Staffordshire bull terrier – opinie i hodowla psów

Pochodzenie, historia i wygląd staffordshire bull terriera


Staffordshire bull terrier to pies angielski i właśnie w Anglii należy szukać jego korzeni. Podobnie, jak staffordshire bull terrier, angielski jest też np. pit bull oraz pozostałe rasy w typie bull, ale też np. terier szkocki. Z resztą, przodkiem staffordshire bull terrier jest manchester terier, buldog i terier szkocki właśnie. Staffordshire bull terrier został oficjalnie zarejestrowany przez FCI w 1935 roku. Polska przyjęła pierwsze psy tej rasy w latach 90-tych i właśnie wtedy zaczęła się ich historia w naszym kraju.

Warto wiedzieć, że psy ważą ok. 11-17 kg, przy czym suczki są lżejsze od psów. W dodatku, staffordshire bull terriery mierzą ok. 35-40 cm. Szczeniaki mogą mieć różne umaszczenie, a ich włosie jest krótkie, gładkie, lśniące i przylegające do ciała. Kolor sierści staffordshire bull terrierów to:

  • czarny,
  • czerwony,
  • biały,
  • blue,
  • pręgowany (z dowolnym kolorem),
  • z białymi łatkami.

Niepodważalnie, staffordshire bull terrier jest silnie umięśnionym psem, który posiada ogromną siłę – mimo, iż z pozoru wcale nie jest dużym czworonogiem. Można więc powiedzieć, że jego siła jest o wiele większa, niż sam pies. Opinie hodowców wskazują na to, że wzorcowy staffordshire bull terrier powinien posiadać krótką głowę z szeroką czaszką, a także wyraźnie zaznaczonym stopem. Pies powinien mieć również krótką kufę, okrągłe oczy, w połowie wyprostowane uszy i średniej długości ogon, który pies nosi nisko.

Cena staffordshire bull terriera zazwyczaj oscyluje wokół 3000 zł, choć niektóre osobniki kosztują więcej. Wszystko zależeć będzie od tego, jakiej płci jest psiak, ile było ich w miocie, a także jak bardzo pies zbliżony jest do wzorca rasy FCI. Cenę psa ostatecznie zawsze ustala więc hodowla.

Charakter staffordshire bull terriera

Mimo różnych opinii o rasie staffordshire bull terrier, psy bardzo mocno związane są ze swoją rodziną, a także opiekunem. Wychowanie go, mimo że psiak jest oddany, czasem może jednak sprawiać problemy. Staffordshire uwielbia być w centrum uwagi i preferuje, by to właśnie na nim wszyscy skupiali swoją uwagę. Jego charakter jest mocny, jednak doświadczonym osobom powinno się udać wytrenować swojego czworonoga. Staffordshire bull terrier mini to pies, który bardzo lubi się bawić. Podobnie, jak cane corso, psy potrzebują stałej rozrywki i nie przepadają za stagnacją. Nie dla nich odpoczywanie i nudzenie się na kanapie w domu. Staffiki to wulkany energii i potrzebują czasu oraz miejsca, by rozładować swoje emocje. Tak więc, nie można w żadnym przypadku zaliczyć psa do spokojnych. Staffordshire bull terrier jest czworonogiem energicznym, żywiołowym i bardzo ciężko będzie przebywać mu wyłącznie w jednym miejscu. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzać z pozwalaniem psu na zbyt wiele. W przypływie euforii, stafford może bowiem zacząć niszczyć różne przedmioty w domu.

Mimo wszystko, pies jest bardzo inteligentny. Mini stafford, którego Polska tak ciepło przyjęła w latach 90-tych, błyskawicznie uczy się nowych poleceń, stale poszerzając zakres swoich umiejętności. Wychowanie ich nie jest więc bardzo skomplikowane podobnie, jak psów cane corso. W przeciwieństwie jednak do nich, staffordshire bull terrier są przekornymi i upartymi czworonogami. Jeżeli nie będziesz wiedział, w jaki sposób motywować swojego psa, nie będzie on chciał współpracować. Dlatego, gdy sam nie radzisz sobie ze szkoleniem staffordshire bull terriera, koniecznie wybierz się do stanowczego trenera, który pomoże wychować psa. Ważna będzie później konsekwencja właściciela, opanowanie i łagodne postępowanie wobec czworonoga. W przeciwnym wypadku, zmniejszysz szansę na ułożenie swojego staffordshire bull terriera. Sprawdź także ten artykuł o hodowli staffordshire bull terriera.

Usposobienie staffordshire bull terriera

Stafford posiada instynkt łowcy i czasem bywa tak, że zrywa się za jakąś zdobyczą. Uznaje wówczas, że jest to jego ofiara. Właśnie dlatego istotne jest odpowiednie przeszkolenie psa, by nie dochodziło do takich incydentów. Wychodząc z pieskiem na spacer, należałoby nie dopuszczać do kontaktów staffika z mniejszymi zwierzakami. Niestety, taka jest już natura łowcza staffordshire bull terriera. Właściciel może jedynie minimalizować kontakt pomiędzy staffordem, a innymi zwierzaczkami.

Czy staffordshire bull terrier jest nieśmiałym psem? Otóż, nie. To czworonóg niezwykle towarzyski, uwielbiający przebywać z innymi ludźmi – nie tylko ze swoim właścicielem. W przeciwieństwie do niektórych zwierząt, do ludzi jest bardzo przyjaźnie i pozytywnie nastawiony. Właśnie dlatego ciężko jest uczynić z tej rasy stróża domu. Oczywiście, gdyby istniało zagrożenie ze strony intruza, staffordshire bull terrier blue zawsze będzie bronił swoich najbliższych.

Jak już wspominaliśmy, piesek bywa bardzo uparty. Jego usposobienie jest łagodne, ale psiak bywa nieposłuszny. Właśnie dlatego należy stale trenować swojego psa i uczyć go, jak być posłusznym. Staffordshire bull terrier nie lubi być samotny i najchętniej przebywa w towarzystwie człowieka. Nie zostawiaj więc go na zbyt długi czas samego ze sobą, ponieważ wówczas może zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania i np. niszczyć meble w domu. Postaraj się go przyzwyczajać do samotności, poprzez odpowiednie szkolenie. Jeżeli sobie nie radzisz, zasięgnij po pomoc specjalisty, np. trenera psów.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Staffordshire bull terrier – co warto wiedzieć o rasie?

Staffordshire bull terrier jako pierwszy pies – dobry pomysł?

Zanim kupisz stafforda powinieneś wiedzieć, że charakteryzuje się on kilkoma szczególnymi cechami. To niezbyt dobry pies do bloku, ponieważ jest bardzo głośny i wydaje z siebie różne dziwne dźwięki, cechujące jedynie właśnie tę rasę. Poza tym, staffordshire bull terrier ma niszczycielskie zapędy – nie tylko szczeniaki, ale również dorosłe psy. Potrafią więc, będąc skazane na wyłącznie swoje towarzystwo, uszkodzić różne przedmioty w mieszkaniu. By tego uniknąć, powinieneś zapewnić swojemu czworonogowi towarzystwo albo przyzwyczaić psa do swojej nieobecności przez kilka godzin. Pies ten bardzo lubi różne smakołyki, jednak powinieneś mu podawać ulubione przysmaki wyłącznie w ramach nagrody za dobrze wykonane polecenie.

Pies rasy staffordshire bull terrier leżący na trawniku oraz charakter, opis i cena
Jakie usposobienie ma staffordshire bull terrier, czyli charakter, opis i cena

Czy pies nadaje się na pierwszego psa w życiu? Generalnie, nie ma ku temu większych przeciwwskazań. Jeżeli jesteś dość aktywną osobą, która posiada mocny charakter i jest konsekwentna oraz cierpliwa, możesz bardzo dobrze żyć ze swoim czworonogiem. Staffordshire bull terrier uwielbia ludzi, jednak trzeba mu poświęcać dość dużo wolnego czasu. Gdy będziesz go miał wystarczająco sporo dla swojego psa, odwdzięczy się on posłuszeństwem i dobrym zachowaniem.

Staffordshire bull terrier, a inne zwierzęta i ludzie

Jeżeli chcesz wychowywać staffordshire bull terriera z kotem, powinieneś robić to od jak najwcześniejszym miesięcy życia zwierząt – wówczas nie powinno dochodzić między nimi do żadnych konfliktów. Jeżeli zaczniesz je socjalizować później, stafford może potraktować kota jako swoją ofiarę i rzucać się za nim w pogoń. Co do wychowywania staffordshire bull terriera z innymi psami, bywa różnie. Jeżeli nie wyszkolisz swojego psa, może być agresywny w stosunku do innych ras. Nie można nigdy zapominać bowiem o tym, że dawniej staffordshire bull terrier wykorzystywany był również do walk psów, co wpływa na jego agresywny czasem charakter.

Psy te mają dużo cierpliwości do dzieci, niemniej jednak zawsze zabawa staffordshire bull terriera z dziećmi powinna odbywać się pod czujnym okiem opiekunów. W przypadku starszych osób, pies oczywiście będzie je akceptował. Jednak, nie będzie dobrym wyjściem kupno psa osobie schorowanej lub spędzającej czas mało aktywnie. Staffordshire bull terrier potrzebuje bowiem wiele ruchu, a starsza osoba nie zawsze będzie mogła go zapewnić psu.

Jak pielęgnować staffordshire bull terriera? Żywienie i zdrowie

Stafford nie jest skomplikowanym psem, jeżeli chodzi o pielęgnacje. W zupełności wystarczy, byś szczotkował go raz na 2 tygodnie (a w okresie linienia częściej). Odświeżać sierść staffordshire bull terriera możesz dzięki pocieraniu jej nawilżonym ręcznikiem. W ten sposób, sierść psa zyska blask i będzie pozbawiona drobnych zanieczyszczeń. Pieski najchętniej żywią się karmą zawierającą glukozę i chondroitynę, ze względu na dużą ilość ruchu. Karma, którą kupisz psu, powinna być wysokojakościowa i bogata w potrzebne składniki odżywcze.

Staffordshire bull terrier żyje średnio ok. 14 lat. Jest to pies wytrzymały i odporny na różne czynniki zewnętrzne. Czasami jednak, jak to bywa w przypadku ruchliwych psów, może wystąpić u nich dysplazja stawów biodrowych. Czasem też pojawiają się choroby oczu i choroba, która atakuje układ nerwowy – będąc niestety nieuleczalna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny