładkowłosa świnka z rozetką na głowie,
  • świnka morska American crested - kawia domowa jednokolorowa, której rozetka na głowie musi być biała,
  • świnka morska abisyńska rozetka ma futro układające się w co najmniej 8 rozetek,
  • świnka morska ridgeback - świnka gładkowłosa z sierścią tworzącą na grzbiecie nastroszony pas, odmianą tej rasy jest ridgeback crested z rozetką na głowie,
  • świnka morska teddy ma puchatą sierść i oklapnięte uszy,
  • świnka morska rex ma miękkie, odstające od ciała futro,
  • świnka morska somali to świnka o krótkiej, zmierzwionej sierści,
  • świnka morska curly ma włosy mocno skręcone,
  • świnka morska Kurzhaarer Peruaner to świnka o krótkiej sierści rosnącej w różnych kierunkach.

Cena świnek morskich zależy od rasy. Świnki morskie krótkowłose kosztują około 30 - 40 zł. Zdarza się, że hodowla domowa zanadto się rozrośnie i wówczas hodowca oddaje świnki za darmo do adopcji. Natomiast cena świnek rasowych, rodowodowych jest znacznie wyższa i dochodzi nawet do 400 zł.

Jeśli zastanawiamy się czy wybrać świnkę morską krótkowłosą czy długowłosą, pamiętajmy, że świnki krótkowłose nie wymagają czesania. Świnki długowłose należy codziennie czesać. Dlatego też musimy zaopatrzyć się w szczotki, grzebyki oraz szampon.

Opieka nad świnką morską oraz ile żyje kawia domowa

Biorąc pod swój dach świnkę morską, warto wiedzieć ile żyje to zwierzątko. Kawia domowa żyje około 5 - 8 lat, chociaż rekordzistka wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa dożyła 14 lat. Rodzaje świnek różnią się długością życia. Najdłużej, bo 7 - 8 lat żyją świnki morskie długowłose, zaś bezwłose dożywają do 6 lat.

Opieka nad świnką morską wymaga na początku zakupu klatki wraz z akcesoriami. Klatka nie musi być duża, lecz im będzie większa tym większy będzie komfort życia zwierzątka. Świnki to zwierzęta stadne, które lubią towarzystwo innych świnek, dlatego też hodujemy je w parach lub w małych grupach. Warto je wysterylizować, aby się nie rozmnażały.

Dla świnki morskiej kupujemy klatkę podobną jak klatki dla królika. Klatka nie musi być wysoka ani piętrowa. Ważne są akcesoria jak domek, poidełko, paśnik na siano, miseczka na warzywa oraz kuweta.

Kawia domowa jest zwierzęciem roślinożernym i podstawą jej diety jest siano pomieszane z ziołami. Warzywa i owoce stanowią urozmaicenie diety, podawane od czasu do czasu. Świnka nie powinna dostawać pokarmów bogatych w wapń, na przykład lucerny.

Świnki morskie przywiązują się do opiekunów, rozpoznają ich i lubią głaskanie oraz wspólne zabawy. Kawia domowa jest zwierzęciem towarzyskim i nie może być pozostawiona sama sobie. Decydując się na hodowlę świnki, pamiętajmy aby poświęcić jej czas na zabawy, przytulanie. Świnka musi się wybiegać, dlatego wypuszczamy ją z klatki, aby przynajmniej godzinę dziennie biegała pod nadzorem po mieszkaniu.