Sucha i mokra karma dla psa – zasadnicze różnice

Odżywianie jest jednym z kluczowych elementów życia każdego psa. Wybierając dietę naszym czworonogom, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj karmy. Najpopularniejsze to oczywiście karma sucha i mokra. Każda z ich ma indywidualne cechy – zarówno zalety, jak i wady.

Jeśli chodzi o skład i teksturę, mokra karma dla psa zawiera głównie mięso lub mięso z sosem. Zwykle nie ma w niej dodatku zbóż. Mokra karma jest wilgotna, a konsystencja produktu mięsista. Sprawia to, że psy uważają karmę za atrakcyjną i smaczną. To dobry wybór, jeśli mamy wybrednego czworonoga.  Sucha karma nie jest tak samo smaczna dla wszystkich psów – może to być problemem, zwłaszcza gdy pupil ma tendencję do odrzucania jedzenia. Mokre karmy mają też większą zawartość składników naturalnych, a także mniej sztucznych konserwantów niż w karmy suche. Oczywiście nie dotyczy to każdej karmy dostępnej w sklepach zoologicznych, jednak w wielu przypadkach różnice są widoczne.

Sucha karma dla psa również zawiera mięso, jednak znajduje się w niej więcej dodatków (m.in. warzywa, ryż czy niektóre minerały i witaminy). Zaletą suchej karmy jest jednak dłuższy okres przydatności do spożycia. Wszystko dzięki temu, że karmę się suszy, a następnie zamyka w szczelnych opakowaniach. Sprawia to, że produkt można długo i łatwo przechowywać. Najsmaczniejsze karmy dla psa znajdziesz tutaj: https://erli.pl/dla-psow-karmy,10444.

Zawartość wody w obu karmach i wartości odżywcze

Jedną z głównych różnic między karmą suchą a mokrą jest zawartość wody. W mokrej karmie wody jest znacznie więcej – minimum 60%, a najlepsze produkty zawierają nawet 80%. Sucha karma dla psa jest wilgotna zwykle w ok. 7-10%. Jeśli pies nie pije dużej ilości wody, warto karmić go mokrą karmą – wówczas lepiej się nawodni. To bardzo ważne zwłaszcza w upalne dni, kiedy brak odpowiedniej ilości wody może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych u czworonogów.

Karmy dla psa produkowane są w taki sposób, aby dostarczać zwierzętom niezbędnej ilości składników odżywczych. Mokra karma zwykle ma więcej białka i tłuszczu, a także mniej węglowodanów niż sucha. Z kolei w karmie suchej jest zupełnie odwrotnie – więcej węglowodanów i mniejsza zawartość białka oraz tłuszczu. Sucha karma okazuje się jednak bardziej zbilansowana pod względem składników odżywczych.

Czy mokra karma jest więc lepsza od suchej? Okazuje się, że nie zawsze. Jeśli pies ma problemy z higieną jamy ustnej, lepiej sprawdzi się sucha karma dla psa. Twardsza konsystencja pomaga psom czyścić zęby, gdy gryzą pokarm. Może to pozytywnie wpłynąć na higienę jamy ustnej czworonogów,  a także zmniejszyć ryzyko chorób związanych z zębami i dziąsłami. Karma mokra jest miękka, więc nie da podobnego efektu. Żywiąc psa wyłącznie karmą mokrą, trzeba lepiej zatroszczyć się o mycie zębów czworonoga.

Która karma lepsza dla psa – mokra czy sucha?

Karma sucha jest wygodniejsza w przechowywaniu niż mokra. Ma dłuższy okres ważności, co ułatwia wydzielanie psu odpowiedniej porcji na dzień. Opakowanie często zapinane jest na woreczek strunowy. Można też przesypać karmę do specjalnych puszek i słojów, które nie przepuszczają powietrza i umożliwiają zachować świeżość oraz zapach karmy. Poza tym sucha karma dla psa wspiera prawidłową higienę zębów i dziąseł czworonogów. Niektóre formuły wzbogacone są również o składniki wspierające zdrowie kości i stawów – to ważne zwłaszcza dla psich seniorów i czworonogów z problemami stawowymi.

Karma mokra polecana jest wybrednym psom i pupilom, które mają problemy z apetytem. Wiele czworonogów uważa ją za smaczniejszą, gdyż wilgotna konsystencja karmy jest dla nich atrakcyjniejsza. Poza tym w karmie mokrej jest więcej wody niż w suchej, co pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia u psów.

Obie karmy mają swoje zalety, ale też wady. Niektóre psy mogą uznać karmę suchą za mniej smaczną i trudniejszą do pogryzienia. Dla otyłych czworonogów mokra karma też może nie być najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że zwykle jest bardziej kaloryczna niż sucha. W takim przypadku warto pamiętać o jednym – psy, dokładnie tak samo, jak ludzie, różnią się od siebie. Nie ma idealnej karmy suchej lub mokrej, która spełni oczekiwania wszystkich czworonogów na świecie. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb psa, a także jego zdrowia.

Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia zwierząt. Dzięki temu dobierzemy odpowiednią karmę, zapewniającą pupilowi zdrową, smaczną i zrównoważoną dietę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny