Świnki morskie długowłose - lista ras, opis, zdjęcia, porady

Świnki morskie długowłose cieszą się sporym powodzeniem jako małe zwierzątka domowe, ze względu na ich atrakcyjny wygląd i małą wielkość (20 - 25 cm). Opiszemy popularne rasy świnki morskiej długowłosej, wśród których znajdziemy rasy o sierści prostej lub pofałdowanej lub kręconej, w wielu kolorach. Wyjaśnimy na czym polega pielęgnacja świnki morskiej długowłosej oraz czy rasa świnki wpływa na jej charakter.

Rasy świnek morskich

Rasy świnek morskich dzielą się na gładkowłose i długowłose. Cena świnek morskich zależy od tego czy kupujemy zwierzaka w sklepie zoologicznym czy u hodowcy, oraz od tego jaki rodowód ma świnka. Cena tego zwierzaka waha się od 35 do około 400 zł.

Wśród świnek długowłosych wyróżniamy 9 ras:

  • peruwianka to najbardziej znana rasa świnki długowłosej. Posiada długą, prostą sierść, która opada wzdłuż kręgosłupa na wszystkie strony, tak że zakrywa głowę i pyszczek zwierzęcia. Peruwianka posiada dwie rozetki, wskutek czego włos rośnie do przodu. Peruwianka może mieć różne kolory sierści od białej do brązowej.
  • bounce lub alpaka to odmiana świnki peruwiańskiej, która charakteryzuje się falistym włosem,
  • lunkarya posiada długą, gęstą i szczeciniastą sierść, która rośnie do góry tworząc fale i loki na całym ciele świnki. Rasa ta posiada wiele odmian, które mają rozetki lub nie. Lunkarya to jedna z najbardziej atrakcyjnych ras świnki morskiej.
  • sheltie to długowłosa kawia domowa o sierści bez żadnych zawirowań czy rozetek. Jej włos rośnie i opada do tyłu. Sierść sheltie jest gładka i delikatna w dotyku.
  • texel to odmiana sheltie o włosie pofalowanym. Sierść tej świnki jest bardziej szorstka.
  • coronet posiada prostą, długą sierść miękką w dotyku. Jej charakterystyczną cechą jest rozetka na głowie. ,
  • merino to odmiana rasy coronet cechująca się kręconymi włosami,
  • angora to świnka rozetkowa o długim włosie,
  • moher to odmiana angory o sierści kręconej.

Pielęgnacja i hodowla świnki morskiej długowłosej

Świnki morskie długowłose wyróżnia atrakcyjny wygląd, gdyż dzięki długiej sierści świnki te przybierają ciekawe kształty. Ich wielkość jest podobna do świnek innych ras, jednak wydają się większe od ich krótkowłosych krewniaczek z uwagi na bujne futro. Hodowcy i miłośnicy świnek morskich spierają się co do tego, czy rasa tych zwierząt ma wpływ na ich charakter. Kawia domowa to zwierzątko miłe i oddane dla swego opiekuna. Lubi być przytulana i głaskana. Jeśli poświęcimy jej dużo czasu, można ją różnych rzeczy nauczyć. Świnka morska może być idealnym przyjacielem człowieka i to niezależnie od rasy. Rasy świnek morskich wyhodowano niezbyt dawno, dlatego też nie mają one wpływu na charakter zwierzątka.

Wybierając do domu świnki morskie długowłose, należy wziąć pod uwagę, że ich pielęgnacja będzie trudniejsza. Hodowla rasy długowłosej wymaga codziennego czesania świnki, aby utrzymać futerko w czystości. Zaś hodowcy zajmujący się wystawianiem swoich pupili na wystawach, codziennie zaplatają sierść świnki w papiloty.

Świnka morska to małe, inteligentne i towarzyskie zwierzątko, które lubi, aby się nim często zajmować. Potrzebuje głaskania oraz zabawy. Świnki morskie hodowane w domach żyją średnio 5 lat, ale rekordziści dożywają do 14 lat. Świnki morskie długowłose odznaczają się dłuższą żywotnością, gdyż średnio dożywają 7 - 8 lat.

Świnka morska, zarówno rasy gładkowłose jak i długowłose, wymaga odpowiedniego środowiska, jak spora klatka wysypana odpowiednia ściółką, domek oraz poidełko i paśnik z sianem. Warto wiedzieć, że świnki potrafią wyskubywać futro towarzyszom, dlatego też warto dbać, aby paśnik z sianem był stale wypełniony.