Świnka morska skinny - opis, charakter, wymagania, żywienie
Skinny to dość specyficzna rasa świnki morskiej, pozbawiona futerka. Jak każde stworzenie bez sierści, kawia rasy skinny okazuje się nieco trudniejsza w pielęgnacji. Dlatego poniżej omówimy jej prawidłowe żywienie, wskażemy opinie panujące wśród właścicieli, a także podpowiemy, na co zwrócić szczególna uwagę. Omówimy też charakter świnki bez futra i sprawdzimy jaka jest cena zakupu młodego osobnika.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o świnkach morskich.
Z tego artykułu dowiesz się:
Świnka morska skinny – opis wyglądu, charakter i wymagania
Jak wyglądają kawie bez futra?
Wśród kawii największą popularnością cieszy się świnka morska gładkowłosa, która okazuje się najłatwiejsza w pielęgnacji. Do wyboru początkującego hodowcy pozostają jeszcze rasy długowłose (np. świnka peruwianka), a także dość specyficzna kawia łysa. Nasz wybór wpłynie na wymagania pupila i może zadecydować o specyfice codziennej pielęgnacji.
Świnka morska skinny powstała w wyniku mutacji genetycznej. Należy do bardzo młodej rasy, uznanej oficjalnie dopiero w 2004 roku. Opis jej wyglądu szybko zainteresował wielu hodowców na całym świecie i od kilku lat, kawia bez włosów jest dostępna także w naszym kraju.
Rasy bez sierści posiadają szczątkowe umaszczenie w okolicach pyszczka. Pozostałe fragmenty ciała są całkowicie pozbawione okrywy włosowej. Jak niemal wszystkie gatunki gryzoni bez sierści, świnka morska skinny posiada bardzo delikatną, gładką i przyjemną w dotyku skórę. Jej wymiary nie różnią się zbytnio od ras z gęstym futrem. Prawidłowa waga wynosi 0,7 do 1,2 kg.
Ciekawostką rasy bez futra jest kolor skóry. W ofertach sprzedaży znajduje się idealnie czarna kawia, świnka czarna z brązowymi znaczeniami, a nawet całkowicie brązowa. Dużą popularnością cieszy się idealnie czarna świnka morska skinny, która znajduje się w wielu dobrych hodowlach.
Charakter świnek bez futra
Charakter rasy bez włosów nie różni się od usposobienia kawii z futrem. Zarówno świnka morska skinny, rozetka czy świnka peruwianka są bardzo przyjacielskie i chętne do kontaktu z człowiekiem. Są to mało problematyczne pupile domowe, które zazwyczaj posiadają bardzo dobre opinie wśród całych rodzin.
Bezwłosa kawia jest łagodna, często też dość ostrożna i zachowawcza. Jej charakter przejawia się również w zamiłowaniu do wypoczynku. Warto bowiem pamiętać, że łysa kawia czy świnka morska rasy teddy lubią wylegiwać się w swojej klatce i obserwować poczynania domowników.
Gatunki różnych gryzoni mogą być wyjątkowo aktywne w ciągu dnia lub nocy. Świnka morska skinny czy świnka peruwianka są najbardziej aktywne w godzinach porannych. Nasza towarzyszka bez futra będzie wtedy chętnie korzystać ze swoich zabawek, radośnie skakać czy głośno upominać się o śniadanie. Wraz z nastaniem późniejszych godzin, aktywność świnki morskiej coraz mocniej spada. Nasza kawia bez włosów nie jest też szczególnie problematyczna w nocy, dzięki czemu zyskała przychylne opinie wśród miłośników zwierząt. Musimy się jednak liczyć z faktem, że charakter żywiołowego rozrabiaki rozbudzi się wraz z nastaniem świtu.
Posiadająca przychylne opinie, oswojona, bezwłosa kawia posiada bardzo przyjazny i skoncentrowany na człowieka charakter. Będzie radośnie reagować na właściciela, który wypuszcza ją z klatki, a prawidłowa opieka może sprawić, że stanie się dobrym towarzyszem dla alergika. Pamiętajmy jedynie, że są to dość delikatne gatunki zwierząt, wymagające odpowiedniego i łagodnego traktowania. Opis wymagań tych gryzoni wskazuje, że nie są najlepszym rozwiązaniem dla bardzo małych dzieci, które mogłyby przez przypadek wyrządzić im krzywdę. Jeśli planujesz zakup zwierzątka, sprawdź także ten artykuł o hodowlach świnek morskich.
Wymagania rasy bez włosów – prawidłowa opieka
Jak już wiemy, gatunki zwierząt bez sierści często bywają wyjątkowo delikatne. Tak jest również w przypadku świnki morskiej skinny, która powinna żyć w odpowiednim środowisku. Opieka nad kawią bez włosów nie jest szczególnie skomplikowana. Nie musimy czesać pupila ani regularnie usuwać ewentualnych zabrudzeń na futrze. Nie oznacza to jednak, że nasza czarna kawia łysa może być pozostawiona sama sobie.
Opieka nad pupilami bez włosów może polegać na przecieraniu zabrudzeń skóry, z którymi pupil nie może poradzić sobie sam. Nasza kawia bez sierści nie wymaga zabezpieczania olejkami, ani żadnymi innymi preparatami ochronnymi. Jej delikatna skóra nie powinna być też kąpana. Wyjątkiem są jedynie kąpiele lecznicze, zlecone przez weterynarza (najczęściej przy problemach skórnych).
Prawidłowa opieka nad gatunkami bez sierści polega na zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Bezwłosa świnka morska skinny nie powinna przebywać w zimnych pomieszczeniach, nie zaleca się także lokalizacji klatki w pobliżu okna czy drzwi. Panujące w tych miejscach przeciągi mogłyby doprowadzić do wychłodzenia zwierzęcia.
Pamiętajmy też, że nasza bezwłosa kawia nie posiada ochrony przed słońcem tak jak świnka peruwianka. Dlatego nie powinna przebywać w miejscach nasłonecznionych, które naraziłyby ją na podrażnienia skóry. Przemyślana opieka polega także na usunięciu z klatki wszystkich ostrych elementów. Bezwłosa skóra może być bardziej podatna na zadrapania i powierzchniowe uszkodzenia, bowiem nie chroni jej żadna okrywa włosowa.
Opieka w hodowlach polega też na zapewnieniu odpowiedniego miejsca wypoczynku. Co prawda dobrze dobrany domek czy kryjówka powinna znajdować się w każdej klatce dla świnek morskich, jednak gatunki bez sierści mają tu szczególne wymagania. Nasza łysa kawia będzie lubiła przebywać w domku czy klatce, którą wypełnimy odpowiednią ściółką. Dzięki niej zwierze łatwiej utrzyma temperaturę ciała podczas snu i nie ulegnie nadmiernemu wychłodzeniu.
Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje
Świnki morskie rasy skinny - prawidłowe żywienie i cena świnki bez sierści
Czy świnka bezwłosa posiada specyficzne wymagania żywieniowe?
Żywienie kawii bez sierści nie odbiega zbytnio od modelu, którego wymaga świnka peruwianka czy rozetka. Jedyną istotną różnicą jest fakt, że nasza czarna, łysa kawia będzie wymagała nieco większych porcji posiłków. Jest to związane z większym wydatkiem energetycznym ras bez sierści, który wynika z potrzeby ogrzania organizmu.
Czarna czy brązowa świnka morska skinny może być żywiona dobrej jakości, gotową karmą ze sklepów zoologicznych. Jest to dość dobre rozwiązanie, zapewniające pupilowi wszystkie cenne składniki odżywcze. Wybierając gotowe karmy, warto zwrócić uwagę na opis ich składu. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane, dlatego warto też poczytać opinie na temat danego produktu i ocenić, czy jest rekomendowany przez doświadczone hodowle.
Codzienna dieta może być też urozmaicana o świeże warzywa. Mieszkająca w domowych hodowlach świnka peruwianka czy kawia łysa chętnie jedzą sałatę, brokuły, marchewkę, natkę pietruszki, szpinak, paprykę czy rzodkiewkę. Są to dodatki, które możemy podawać w małych ilościach nawet każdego dnia. Jak wszystkie gatunki gryzoni, kawia lubi także niektóre owoce. Świnki bez sierści chętnie zjadają jabłka, gruszki, a nawet banany. Jednak hodowla powinna zachować umiar w podawaniu tego typu smakołyków. Owoce zawierają większe ilości cukru i mogą stanowić jedynie niewielki dodatek do diety.
Dobrą praktyką w hodowlach jest podawanie bardzo małych porcji nowego posiłku i kontrola stanu zwierzęcia. W ten sposób upewniamy się jak nasza czarna czy brązowa kawia łysa reaguje na dany składnik diety. Jeśli nasza bezwłosa świnka nie wykazuje problemów żołądkowych, nowy produkt może na stałe zagościć w jej diecie.
Wszystkie gatunki gryzoni posiadają masywne zęby, które wymagają regularnego ścierania. Nasza łysa świnka morska skinny nie jest tutaj wyjątkiem. Prawidłowa opieka i żywienie polegają na dostarczaniu pupilowi gałązek lub specjalnych gryzaków, które umożliwią ścieranie nadmiernej warstwy uzębienia. Jest to ważna kwestia sprawiająca, że świnka bez włosów nie wymaga zbyt częstych wizyt u lekarzy weterynarii.
Cena świnki morskiej
Opisując koszty zakupu świnki morskiej, warto rozpocząć od zaznaczenia dużych różnic. Koszty w hodowlach będą ściśle uzależnione od rasy pupila. Dla przykładu, w naszym kraju największą popularnością cieszą się rozetki i świnki gładkowłose. Ich cena zakupu na lokalnych aukcjach internetowych przeważnie wynosi 50-150 zł za młodego osobnika. Pupile są na tyle popularne, że czasem możemy spotkać oferty przekazania ich za darmo. Nie każda początkująca hodowla radzi sobie odpowiednio z pielęgnacją gryzoni, dlatego takie ogłoszenia nie należą do rzadkości.
Cena za młode osobniki bez futra może być znacznie wyższa. Pamiętajmy, że świnka morska skinny posiada bardzo dobre opinie i cieszy się dużym zainteresowaniem. Jako stosunkowo młoda rasa nie znajduje się w wielu doświadczonych hodowlach. Opisując aktualne stawki możemy przyjąć, że cena za kawie bez futra wynoszą około 300-500 zł. Jest to standardowa stawka za zdrowe, młode osobniki. Niekiedy cena starszej kawii bezwłosej może okazać się nieco niższa. Świnki morskie rasy skinny to wybór wart rozważenia.