Staffordshire bull terrier - opis, wymagania, ceny, porady właścicieli

W Anglii ten angielski, nieduży piesek, najczęściej w kolorze blue, o rozbrajającym uśmiechu, to rasa najpopularniejsza. W Polsce dopiero zdobywa popularność ustępując amstaffom. Popularne opinie o tym psie mówią, że to pies niania, ogromnie cierpliwy wobec dzieci, wulkan energii i nieco absorbujący przyjaciel. Natomiast w niektórych krajach wszystkie teriery typu bull są uważane za agresywne, a ich hodowla zabroniona. Wyjaśniamy jak wygląda prawda i opisujemy charakter i usposobienie staffika. Doradzamy jak wychować szczeniaki, aby wyrosły na przyjazne psy rodzinne.

Historia i opis rasy

Staffordshire bull terrier, czyli popularny staffik, to angielski terrier typu bull, który jest jednym z najpopularniejszych psów w Wielkiej Brytanii i Australii. Historia tej rasy sięga XIX wieku, kiedy to postanowiono skrzyżować buldogi z terierami. Niestety w owym czasie walki psów, polowania na szczury, były popularną rozrywką angielskich robotników. Popularna stała się wtedy hodowla tak zwanych pit dogs, czyli psów do walki, które odznaczały się ogromną siłą, sprawnością i zajadłością w walce oraz brakiem agresji w stosunku do ludzi.

Historia rasy staffordshire bull terrier zaczęła się, gdy w Anglii zakazano walk psów. Wówczas hodowcy postanowili stworzyć współczesny wizerunek tego psa, jako psa rodzinnego. Wzorzec rasy powstał dopiero w XX wieku. Pierwsza polska hodowla tej rasy powstała dopiero w latach 90-tych XX wieku. Jednak w Polsce rasa ta jest znacznie mniej popularna niż amstaff.

W wielu krajach posiadanie tego psa jest zabronione. Ma to związek z przypadkami agresji terierów typu bull, w rezultacie czego hodowla wszystkich tych ras może być zakazana. Polska lista niebezpiecznych ras obejmuje amerykańskiego pit bull terriera. Natomiast staffordshire bull terrier na niej nie występuje.

Szczeniaki staffordshire bull terriera kosztują około 2500 - 3000 zł. Cena zależy od hodowli, przodków psa, oraz wieku i rasy. Pamiętaj, aby kupować szczeniaki tylko ze sprawdzonych hodowli zrzeszonych w FCI. Tylko wtedy masz pewność, że piesek był socjalizowany i przebadany odnośnie wad genetycznych.

Jak wygląda staffordshire bull terrier

Budowa i umaszczenie

Staffordshire bull terrier to nieduży, angielski terrier typu bull. Jest to nieduży pies osiągający do 40 cm wysokości i do 17 kg wagi. Mimo małych gabarytów pies ten odznacza się ogromną siłą.

Sierść staffika jest gładka, krótka i przylegająca do ciała. Maść staffika może być bardzo różnorodna. Niedopuszczalne, według wzorca rasy, są tylko kolory czarny podpalany czy też wątrobiany. Najbardziej popularne umaszczenie to blue czyli niebieski grafitowy. Ponadto staffik może występować w kolorach: biały, czarny, blue, czerwony oraz pręgowany czy w białe łaty z tymi kolorami.

Hodowla, choroby i pielęgnacja

Średnia długość życia staffika to około 10 - 14 lat. Rasa ta jest raczej odporna na choroby i warunki atmosferyczne. Niestety zdarzają się choroby genetyczne jak L-2-HGA, katarakta i inne. Choroby te występują rzadko, lecz bardzo ważne jest, aby nabywać psa ze sprawdzonego źródła, gdyż tylko hodowla z prawdziwego zdarzenia robi testy na występowanie chorób genetycznych.

Pielęgnacja tego psa nie sprawia trudności. Wystarczy wyszczotkować go gumową rękawicą raz w tygodniu. Przydają się również pielęgnacyjne chusteczki dla psów, które pozwalają usunąć z sierści brud i brzydkie zapachy. Staffika kąpiemy w miarę potrzeby. Niestety krótka sierść tego psa wbija się w dywany i tapicerkę i trudno ją usunąć. Pies ten linieje dwa razy do roku.

Opinia o rasie staffordshire bull terrier - czy jest to rasa dla ciebie

Usposobienie i charakter staffordshire bull terriera

Staffik to wesoły, energiczny towarzysz rodziny. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Rasa ta wymaga sporo ruchu, zabawy i jest mocno absorbująca dla opiekunów. Uwielbia zabawy, szczególnie takie, które zapewniają dużą dawkę ruchu. Jest to piesek ufny wobec swoich i obcych, dlatego nie sprawdza się w roli stróża.

Ten inteligentny piesek uczy się szybko, co nie znaczy że wychowanie jego jest łatwe. Staffik chętnie uczestniczy w szkoleniu, jeśli jest ono dla niego ciekawe i zajmujące. Staffiki potrafią być przekorne i uparte. Dlatego też ich wychowanie nie może być nudne i oparte na negatywnych metodach. Opiekun musi umieć szkolić psy konsekwentnie, metodami pozytywnymi i tak aby wychowanie było dla psa przyjemnością i zabawą. Wtedy szybko nauczy się potrzebnych komend i pozna swoje miejsce w stadzie. Pomocą w szkoleniu są smakołyki, które staffik uwielbia.

Dla kogo ta rasa

Ten nieduży, angielski piesek nie nadaje się dla każdego. Jego opiekun musi być przede wszystkim osobą aktywną, lubiącą ruch oraz mogącą zapewnić pupilowi dużo czasu. Opiekun musi również wiedzieć na czym polega wychowanie psów i mieć przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie. Staffordshire może być pierwszym psem. Jednak początkujący opiekun, powinien być osobą aktywną, cierpliwą i mieć dużo czasu dla psa. Ze względu na dużą potrzebę ruchu, rasa ta nie nadaje się dla osób starszych.

Popularne opinie mówią, że staffik to pies niania, który ma niewyobrażalną cierpliwość wobec dzieci. Staffik nie jest agresywny. Jeśli dzieci są zbyt natarczywe, po prostu odchodzi. Nie można jednak zapominać, że jest to rasa wyhodowana do walki. Dlatego też nie należy zostawiać z nim dzieci bez nadzoru dorosłych. Staffik nie jest odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi.

Staffik może mieszkać w małym mieszkaniu w blokach. Nie jest hałaśliwy i nie szczeka bez potrzeby. Jednak pies ten ma wady. Pozostawiony sam w mieszkaniu może dokonać sporych zniszczeń.