Mięso w psiej diecie – czy jest ważne?

Nie od dziś wiadomo, że pies jest zwierzęciem mięsożernym. W jego diecie musi zatem pojawić się mięso, najlepiej w różnorodnej postaci. Psi organizm dostosowany jest do trawienia, a także przyswajania składników odżywczych, minerałów i witamin zawartych w mięsie. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby karma pupila zawierała odpowiednią ilość białka odzwierzęcego. Czy mięso w psiej diecie jest ważne? Oczywiście, że tak. Bogate jest bowiem w białko niezbędne do odbudowy i regeneracji tkanek. To właśnie mięso może dostarczyć psu ważnych aminokwasów do organizmu, m.in. taurynę i lizynę, które są kluczowe w utrzymywaniu dobrego zdrowia i kondycji fizycznej pupila.

Warto pamiętać, że mięso jest cennym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12. Jest ona niezbędna do utrzymania zdrowej skóry, sierści i układu nerwowego u psów. W mięsie znajdują się też cenne minerały, takie jak selen, cynk i żelazo. Właśnie te minerały wpływają na prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcego organizmu. Okazuje się, że mięso można podawać psom na wiele sposobów – nie tylko w czystej postaci, ale również w formie suchej karmy. To wygodne i praktyczne rozwiązanie dla opiekunów czworonogów. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie każda sucha karma ma tyle samo wartości. Nie wszystkie są też odpowiednio zbilansowane. Wybierając suchą karmę dla psa, zwracaj uwagę przede wszystkim na skład produktu.

Najlepsza sucha karma dla psa – co powinno się w niej znajdować?

Szukając odpowiedniej karmy dla swojego czworonoga, skup się na zawartości. Sprawdź, czy jest w niej odpowiednia ilość mięsa. Jedną z polecanych jest m.in. holistyczna linia suchych karm Brit Fresh. Warto zwrócić uwagę na tę linię, zwłaszcza że karmy Brit Fresh zawierają aż 40% świeżego oraz od 10% do 30% suszonego mięsa. Sprawia to, że w jednej suchej karmie jest od 60% do nawet 70% mięsa. Mówiąc o świeżym mięsie, mamy na myśli produkt nie poddany żadnej obróbce termicznej – poza chłodzeniem, które pozwala zachować jego właściwości odżywcze. Także świeże mięso w karmach Brit Fresh nie jest mrożone czy gotowane. Znajdują się w nim .in.. tkanki mięśniowe i miękkie, a także niektóre narządy. Mięso pochodzi wyłącznie od lokalnych dostawców i przetwarzane jest w ciągu zaledwie kilku godzin od pozyskania, dlatego zachowuje swoją smakowitość. W karmie jest też suszone mięso, dzięki czemu w produkcie znajduje się jeszcze więcej białka. Sprawia to, że karma jest pyszniejsza i pożywniejsza dla psa.

W suchej karmie Brit Fresh nie ma sztucznych konserwantów, barwników i innych zbędnych składników. Dzięki obecności świeżego mięsa karma jest smaczna i aromatyczna. To zatem doskonała opcja zwłaszcza dla wybrednych czworonogów. W celu zbilansowania karmy zostały do niej dodane również warzywa, owoce i zioła. Wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego. W karmie Brit Fresh nie ma zawartości pszenicy, soi czy kukurydzy. Linia dzieli się na sześć smakowitych produktów:


  • Fresh Chicken & Potato Puppy Healthy Growth – sucha karma ze świeżym kurczakiem i ziemniakami dla szczeniąt i młodych psów, wspierająca zdrowy wzrost i rozwój organizmu;
  • Fresh Beef & Pumpkin Puppy Large Growth & Joints – karma na bazie świeżej wołowiny i dyni, dedykowana rosnącym szczeniętom i juniorom dużych ras;
  • Fresh Chicken & Potato Adult Great Life – karma ze świeżym kurczakiem i ziemniakami, polecana dorosłym psom wszystkich ras;
  • Fresh Fish & Pumpkin Adult Large Muscles & Joints – sucha karma ze świeżą rybą i dynią dla dorosłych psów ras dużych, wspierająca zdrowie mięśni oraz stawów;
  • Fresh Turkey & Pea Light Fit & Slim – karma ze świeżym indykiem i groszkiem, polecana dla psów dorosłych z obniżoną aktywnością, otyłych i starszych.
  • Fresh Duck & Millet Active Run & Work – sucha karma na bazie świeżej kaczki z prosem oraz m.in. cukinią; stanowiąca doskonałą propozycję dla pracujących lub aktywnych psów.

Sucha karma Brit Fresh dostępna jest w gramaturach 2,5 kg oraz 12 kg. Warto zwrócić również uwagę na wysokiej jakości dodatki, które znajdują się obok mięsa. Jest to m.in. gryka, czarna porzeczka, pietruszka, dynia, burak liściowy, groszek, cukinia, jabłka, tymianek, szpinak, rozmaryn, aronia, mniszek lekarski czy nagietek. Każdy z wymienionych dodatków ma specjalne właściwości, które pozytywnie wpływają na rozwój psa oraz jego zdrowie i kondycję fizyczną.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając suchą karmę dla psa?

Obecność mięsa w suchej karmie jest niezwykle ważna. Równie istotne są jednak pozostałe składniki, takie jak warzywa i owoce – to nieocenione źródło minerałów, witamin i błonnika. W karmie powinny znaleźć się również tłuszcze, takie jak olej rybny lub lniany. Na lepszą kondycję czworonoga wpłyną także funkcjonalne dodatki, np. składniki wspierające zdrową sierść, mięśnie i stawy. Niezmiennie to jednak mięso powinno stanowić kluczowe źródło białka w suchej karmie. Kupując karmę, zwróć uwagę na rodzaj mięsa użytego do jej produkcji. Najpopularniejszym jest drobiowe, wołowe czy rybne. Im więcej mięsa w karmie, tym prawdopodobnie lepszy jakościowo jest produkt.

Staraj się unikać karm, w których mięso znajduje się na końcu listy składników. Nie wybieraj też produktów o zawartości sztucznych aromatów, barwników i innych konserwantów. Jeśli karma ma służyć zdrowiu psa, powinna być wolna od tego typu dodatków. Pamiętaj, że odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa w zdrowiu i życiu czworonogów. Dlatego kilkukrotnie upewnij się co do jej wyboru. Jeśli masz wątpliwości, która karma będzie najlepiej służyć twojemu psu, skonsultuj się z weterynarzem lub psim dietetykiem. Pomogą dobrać odpowiednie produkty dopasowane pod kątem upodobań smakowych pupila, jego wymagań i ewentualnych problemów zdrowotnych.

ikona podziel się Przekaż dalej