Co warto wiedzieć o śwince morskiej?

Najpopularniejsze odmiany świnek morskich

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele odmian świnek morskich. Poniżej omówimy te, które cieszą się największą popularnością i nie sprawiają zbyt dużych problemów hodowlanych. Do najczęściej występujących w naszych domach i mieszkaniach należą:

Świnka morska krótkowłosa – jak sama nazwa wskazuje, jest to kawia o krótkiej okrywie. Krótka, wielobarwna szata sprawia, że tego rodzaju domowa świnka morska wygląda bardzo imponująco. Duża popularność sprawiła, że obecnie krótkowłosa domowa świnka morska występuje w postaci wielu odrębnych ras. Na szczególną uwagę zasługuje rozetka, czyil innymi słowy abisyńska świnka morska. Rozetka posiada charakterystyczne, rozwichrzone umaszczenie, formujące się w specyficznych rozetkach (skąd wzięła się sama zwyczajowa nazwa rasy). Informacje hodowlane wskazują na to, że rozetka jest nieco trudniejsza w pielęgnacji, bowiem trudno jest utrzymać odpowiedni kształt sierści. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się też domowa świnka morska gładkowłosa. Rozpoznamy ją po gładkim, przylegającym do ciała futerku. Gładkowłosa kawia występuje w wielu odmianach kolorystycznych i obecnie jest najpopularniejszym gryzoniem, który może przebywać w domu czy w mieszkaniu. Jej pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowania, a zwierzę wydaje ciekawe odgłosy, będące dla właścicieli swoistą atrakcją.

Świnka morska długowłosa – to kolejne, nieco mniej popularne zwierzątko, którego długość futra może wynosić nawet do 15 cm. Mała świnka morska długowłosa wygląda bardzo charakterystycznie i nie sposób pomylić jej ze zwierzątkami krótkowłosymi. Ze względu na większą długość futra, śwince morskiej przypisuje się większe trudności utrzymania w czystości i bardziej skomplikowane wymagania pielęgnacyjne. Na szczęście informacje zebrane od hodowców sprawiają, że nawet początkujący miłośnik rozetek jest w stanie spełnić wszystkie wymagania ras długowłosych. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele ras długowłosych. Największą popularnością cieszy się peruwianka, która wygląda wyjątkowo imponująco. Włosy na śwince morskiej rozkładają się bardzo harmonijnie po obu bokach. Występują także dwie rozetki, które znajdują się z tyłu ciała zwierzęcia. Co ciekawe, sierść rośnie na śwince morskiej przez całe jej życie. Przeważnie ściera się w kontakcie z podłożem, jednak prawidłowo pielęgnowana kawia może posiadać wyjątkowo długie futerko.

Łysa świnka morska – to najmniej popularna odmiana kawii domowych. Dobrym przykładem jest tu tak zwana świnka morska skinny, całkowicie pozbawiona futerka. Informacje o rasie wskazują na jej wyodrębnienie w laboratoriach. Łysa świnka morska posiada niewielkie kępki futra na pyszczku, a ze względu na brak włosów, wymaga przebywania w ciepłym pomieszczeniu. Informacje o rasie pozwalają stwierdzić, że łysa kawia posiada miękką, ciepłą i przyjemną w dotyku skórę. Tego typu kawie przeważnie jedzą znacznie więcej niż owłosione osobniki. Takie żywienie jest związane z faktem, że brak futra zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, niezbędne do ogrzania małego ciała. Sprawdź także ten artykuł o na temat wyboru legowiska dla świnki morskiej.

Ile żyją i ile ważą świnki morskie? Jaki jest tryb ich życia?

Świnka morska gładkowłosa czy rozetka mogą cieszyć się długim i zdrowym życiem. Średnia długość życia wynosi 5 do 10 lat, jednak prawidłowa opieka jest w stanie dodatkowo wydłużyć ten czas. Według wiadomości zebranych w księdze rekordów Guinessa, najstarszej śwince morskiej udało się przeżyć niespełna 15 lat. Wszelkie informacje od hodowców wskazują na to, że za większą długość życia odpowiada prawidłowe żywienie pupila. Zadbane świnki zazwyczaj jedzą pełnowartościowe produkty, bogate w witaminę C. Pełne żywienie kawii omówimy szerzej w dalszej części tekstu.

Początkowy właściciel zastanawia się też, jaka waga powinna towarzyszyć dorosłej śwince morskiej. Są to zwierzęta, które chętnie jedzą większe ilości pokarmu, dlatego warto zapoznać się z ich wzorcową wagą, by uniknąć problemów z nadwagą. Przyjmuje się, że idealna waga świnki morskiej w wieku dorosłym wynosi od 0,7 do 1,2 kilogramów.

Pamiętajmy też, że kluczem do pełni zdrowia nie jest wyłącznie odpowiednie żywienie, ale i aktywność. Świnia domowa wymaga stałego ruchu, co zapewni jej odpowiednią kondycję fizyczną. Podstawą będzie tu odpowiednio duża klatka, dopasowana do rozmiarów oraz liczby zwierząt. Zbyt mała i ciasna woliera może sprawić, że nasz domowy pupil będzie nadmiernie osowiały.

Polecane produkty dla świnek morskich

Wiadomości zebrane od hodowców pozwalają stwierdzić, że rozetka czy świnka gładkowłosa jest najbardziej aktywna wczesnym rankiem. W tym czasie następują wyjątkowo żywiołowe zabawy. Kawia może wydobywać z siebie charakterystyczne odgłosy, będące objawem radości lub chęci do zjedzenia śniadania. Nasza mała świnka morska będzie mniej aktywna w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Co ciekawe, pupile nie hałasują zbyt mocno w nocy i na ogół nie stanowią problemu dla właścicieli.

Początkowi miłośnicy zastanawiają się też, ile śpi świnka morska. Okazuje się, że nie jest to zwierze nadmiernie aktywne. Informacje od hodowców sugerują, że świnki śpią w ciągu doby 5 do 8 godzin. Nie jest to zbyt dużo, jednak warto pamiętać, że niemal każdej śwince morskiej towarzyszy zamiłowanie do wypoczynku. Przez większość dnia nasza rozetka czy mała świnka gładkowłosa będzie leniwie wypoczywać w klatce, kontrolować zapasy jedzenia czy wypoczywać obserwując domowników.

Czy świnki morskie chorują?

Przyszły hodowca świnki morskiej powinien znać podstawowe informacje dotyczące najczęstszych chorób. Na szczęście zwierzęta nie są nadmiernie chorowite i z reguły przeżywają długie lata w pełnym zdrowiu. Mimo wszystko niekiedy możemy natrafić na pewne problemy zdrowotne.

Nieprawidłowa opieka i brak higieny w miejscu przebywania zwierzęcia może doprowadzić do stanów zapalnych na opuszkach łap. W takiej sytuacji czasem pojawiają się też problemy skórne, wymagające konsultacji weterynaryjnej. Różnego typu stany zapalne i problemy ze skórą mogą pojawić się także w związku z otyłością pupila, dlatego warto zadbać o prawidłowe żywienie kawii.

Do częstych problemów gryzoni należy też przerost zębów. Możemy temu zaradzić poprzez podawanie śwince morskiej produktów do gryzienia. Mogą to być choćby suche gałązki, dzięki którym kawia sama zetrze nadmierną ilość uzębienia. W przypadku przerostu zębów często dochodzi do utraty apetytu i zmniejszenia wagi. Niezbędna jest konsultacja u weterynarza, który może skrócić nadmierne uzębienie, ponownie poprawiając komfort funkcjonowania zwierzęcia.

Świnka morska siedząca na sianku oraz informacje o śwince morskiej, jak jej hodowla i cena

Świnka morska może też cierpieć na problemy z układem trawiennym. Jest to przeważnie spowodowane niewłaściwym żywieniem. Dlatego warto kontrolować, co je nasz pupil, ograniczać liczbę owoców i prowadzić zbilansowany plan żywienia. Pozwoli to na uniknięcie biegunek, wymiotów czy różnego rodzaju zatruć pokarmowych.

Prawidłowe żywienie i cena zakupu świnki morskiej

Optymalne żywienie kawii – co jedzą świnki morskie?

Jedzenie podawane śwince morskiej powinno być dobrze rozplanowane, bowiem stanowi to klucz do sukcesu hodowlanego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobrze zbilansowane żywienie pupila zapewni mu lepsze zdrowie i zwiększa długość życia.

Najłatwiejszym sposobem na prawidłowe żywienie jest zakup dobrej jakości, gotowej karmy dla świnek morskich. Jednak na tym nie koniec. Rozetka czy świnia gładkowłosa chętnie jedzą świeże rośliny, które uzupełniają ich dietę w pełnowartościowe witaminy i regulują układ trawienny. Mała świnka chętnie je świeże owoce typu jabłka czy gruszki. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, bowiem owoce zawierają dużą zawartość cukru. Do ciekawych i zdrowych przysmaków należy też sałata, marchewka, brokuły, natka pietruszki, liście rzodkiewki, szpinak, pomidory i papryka. Przed podaniem świeżych produktów musimy upewnić się, że wyglądają na świeże. Nasza rozetka czy świnka gładkowłosa nie może zjadać produktów nadpsutych ani nieświeżych, bowiem może to doprowadzić do groźnych komplikacji zdrowotnych.

Naszej śwince morskiej możemy też podawać suche sianko i dobrej jakości preparaty witaminowe. Pamiętajmy, że mieszkająca w domu świnka nie powinna zjadać kapusty, ziemniaków ani fasoli. Z opisu hodowlanego wiemy, że są to produkty o działaniu trującym.

Cena świnki morskiej

Świnki morskie znajdują się w ofertach wielu sklepów zoologicznych, odnajdziemy je również na licznych ogłoszeniach internetowych. Duża popularność tych zwierząt sprawiła, że cena zakupu małego stworzenia jest bardzo atrakcyjna. Często za małe kawie trzeba zapłacić 50-150 zł, co nie jest zbyt wygórowaną stawką.

Opieka nad owymi gryzoniami jest dość prosta, co sprawia, że większość zwierząt cieszy się dobrym zdrowiem. Osobną kwestią jest oswojenie pupila. Czasem bardzo atrakcyjna cena towarzyszy nieoswojonej śwince morskiej, wymagającej dużo czasu i cierpliwości ze strony nowego właściciela.

Atrakcyjna cena zakupu z reguły nie dotyczy świnek mniej popularnych ras. Dobrym przykładem są tu kawie skinny, które kosztują 200-500 zł. Decydując się na taki zakup, warto poprosić hodowcę o przydatne wiadomości w zakresie żywienia oraz pielęgnacji. Wiadomości zebrane od doświadczonej osoby będą dla nas cenną wiedzą, która przyda się podczas hodowli bardziej wymagającej rasy świnki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny