Sterylizacja psów krok po kroku. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg
Zastanawiasz się, czy wysterylizować suczkę? A może chcesz ją wykastrować? Poznaj różnice w przebiegu tych zabiegów. Sprawdź, jaka jest cena oraz dowiedz się, ile czasu po cieczce lub po porodzie możesz zadzwonić do gabinetu weterynaryjnego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sterylizacji i kastracji.
Po co nam sterylizacja psów?
Sterylizacja psów ma kilka celów. Głównym jest kontrola płodności zwierząt i zapobieganie niechcianym ciążom. Swobodne rozmnażanie doprowadza bowiem do rosnącej liczby zwierząt w schroniskach, co stanowi poważny problem na całym świecie.
Suki warto sterylizować także ze względów zdrowotnych! Usunięcie jajników oraz macicy zapobiega ropomaciczu oraz znacząco zmniejsza ryzyko guzów listwy mlecznej. Ropomacicze pojawia się zwykle w wieku 5-10 lat, ale może spotkać także sukę młodszą. Podobnie jest z nowotworami listwy mlecznej, do których może predysponować długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Dzięki zabiegowi zapobiegamy także ciążom urojonym, czyli zaburzeniu hormonalnemu pojawiającemu się kilka tygodni po cieczce. Suka jest wtedy niespokojna, ma powiększone gruczoły mlekowe oraz wyciek wydzieliny. Wykazuje także zachowania opiekuńcze np. wobec zabawek i może bronić swojego “gniazda”.
Sterylizacja suki – wszystko, co musisz wiedzieć
Kiedy warto sterylizować suki?
Cykl płciowy suczki ma cztery fazy:
- anestrus,
- proestrus,
- estrus (ta faza oznacza, że suczka ma cieczkę)
- diestrus.
Operacja najbezpieczniejsza jest w fazie anestrus! Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który wyznaczy właściwy czas m.in. na podstawie terminu ostatniej cieczki oraz odstępów między rujami u starszej suczki.
Nie musisz czekać na cieczkę! Zabieg można wykonać już u kilkutygodniowych zwierząt, choć bywa to kontrowersyjne. Jeżeli wystąpiła już u niej ruja, zdecyduj się na zabieg około 3 miesiące po cieczce. Chcąc rozmnożyć sukę możesz wykonać zabieg dopiero po porodzie. Odczekaj wtedy minimum 3-4 miesiące aż suczka skończy karmić szczenięta i wróci do równowagi hormonalnej.
Najlepiej jednak sterylizować suczkę w młodym wieku. Minimalizuje to ryzyko związane ze znieczuleniem, choć zawsze należy być świadomym ryzyka. Przed zabiegiem warto wykonywać badania krwi, które pozwalają lekarzowi weterynarii ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia.
Przebieg zabiegu – czym różni się sterylizacja i kastracja?
Kastrować czy sterylizować? Przyjęło się mówić, że samca kastrujemy, a samicę sterylizujemy tymczasem nie są to do końca pojęcia związane z płcią, a rodzajem zabiegu. Oba mają na celu pozbawienie zwierzęcia możliwości rozmnażania, ale w nieco inny sposób.
Kastracja to zabieg polegający na usunięciu narządów rozrodczych, a dokładniej gonad produkujących komórki jajowe lub plemniki. Oznacza to, że podczas tego typu zabiegu u samca wycinane są jądra, a u suki jajniki (zwykle razem z macicą). Sterylizacja natomiast polega na podwiązaniu jajowodów u suki lub nasieniowodów u samca. Takie działanie uniemożliwia rozród, ale nie hamuje czynności hormonalnej jajników i jąder. Oznacza to, że taka suczka w ciągu dalszym będzie miała objawy rujowe i będzie przejawiać zachowania płciowe. Dodatkowo zwierzę dalej pozostaje w grupie ryzyka, związanej z chorobami narządów rozrodczych, które powiązane są z działaniem hormonów.
W praktyce wykonuje się zatem najczęściej kastracje zarówno u samców, jak i samic. W artykule będziemy się jednak trzymać potocznego określenia sterylizacja jako ogólnego określenia zabiegu u suczki.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Samice psów są zazwyczaj sterylizowane na dwa sposoby chirurgiczne:
- Owariohisterektomii - procedury obejmującej usunięcie jajników oraz macicy.
- Ovariektomii – procedury polegającej na usunięciu samych jajników.
Po umówieniu zabiegu pobierana jest zwykle krew w celu sprawdzenia ogólnego stanu zwierzęcia. Pozwala to odpowiednio zakwalifikować czworonoga do operacji pod kątem anestezjologicznym. Dobę przed znieczuleniem należy także odstawić jedzenie, a bezpośrednio przed operacją nie podawać psu picia. Zapobiega to m.in. zachłystowemu zapaleniu płuc. Operacja trwa od 30 do 60 minut, ale zwierzę oddaje się opiekunowi dopiero po kilku godzinach, gdy znieczulenie całkowicie przestaje działać.
Cena zabiegu różni się w zależności od miasta oraz masy ciała psa. Będzie ona zatem inna w przypadku yorka i owczarka niemieckiego. Różnica w kosztach wynika m.in. z ilości zużytych leków oraz pozostałych materiałów jak nici chirurgiczne. Sprawdź także ten artykuł o cenie sterylizacji psa.
Opieka po zabiegu sterylizacji
Czy sterylizacja psów to znęcanie się nad zwierzętami?
Sterylizacja ma ogromne znaczenie dla zdrowia zwierząt oraz kontroli bezdomności. Istnieją jednak jej przeciwnicy! Pewna grupa osób (w tym lekarzy weterynarii) nie popiera popularnej w Stanach Zjednoczonych sterylizacji/kastracji pediatrycznej, czyli takiej, która wykonywana jest w wieku 6-14 tygodni. Wątpliwości dotyczące tej metody obejmują problemy ze znieczuleniem szczeniąt oraz możliwe zaburzenia wzrostu, zwiększenie predyspozycji do otyłości, czy niekorzystnych zmian behawioralnych.
Czy sterylizacja psów może być uznawana za znęcanie się nad zwierzętami? Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a po nim suczka powinna otrzymywać leki przeciwbólowe. Długość podawania tego typu leków zależy od lekarza weterynarii oraz jej opiekuna. Zwykle minimum to 3 dni po zabiegu (podobnie jak w przypadku np. cesarskiego cięcia u kobiet).
Najważniejszym aspektem jest jednak pytanie, czy możemy decydować o możliwościach rozrodczych zwierząt!? Zdania są podzielone!
Jak zająć się suczką po sterylizacji?
Suczka będzie wymagała Twojej uwagi zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w wymiarze długoterminowym. W ciągu kilku dni po operacji konieczne jest pilnowanie suczki, by nie wylizywała rany. W tym celu stosuje się specjalne kubraki pooperacyjne oraz/lub kołnierze elżbietańskie. Konieczne bywa także podawanie antybiotyków oraz zgłaszanie się na kontrolę do lekarza weterynarii. Szwy ściągane są między 10, a 14 dniem.
Długoterminowo najważniejszą zmianą jest profilaktyka otyłości. Zmień karmę na tę przeznaczoną dla zwierząt po sterylizacji lub porozmawiaj z lekarzem weterynarii o zmniejszeniu dawki pokarmowej.
Nie zastanawiaj się, czy wykastrować suczkę zbyt długo! Operacja to nie trymowanie psa! Wraz z wiekiem zabieg staje się coraz trudniejszy.