Ruja u kotki – jak przebiega i co warto wiedzieć?

Okres gotowości do zapłodnienia wygląda inaczej u kotki niż u suczki. Nie krwawi, więc nie trzeba zakładać jej specjalnych majtek, które noszą suki podczas cieczki. Ruja u kocicy objawia się przede wszystkim przez jej odmienne zachowanie. W czasie rui kotka:

  • dużo miauczy – w taki specyficznym, gardłowym głosem. Praktycznie nie przestaje nawoływać kocura, robi to przez cały czas.
  • przykuca – i wygina grzbiet do samej ziemi, a ogon odstawia na bok. Do tego przebiera w miejscu tylnymi łapami (tupie). Ma przy tym rozanieloną mordkę.
  • ociera się – o wszystko i o wszystkich, a także tarza się po podłodze. Zazwyczaj w czasie rui kotka nachalnie zabiega o czułości ze strony właściciela, co widać zwłaszcza u kotek, które na co dzień stronią od kontaktu z człowiekiem.
  • ma mały apetyt – i praktycznie nic nie je i bardzo mało pije. Do tego mało śpi.
  • znaczy teren – sikając poza kuwetą, ale nie każda kotka w czasie rui to robi. W ten sposób rozsiewa swój zapach i liczy na to, że przyciągnie do siebie jakiegoś kocura.

Jednak nie zawsze kotka wygląda inaczej. Niektóre kotki mają rujkę ukrytą. Wtedy przez cały czas zachowują się normalnie i nie pokazują po sobie, że właśnie trwa u nich okres gotowości do zapłodnienia. Jeśli przebywają z niewykastrowanym kocurem, mogą zajść w ciążę.

Zazwyczaj ruja trwa od 7 do 14 dni, ale tak naprawdę u każdej kocicy jest inaczej. Jest to zależne od różnych czynników. Wpływ ma m.in. rasa kota, a także to, czy kotka przebywa wyłącznie w domu. U domowej kocicy może przytrafić się ruja permanentna. Oznacza to, że trwa przez cały rok z krótkimi przerwami.

Sterylizacja kotki a kastracja kocura – różnice, koszt, opieka

Wysterylizować czy wykastrować – czym różnią się te zabiegi?

Rzadko kiedy wykonuje się zabieg sterylizacji, ponieważ polega on jedynie na podwiązaniu jajowodów u kocicy. Kocur również może zostać wysterylizowany. Podczas tego zabiegu jego nasieniowody zostają przecięte. Sterylizacja kotki i kocura uniemożliwia jedynie ich dalsze rozmnażanie się, ale zwierzęta dalej czują potrzebę dominacji czy znaczenia terenu. Kotka po sterylizacji w dalszym ciągu może mieć rujkę, co będzie uciążliwe nie tylko dla niej, ale także dla jej właściciela.

Zazwyczaj stosuje się tzw. sterylizację pełną, czyli kastrację. Zabieg ten polega na wycięciu jąder u kota oraz na usunięciu jajników albo jajników i macicy u kocicy. Pozbycie się gonad sprawia, że hormony nie są już produkowane, a zwierzęta przestają starać się o potomstwo.

Kastracja kotki jest droższa niż kastracja kocura, ponieważ zabieg u kocicy jest bardziej inwazyjny, trwa dłużej i w czasie jego trwania wykorzystuje się więcej różnych środków (np. rękawiczki, strzykawki, narkoza etc.). Każdy gabinet weterynaryjny ma własny cennik, ale zazwyczaj kastracja kocicy kosztuje od 150 do 300 zł, a samca ok. 100 zł.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy najlepiej zdecydować się na wysterylizowanie czy na wykastrowanie kotki, warto rozważyć ten drugi zabieg, aby całkowicie pozbyć się narządów rodnych. Kiedy kotka zostanie wykastrowana, przestaje być narażona na niektóre choroby (np. ropomacicze). To samo tyczy się kocura (nie będzie mógł zachorować na nowotwór jąder). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat kastracji kota.

Jak najwcześniej czy po porodzie – kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Trudno jednoznacznie określić wiek kota, w jakim warto przeprowadzić kastrację. Zazwyczaj weterynarze radzą, aby poczekać, aż kot osiągnie dojrzałość płciową. U kocura jest to kwestia mniej więcej 7 miesięcy, ale warto pamiętać, że duże rasy kotów rozwijają się dłużej. U kocicy jest to pierwsza ruja. Niektóre kotki dostają ją w wieku 4 miesięcy, a inne po roku, choć zakłada się, że większość z nich przechodzi pierwszą rujkę w wieku 6-9 miesięcy.

Hodowcy przeważnie decydują się na wczesną kastrację kota. W ten sposób nie obarczają nowych właścicieli zaprzątaniem sobie głowy zabiegiem oraz rekonwalescencją zwierzaka. Hodowcy mają też wtedy pewność, że kocięta nie trafią do pseudohodowli i nie będą nielegalnie rozmnażane bez ich wiedzy. Zabieg przeprowadzany jest, kiedy kocięta mają od 8 do 14 tygodni. Niektórzy zapewniają, że wtedy ryzyko komplikacji w czasie zabiegu jest mniejsze, ponieważ narządy płciowe są mniej ukrwione i nie są jeszcze w pełni wykształcone. Z kolei inni uważają, że wczesna kastracja zaburza prawidłowy rozwój kociąt.

Kocicy nie można wysterylizować ani wykastrować w czasie rui m.in. dlatego, że kotka może się wykrwawić. Jeśli kotka utknie w rui permanentnej, należy najpierw ją wyciszyć za sprawą tabletek (muszą być podawane raz na tydzień) lub zastrzyków hormonalnych (powtarza się je co 3-5 miesięcy).

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Jak przebiega opieka nad kotką przed zabiegiem i zaraz po nim?

Kastracja odbywa się pod narkozą, dlatego przed zabiegiem kotek musi być zbadany, bo tylko zdrowe osobniki dopuszcza się do zabiegu. W tym celu należy wykonać morfologię krwi, badanie sprawdzające kondycję nerek oraz echo serca. Kot musi być poddany głodówce. Dorosłe osobniki nie powinny jeść co najmniej 12 godzin, a kocięta 6 godzin przed planowanym zabiegiem. Mogą za to pić wodę do 4 godzin przed kastracją.

Rudy kot podczas zastrzyku u weterynarza, a także zabieg i sterylizacja kotki
Sterylizacja kotki krok po kroku, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Kota można odebrać jedynie wybudzonego! Zwierzak powinien dostać środki przeciwbólowe i antybiotyk. Trzeba zadbać o to, aby kotek nie lizał miejsca rozcięcia, aby nie wdało się tam zakażenie ani nie rozplątały się szwy. W tym celu nakłada się kotu specjalny kołnierz lub kaftanik.

Zwierzak może odczuwać skutki narkozy jeszcze przez ok. 24 godziny. Przez ten czas nie powinien nigdzie skakać. Jego posłanie powinno znajdować się na ziemi. Warto ocieplić je dodatkowo kocykiem lub termoforem. Kot może zjeść pierwszy posiłek po kastracji dopiero po pełnym wybudzeniu, aby nie doszło do zadławienia.

Zachowanie zwierząt po kastracji

Czy sterylizacja kotki zmienia jej zachowanie?

Kastracja, czyli sterylizacja pełna, wpływa na zachowanie zwierząt. Przed zabiegiem kocury walczą o terytorium i kotkę. Mogą być agresywne i często brać udział w bójkach z innymi samcami. Z kolei kotki bywają mało wylewne w stosunku do człowieka.

Zabieg zazwyczaj je zmienia. Zarówno kotki, jak i kocury, stają się spokojnie a wręcz leniwe. Samce dłużej nie zabiegają o swoje terytorium. Kotki mogą stać się mniej niezależne, a bardziej chętne do kontaktu z człowiekiem. Powinny być spokojne i wyciszone, choć nie zawsze tak się dzieje.

Bardzo często można zauważyć wzmożony apetyt u kastrowanych kotów. Trzeba jednak pamiętać, że ich zapotrzebowanie energetycznych maleje, a nie rośnie. Najlepiej od nowa przeliczyć dzienną porcję karmy, aby zbytnio nie utuczyć kota.

Jak kastracja wpływa na suczki i psy?

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o psy. Nie zawsze pies po kastracji zachowuje się lepiej niż przed zabiegiem. Powinien przestać znakować teren i już nie włóczyć się po okolicy, ale poziom jego agresji wcale nie musi spaść. Decyduje o tym nie tylko rasa i charakter psa, ale istotny jest też wiek, w którym pies zostaje poddany kastracji, a także trening. Jeśli pies był agresywny już wcześniej, zabieg może spotęgować jego agresję do nieznajomych gości lub małych psów. Dlatego ważna jest odpowiednia tresura przed kastracją.

Zachowanie suczki po kastracji także ulega zmianie. Suka rzadko staje się agresywną. Zazwyczaj nie próbuje już uciekać w poszukiwania samca, a także znika niepokój, jaki można było u niej zauważyć. Powinna także przestać oddawać często mocz, ponieważ nie będzie już chciała zostawiać tropu dla psa. Kiedy suczka zostanie wykastrowana, nigdy więcej nie może mieć cieczki ani ciąży urojonej.

Najlepiej od razu zdecydować się na kastrację. Kotka po sterylizacji wciąż narażona jest na choroby narządów rodnych, a jej zachowanie się nie zmienia. Miauczenie kocicy w czasie rui może doprowadzić do szału nawet najcierpliwszych ludzi. Sterylizacja kotki tylko uniemożliwi jej dalszy rozród. Skoro nie planujesz dalej rozmnażać swojego kota, najlepiej wybrać kastrację. To, w jakim wieku wykastrujesz kotkę, zależy już od ciebie. Możesz to zrobić jak najwcześniej, ale możesz też poczekać, aż osiągnie dojrzałość płciową.

ikona podziel się Przekaż dalej