Świnka morska sheltie – zdjęcia

Świnka sheltie – jaka jest jej wielkość i wygląd?

Świnka rasy sheltie wzrostem nie odbiega wiele od innych kawii domowych, jak np. peruwianka, świnka himalajska (gładkowłosa) czy świnka morska rozetka. Dorosłe świnki najczęściej mierzą między 20 a 25 cm i raczej nie ma odstępstw od tej reguły. Często słyszy się jednak o świnkach określanych, jak miniaturka. W rzeczywistości jednak, małe świnki to wymysł pseudohodowców, których należy unikać.

Wracając do świnki sheltie, jest to świnka długowłosa, której okrywa włosowa występuje na całej powierzchni ciała – oprócz głowy. Właśnie w tamtym miejscu włosy świnki są nieco krótsze, przybierające na długości w okolicy uszu, policzków i na karku. Jeżeli kawia domowa będzie zakupiona w profesjonalnej hodowli, jej sierść na pewno będzie lśniąca i układająca się po rozczesaniu w półksiężyc. Aby uwidocznić małe policzki świnki, hodowcy często czeszą śwince jej imponującą wielkość włosów – zbierając je z karku i zaczesując wzdłuż grzbietu. Wygląd świnki najlepiej zobrazują zdjęcia.

Opieka nad świnką sheltie

Dziś można wymienić naprawdę wiele świnek. Ich rodzaje różnią się między sobą, głównie na podstawie typu sierści. Niezależnie jednak od tego, czy będzie to świnka morska rozetka, peruwianka, skinny (bez włosów) czy gładkowłosa świnka himalajska, o każdą powinno się tak samo dbać! Świnka sheltie należy do długowłosych kawii domowych, więc jej pielęgnacja może być jednak nieco utrudniona. Sierść świnek nie ulega wymianie, a ciągle rośnie. Właśnie dlatego należy się odpowiednio zająć pielęgnacją jej włosów. Sierść świnki morskiej może rosnąć nawet do 20 cm, więc pielęgnacja jest koniecznością. Jeżeli nie zadbasz o sierść na czas, świnka morska sheltie może za jakiś czas wlec za sobą jej skołtunione kłęby, które będzie bardzo niekomfortowe dla zwierzątka. Świnka może przez te problemy np. przestać się drapać, a resztki jedzenia będą się osadzały we włosach. A tego chyba każdy hodowca chciałby uniknąć! Staraj się zatem co jakiś czas przemyć śwince sierść, rozczesać ją i dobrze wypielęgnować.

Istotne będzie również obcinanie pazurków śwince morskiej. Jeżeli świnka sheltie nie będzie mogła sobie sama poradzić ze ścieraniem pazurów, mogą one urosnąć nieco zbyt długie. Niestety, ale wówczas ograniczony zostanie ruch świnek morskich, ponieważ nie będą one mogły normalnie stawiać łapek. Kawia domowa może też przypadkowo nabawić się np. zniekształceń pazurków albo zapaleń. Żeby więc do tego nie doszło, należy regularnie przycinać pazurki świnek. Nie wiesz, jak to robić? Wybierz się do weterynarza! Tam pokażą, w jaki sposób wykonywać ową czynność. Pazurki przycinana powinna mieć każda świnka – nie tylko sheltie, ale też świnka morska skinny czy abisyńska. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach futerkowych.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Informacje na temat świnki morskiej sheltie

Żywienie świnki morskiej sheltie

Chcesz, by świnka zawsze cieszyła się dobrym zdrowiem? A więc, powinieneś zwrócić uwagę na jej odpowiednią dietę. Warto posłuchać hodowców, od których będziesz kupował świnkę. To właśnie oni najlepiej wiedzieć będą, jak powinna być odżywiania świnka morska. Generalnie zaleca się, aby świnka morska była karmiona dwa razy dziennie – wówczas będzie można ją szybko przyzwyczaić do pór karmienia. Podstawą dla świnek są oczywiście:

  • zioła,
  • siano,
  • zbilansowana sucha karma (produkowana wyłącznie dla świnek i podawana w formie dodatku).

Oprócz karmy i ziółek, świnki powinny jeść również świeże owoce i warzywa. Warto je umyć i osuszyć, bo świnki mają wrażliwe brzuszki i mogą szybko się nim zatruć. Z powodzeniem można karmić świnki morskie następującymi warzywami i owocami:

  • szpinak (z umiarem, bo zakwasza organizm),
  • sałata rzymska,
  • jarmuż,
  • jabłko,
  • marchew,
  • pietruszka (korzeń i nać),
  • seler,
  • burak (sporadycznie),
  • zielony ogórek.

Choroby świnek morskich sheltie

Podobnie, jak większość ras świnek morskich, sheltie najczęściej chorują na:

  • zapalenie oskrzeli lub płuc,
  • pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne (np. pchły lub wesz kurza),
  • przerost zębów trzonowych,
  • problemy z oczami (jak zapalenie rogówki lub oczodołu),
  • zaparcia i biegunki.

Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie zgłoś się ze swoją świnką do weterynarza! Tylko on bowiem będzie mógł stwierdzić, co dolega śwince i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Cena świnki morskiej sheltie

W hodowli za świnkę często trzeba zapłacić między 300 a 400 zł. Oczywiście, zdarzają się też okazje, kiedy to cena świnki oscyluje znacznie poniżej tej kwoty. Jednak, warto zastanowić się wówczas nad jej kupnem. Świnka pochodząca nie z hodowli, a np. od pseudohodowcy (uparcie twierdzącego, że przecież „to świnka miniaturka!”), może mieć wady genetyczne albo problem z charakterem – zwłaszcza, kiedy była rozmnażana na potęgę, karmiona byle czym i wychowująca się w ciężkich dla świnki warunkach.

Zawsze zwracaj uwagę na to, w jakich warunkach mieszka świnka. Niestety, ale sklepy zoologiczne w większości również nie zapewniają świnkom odpowiednich warunków, bo np. nie mają tam one dobrego i naturalnego światła, ciszy bądź większej powierzchni do poruszania się. Jeżeli chcesz, by świnka sheltie była pogodna i zdrowa, warto będzie prześledzić spis hodowli w Polsce oraz poczytać opinie właścicieli kawii domowej, którzy w nich je zakupili. Jeżeli świnka będzie miała rodowód, będzie mogła też brać udział w wystawach! Pomyśl o tym, zanim zdecydujesz się na kupno świnki sheltie z niesprawdzonego źródła.

ikona podziel się Przekaż dalej