Sum rekini w domowym akwarium

Sumik akwariowy – pochodzenie i wygląd

Sum rekini – znany też jako panga – wywodzi się z Azji Południowo-Wschodniej, a konkretnie z wód Mekongu. Przez to, że ryba jest niezwykle efektowna, do wielu zbiorników wodnych na świecie wprowadzono ją sztucznie. Sum rekini, czyli mini rekin, posiada walcowaty i wydłużony kształt ciała, a jego głowa jest nieco tępo zakończona. Boki ciała sumik są koloru srebrnego – lśniąc i wyróżniając się kilkoma podłużnymi, dość szerokimi pasami w granatowo-czarnej barwie. Sumik swoją „rekinią” nazwę w Polsce zyskał dzięki temu, że posiada sterczącą płetwę na grzbiecie – właśnie ona sprawia, że ryba do złudzenia przypomina rekina (wyglądającego trochę, jak słynny młot). Samicę można odróżnić od samca po tym, że posiada ona jaśniejsze ubarwienie i jest nieco okrąglejsza w partii brzusznej. Sumy rekinie najładniejsze są w pierwszych miesiącach życia – wraz z wiekiem niestety, ale tracą na swojej atrakcyjności. Panga jest rybą płochliwą i lękliwą – kiedy się boi, opada na dno i udaje, że… nie żyje.

Sum rekini potrafi dorosnąć do bardzo pokaźnych rozmiarów. Mimo to, hodowla akwariowa ryb nadal jest dość popularna. W środowisku naturalnym, rekin sumi może osiągnąć nawet 130 cm wzrostu, a także 15 kg wagi. Jednak, w domowym akwarium często jest to zdecydowanie poniżej 50 centymetrów. Sum rekini posiada szare ubarwienie ciała, jednak jego podbrzusze jest jasne. Tym, co zwraca uwagę, jest również rozwidlona płetwa ogonowa sumika i jego trójkątna płetwa – jak już wspominaliśmy, do złudzenia przypomina ona płetwę grzbietową rekina. W celach hodowlanych, zazwyczaj akwaryści decydują się na mniejsze odmiany sumików – będące bardziej zniekształcone, niż duże sumy rekinie z wód naturalnych. Mało doświadczeni akwaryści często nie czerpią informacji o rozwijaniu się ryb i później muszą im szukać nowych zbiorników wodnych – bo okazuje się, że sumik szybko rośnie. Nie jest więc do końca prawdą, że mini rekin karłowacieje w małym akwarium. Tak naprawdę, wielkość zbiornika wodnego ma niewielki wpływ na rozmiar suma.

Niezaprzeczalnie, sum rekini jest rybą ławicową. Z tego też względu, powinno się go trzymać w stadzie. Decydując się na hodowlę suma rekiniego, zakup od razu kilka sztuk. Oczywiście, będziesz potrzebować do tego sporego akwarium, bo sumy są bardzo ruchliwe – o warunkach zbiornika wodnego powiemy jednak za chwilę. Sum rekini generalnie nie jest rybą agresywną, jednak naprawdę sporą. Ze względu na to, nie powinno się go trzymać z małymi rybami takimi, jak np. bocja lub skorupiakami (krewetki akwariowe). Z jakimi rybami zatem trzymać sumika rekiniego? Otóż, powinny być one mniej więcej podobnego wzrostu. Jednak lepiej, by trzymać je wyłącznie w dużym akwarium – krewetki akwariowe czy bocja powinny zatem zamieszkać w osobnym, mniejszym akwarium.

Sum rekini – wymagania w akwarium

Sumik akwariowy ma bardzo duże wymagania przede wszystkim, jeżeli chodzi o przestrzeń w zbiorniku wodnym. Akwarium musi liczyć minimum 150 cm, ponieważ sumy rekinie dorastają naprawdę duże. Oświetlenie w zbiorniku musi być przytłumione (np. przez rośliny), a woda napowietrzana oraz filtrowana dobrej jakości urządzeniem. Warto, by wprawić wodę w delikatny ruch, co zmniejszy choroby sumików. Podłożem dobrym dla sumów będzie grubszy lub drobny żwirek, piasek, a także małe kamienie. Jako dekorację ustawić możesz:

  • korzenie i drewno,
  • ozdoby ceramiczne,
  • płaskie kamienie i otoczaki,
  • rośliny grubolistne (odporne na skubanie).

Jak już wspominaliśmy, panga bywa płochliwa. Dlatego trzeba zadbać zarówno o zabezpieczenie góry akwarium (mocna pokrywa), jak i brak towarzystwa w postaci małych rybek. Oczywiście, ryba zaliczana jest do przyjaznych. Jednak, zdecydowanie lepszym towarzystwem dla rekina sumiego będą równie duże ryby albo przedstawiciele tego samego gatunku. Sum rekini najlepiej będzie się czuł w minimalnych warunkach:

  • Temperatura wody: 22-26 st. C
  • Wielkość akwarium: minimum 1200 l
  • pH wody: 6,5-7,5
  • GH wody: 3-16 n (miękka do średnio twardej)

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Woda powinna być czysta. Nie możesz zapominać też o wielkości akwarium. Jest to najważniejsza sprawa, jeżeli chodzi o hodowlę sumików rekinich. W małych zbiornikach wodnych niestety, ale ryby mogą stać się apatyczne i nie rozwijać się. Powinieneś również raz w tygodniu podmienić ok. 20 % wody po to, by ryby prawidłowo rosły, a także by omijały je groźne choroby rybie. Sum rekini produkuje sporą ilość metabolitów, które w zbyt dużej ilości mogą być szkodliwe. Dlatego właśnie zalecana jest regularna podmianka wody.

Sum rekini to jedna z największych ryb hodowlanych w domowych zbiornikach wodnych. Aby zapewnić im godne i szczęśliwe życie, należy zakupić rybom naprawdę wielkie akwarium. Zanim kupisz ryby pomyśl, czy na pewno będziesz miał wystarczająco dużo miejsca w domu, by założyć akwarium. Ze względu na to, że z rybami tymi wiąże się sporo pracy, nie zaleca się jej dla początkujących akwarystów. Kilkumetrowe akwarium to rzecz, na którą nie każdy może sobie pozwolić – nie tylko ze względów finansowych, ale i konieczności dbania o tak duży zbiornik wodny. Sprawdź także ten artykuł z rybkami polecanymi do domowego akwarium.

Sumik akwariowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Karmienie sumów akwariowych

Jeżeli chodzi o tę kwestię, należy być szczególnie ostrożnym. Sum rekini, wbrew pozorom, wcale nie będzie zjadał pożywienia, które opadnie na dno akwarium. Ryba jest żarłoczna i dosłownie rośnie w oczach, jednak nie będzie wyjadać resztek opadłych na żwirek czy piasek. Sum rekini chętnie zje niemal wszystko, co mu podasz – suchą karmę, żywy pokarm i produkty roślinne. To gatunek wszystkożerny, któremu bardzo smakuje:

  • mrożony szpinak,
  • pokarm w płatkach, granulkach i tabletkach,
  • kawałki liści sałaty,
  • rureczniki,
  • mrożone i żywe larwy mchówek,
  • chude mięso (najlepiej skrobane).

Rozmnażanie sumów rekinich

Sum rekini jest rybą jajorodną, a w środowisku naturalnym przemieszcza się w górę rzeki, by się rozmnażać. Co do rozmnażania ryb w warunkach hodowlanych, młot ma dość duże problemy. Ciężko jest rozmnożyć rybę w akwarium. Dlaczego? Przede wszystkim, hodowlany klimat nie stwarza sumikom zupełnie żadnych, nawet minimalnych warunków do rozrodu. Chyba jeszcze nikomu nie udało się więc rozmnożyć suma rekiniego w domowym akwarium.

W Azji ryba rozmnażana jest głównie w jednym celu, mianowicie konsumpcyjnym (np. w Wietnamie). W Polsce rekin sumi znany i sprzedawany jest jako panda, a sklepy oferują rybę zwłaszcza w postaci mrożonych filetów. Nie są to jednak kulinarnie cenione ryby– mięso pangi nie ma bowiem zbyt wielu wartościowych składników odżywczych.

ikona podziel się Przekaż dalej