Odmiany i hodowla kawii domowej – co warto wiedzieć?

Jak wygląda świnka morska rasy rex?

Prawidłowa nazwa tego gryzonia to kawia domowa. Różne odmiany to nie są gatunki, a rasy. Można je podzielić na:

  • krótkowłose – świnka morska abisyńska (abyssinian, rozetka), rex, amercian crested, english crested, teddy, gładkowłosa (amerykańska).
  • długowłose o włosach prostych – kawia domowa peruwianka, coronet, sheltie, angora.
  • długowłose o włosach kręconych – świnka morska alpaka, texel, merino, lunkarya.
  • bezwłose – kawia domowa baldwin, skinny.

Świnka morska rasy rex ma sierść krótką i sztywną, a także jest pozbawiana rozetek. Jej długowłosym odpowiednikiem jest texel, ale ta kawia ma już futerko mięciutkie.

Świnka morska rozetka (abisyńska), jak sama nazwa wskazuje, ma na swoim ciele rozetki. Powinno ich być co najmniej 8, po 4 na jeden bok. Taka liczba rozetek sprawia, że kawia abisyńska wygląda na wiecznie rozczochraną. Angora to jej długowłosy odpowiednik, ale ze względu na długie włosy, rozetki u tej świnki morskiej nie rzucają się tak w oczy.

Kawia gładkowłosa jest najbardziej popularną świnką morską, a jej odpowiednikiem o długich włosach jest sheltie. Peruwianka (świnka morska peruwiańska) ma przedziałek, grzywka opada jej na oczy, a na jej głowie znajduje się rozetka. Alpaka to jej odpowiednik, tyle że o kręconych włosach.

Kawia domowa może mieć różne umaszczenia. Dopuszczalne kolory to: kremowy, złoty, czarny, czerwony, biały, beżowy, szafranowy, buff, stale blue, sable. Te gryzonie są zarówno jednobarwne, dwubarwne, jak i trójbarwne. Występują także znaczenia, które otrzymały własną nazwę, np. świnka himalajska, dalmatyńczyk, dutch, aguti czy roan.

Długowłosa świnka morska z włosami prostymi wymaga regularnego czesania miękką szczotką, a z włosami kręconymi jedynie delikatnego przeczesywania palcami. Świnki morskie bez włosów trzeba raz w tygodniu kąpać i natłuszczać ich skórę oliwką. Krótkowłose odmiany przeważnie same potrafią zadbać o swoje futerko, ale należy je sprawdzać pod kątem pasożytów oraz alergii skórnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o śwince morskiej rasy texel?

Jaka jest cena kawii domowej?

Wszystko zależy od tego, gdzie ją kupisz. Zazwyczaj sklep zoologiczny sprzedaje świnki morskie w granicach 20 – 100 zł, z czego te najdroższe oferty zdarzają się rzadko. W hodowli jest to kwestia 100 – 300 zł. Mimo że hodowla jest droższym wyborem – i za zwierzakiem trzeba kawałek pojechać, a nie podjeść do najbliższego stacjonarnego sklepu zoologicznego – warto ją rozważyć. Przy zakupie gryzonia z takiego miejsca otrzymujesz jego rodowód, który umożliwia wzięcie udziału w wystawach.

W sklepach zoologicznych często dochodzi do przypadkowego rozmnażania blisko spokrewnionych osobników, ponieważ wszystkie trzymane są w jednym akwarium. Do tego gryzonie nie mają zapewnionej odpowiedniej diety, a ich kontakt z człowiekiem jest ograniczony. Przekonanie do siebie takiej świnki morskiej może być trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Ogłoszenia hodowców możesz znaleźć na portalach ogłoszeniowych (zoomia.pl, olx.pl) i na fanpage na Facebooku. Choć to zdjęcia przykuwają uwagę, ostateczną decyzję należy podjąć dopiero po odwiedzeniu hodowli. Najpierw sprawdź, czy zwierzęta mają czysto w klatkach, ile osobników żyje w jednym miejscu oraz czy są agresywne lub wyglądają na chore.

Polecane karmy dla świnek morskich - sprawdź promocje

Żywienie świnki morskiej i wyposażenie klatki

Co jedzą świnki morskie?

Są to stworzonka roślinożerne. Na rynku dostępne są suche karmy przeznaczone specjalnie dla świnek morskich i to je można im podawać, ale potrzebują także świeże sianko. Jedzą też trawę, jak i zioła (m.in. bazylię, koperek). Ich dietę można urozmaicać o warzywa (np. marchewkę, brokuły, buraki, paprykę, natkę pietruszki, szpinak, rzodkiewkę). Sporadycznie warto dawać owoce np. banany, jabłka.

Świnka morska musi mieć na czymś ścierać zęby (przeważnie dzieje się to podczas jedzenia twardych rzeczy jak np. warzyw). Jeśli nie będzie miała takiej możliwości, zęby urosną do tego stopnia, że uniemożliwią jej jedzenie. Infekcje i bakterie mogą spowodować, że zęby wypadną, dlatego trzeba regularnie sprawdzać, czy wszystko jest w porządku.

Niezwykle ważne jest, aby nie podawać kawii domowej fasoli, ponieważ jest dla niej trująca. Szkodzą jej także kapusta, ziemniaki, mleko i cebula. W pokarmie dla świnki morskiej powinna być witamina C, więc przed zakupem karmy sprawdź skład. Z tego względu karma dla królików nie jest dobra dla kawii – zawiera za mało witaminy C. Jej niedobór może spowodować różne choroby, a organizm tego gryzonia sam jej nie produkuje, dlatego trzeba zadbać o to, aby kawia spożywała ją w pokarmie.

Świnka morska rasy rex - jakie akcesoria są niezbędne?

Klatka dla świnki morskiej powinna być odpowiednio duża. Jej minimalne wymiary to 80x60 cm przy jednym osobniku, a 100x60 cm przy dwóch. Nie jest to skoczne stworzonko, więc można zrezygnować ze wszelki półeczek czy podestów (chyba że niskich). Podłoże klatki musi być gładkie. Warto od samego początku uczyć kawię załatwiania się do kuwety, ponieważ ułatwia to późniejsze sprzątanie.

W klatce powinny znaleźć się także: miseczka (w miarę ciężka), poidełko i paśnik na sianko. Kołowrotek nie jest dobrym pomysłem, ale wszelkie tunele i mostki już tak. Świnka morska lubi także zabawki typu kulki lub rolki. Niezbędnym wyposażeniem klatki jest duży domek, w którym kawia może się schować. Dodatkowo można rozważyć hamak, legowisko (np. w kształcie sofy) lub niską huśtawkę.

Świnka morska rasy rex wymaga takiego samego zainteresowana jak inne odmiany. Kawia domowa jest zwierzęciem stadnym, dlatego najlepiej czuje się w czyimś towarzystwie. Jeśli wiesz, że nie zawsze będziesz mógł poświęcać jej wystarczającą ilość czasu, od razu zakup dwa osobniki z tego samego miejsca. Świnki morskie zżywają się ze sobą i mają problem z tolerancją nowego osobnika na swoim terytorium. Te gryzonie nie powinny żyć tylko w klatce – należy je wypuszczać na wydzielony kawałek podłogi, a z ich drogi usunąć wszelkie kable.

ikona podziel się Przekaż dalej