Informacje o srzebrzyku

Opis połowu

Po wzburzonej wodzie płynie trawler. To duża łódź, gdzie na środku jest szeroki, dość wysoki rów. Przez sam jego środek biegnie lina, która jest wciągana przy uciążliwym szczękaniu maszyn robiących co w ich mocy, żeby utrzymać ładunek na końcu liny.

Na brzegu rowu pojawia się sieć. Jest sprawnie, ale z wysiłkiem wyciągana z wody. Długa zielona sieć, która wydaje się nigdy nie kończyć. Z biegiem czasu z wąskiego paska robi się coraz szerszy i szerszy worek. Na samym końcu wypełnia cały rów w łodzi, która musi udźwignąć wiele ton dodatkowego obciążenia.

Wszyscy wokół wiedzą, co mają robić. Jedne liny zawiązują, inne popuszczają tak, żeby ładunek wydostać na pokład. Podpinają sznur do wielkiego haka i niespodziewanie pokład zostaje zalany przez srebrną migoczącą masę ryb. Wyglądają niepozornie. Trochę jak przerośnięte sardynki. To jednak argentyna wielka (Argentina silus), skromny, acz bardzo znaczący mieszkaniec głębokich wód.

Rząd wielkości srebrzyka

Na pierwszy rzut oka widać, że argentyna jest szybka. Smukła i długa ryba morska, z dużymi płetwami pobłyskuje srebrnym kolorem – stąd jej inna nazwa – srebrzyk. Pod wodą wygląda niepozornie, ale jest doskonale przystosowana do polowania w głębszej wodzie. Wielkie oczy umożliwiają wypatrzenie ofiary.

Srebrny pobłysk dezorientuje drapieżniki i umożliwia przetrwanie wielkich grup argentyny, gdzie nawet przy utracie paru osobników stada złożone z wielu sztuk popłyną dalej. To nie malutka rybka, ale całkiem spory stwór osiągający nawet 70 cm(1).

Podczas połowów rzadko łapane są tak ogromne osobniki i średnia wynosi około 25 cm. Niestety argentyna (Argentina silus) rośnie długo i dlatego istnieje poważne ryzyko przełowienia aktualnych zasobów. Mimo że nie jest to tak popularny gatunek, jak molwa, czy widłak biały, to tam, gdzie ich występowanie jest znaczące – w okolicy Wysp Brytyjskich - staje się z roku na rok coraz częściej poławianym gatunkiem (2).

Tajemnicze ryby

Występowanie argentyny

Argentyna wielka to ryba morska. Zamieszkuje głębokości, na których panuje od półmroku po całkowity mrok. To głębokość od 200 do 1440 metrów pod poziomem morza. Panują tam też niskie temperatury. Średnio są tam 4⁰C, co w połączeniu z mrokiem daje niezbyt malownicze miejsce(3).

Występowanie argentyny jest zdumiewająco rozległe: Morze Północne, Atlantyk i Ocean Arktyczny. To całkiem spory obszar, bo właściwie warunki na tej głębokości są podobne niezależenie od położenia geograficznego. Jak coś przeżyje w tak nieprzyjemnym miejscu, to już wszędzie sobie poradzi. Trochę zdumiewające, że są ryby, jak Labidochromis careleus (pyszczak yellow, pyszczak żółty), które występują tylko w jednym jeziorze, a inne obejmują tak ogromne tereny.

Argentyna (Argentina silus) prowadzi bardzo ciekawy tryb życia i jak większość ryb pływających na dużych głębokościach, jej ikra kluje się bliżej tafli wody. Z biegiem czasu małe rybki schodzą głębiej i głębiej. Dlatego też na głębokościach 100-200 metrów poławiane są młodsze osobniki (4).

Argentyna żyje długo

Zdumiewające, jak niewiele wiemy o życiu Argentyny wielkiej. Rybołówstwo skupia się na makrelach, tuńczykach i dorszach, a te niepozorne ryby są pomijane i traktowane jako mniej istotny gatunek. Pomijając kwestię budowy anatomicznej tej ryby – ma bowiem ciekawie zbudowany pęcherz pławny(5) – da się co nieco wyłuskać.

Dorosłe srebrzyki zbierają się w ławice tuż przy dnie. Argentyna żyje do 35 lat, co jest całkiem imponującym wynikiem (samica żyje dłużej). Na większych głębokościach polują na wszystko, co uda im się znaleźć:

  • Szczętki – takie krewetko podobne stworzenia, do których zaliczamy np. kryl
  • Strzałki morskie – wygląda jak połączenie krewetki z wodzieniem
  • Themisto – skorupiaki wygląda jak pchła
  • Kałamarnice
  • Małe rybki

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Na tak dużych głębokościach to i tak zdumiewające zróżnicowanie pokarmu. To dieta, którą nie pogardziłby nawet Labidochromis careleus (pyszczak yellow, pyszczak żółty).

Dorastają długo i dość późno się rozmnażają. Jedno pokolenie ryb to 6 lat, a podwojenie populacji zajmuje do 14 lat, więc jeżeli połowy nie będą ściśle kontrolowane, srebrzyki mogą bardzo szybko stać się gatunkiem zagrożonym. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ryby rozdymki?

Opis cyklu życia

Srebrzyki rozmnażają się, kiedy osiągną wiek powyżej 6 lat. Przeciętny wiek dorosłych osobników to 20 lat (od 6 do 35 lat) Gromadzą się w strefie dennej, najgłębszej na zamieszkiwanym obszarze i gromadzą w ławicę. Informacje na temat ich zachowania podczas tarła są nadal skąpe. Samice są generalnie większe niż samce tego gatunku.

Na wodach europejskich ta morska ryba odbywa tarło od kwietnia do lipca, natomiast na Atlantyku od maja do września. Po wypuszczeniu do wody jajeczka wznoszą się ku górze i występują w górnych partiach wód. Płodność ryb waha się w granicy od 10 000 do 40 000 jaj(6).

Także w związku ze stratyfikacją toni wodnej ze względu na wiek ryb, aktualnie opracowywane są techniki na ustalenie głębokości połowów w taki sposób, żeby nie zagrozić stabilizacji populacji, ale wyłącznie odławiać je do określonego poziomu.

Cena wędzonych srebrzyków

Zdrowa argentyna

Cały czas prowadzone są też badania nad jakością mięsa srebrzyka. Istotne znaczenie ma kumulacja metali ciężkich występujących w wodzie i innych substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka. Argentyna (Argentina silus) jest też podatna na różne choroby wirusowe, a przetrzebienie populacji może spowodować nagły spadek liczebności ryb. Jak widać argentyna nie jest do końca zdrowa jak ryba.

Ten gatunek uważany jest za wrażliwy względem wykorzystania gospodarczego i przełowienie innych gatunków doprowadza do niebezpiecznej sytuacji, gdzie rybołówstwo szuka nowych – może i mniej wartościowych zasobów, które może wykorzystać.

Nie chodzi tu o zahamowanie wszelkich połowów, ale ich zrównoważenie na tyle, żeby utrzymać dobra naturalne i szanować każdą poławianą sztukę. Nie należy ich traktować jako przyłowu i balastu przeznaczonego na mączkę rybną, ale pełnowartościowy zasób, który należy uszanować i jak najlepiej spożytkować (7).

Opinie na temat rybołówstwa

Nie oznacza to więc, że każdy wędzony srebrzyk w markecie to samo zło, które należy tępić. Lepiej wykorzystać naturalne zasoby w taki sposób, na jaki wskazują wypracowane rozwiązania, a nie taki, który wydaje się wszystkim wygodny i ustanowiony przez rutynę. Nawet Labidochromis careleus (pyszczak yellow, pyszczak żółty) może zostać przełowiony, jeżeli środowiska handlu rybami nie będą zainteresowane regulacjami ilości wywożonych ryb.

Zrównoważone rybołówstwo to droga, którą należy podążać, a nie stosować radykalne rozwiązania zakazujące handlu rybami. Mimo że opinie są podzielone, Daniel Pauly, osoba o gigantycznym dorobku naukowym związanym z biologią morską i rybołówstwem stanowczo sprzeciwia się radykalizacji podejścia do tej znaczącej gałęzi gospodarki(8).

Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy wszystkie zasoby mórz pozostaną nietknięte i przyroda będzie mogła rozwijać się bez ludzkiej ingerencji. Wszystkie trawlery pozostaną przy brzegach i z dnia na dzień ludzie znają inne źródła pokarmu. Może kiedyś nastanie taki dzień, ale na pewno nie za czasów najbliższego pokolenia argentyny, ani nawet ludzi.

(1) Argentina silus, Froese, Rainer, FishBase https://www.fishbase.de/summary/Argentina-silus.html

(2) Vieira, Rui P., et al. "Deep‐water fisheries along the British Isles continental slopes: status, ecosystem effects and future perspectives." Journal of fish biology 94.6 (2019): 981-992.

(3) Emery, A. R., and F. D. McCracken. "Biology of the Atlantic argentine (Argentina silus Ascanius) on the Scotian Shelf." Journal of the Fisheries Board of Canada 23.8 (1966): 1145-1160.

(4) CHRZAN, ELIKS., and CZESLAW ZUKOWSKI. "Some Characteristics of Argentine, Argentina silus Ascanius, Occurring in the Region off Nova Scotia." INTERNATIONAL COMMISSION (1966): 81.

(5) FÄNGE, R. A. G. N. A. R. "The structure and function of the gas bladder in Argentina silus." Journal of Cell Science 3.45 (1958): 95-102.

(6) Моисеев, Петр Алексеевич, Нина Александровна Азизова, and Ирина Ивановна Куранова. Ихтиология: Учебное пособие. Легкая и пищевая промышленность, 1981.

(7) FISHERIES RESEARCH CENTRE-ABBOTSTOWN, Determination of biological characteristics of the argentine (Argentinus silvus) West of Ireland and Scotland, https://cordis.europa.eu/project/id/MA.2.605

(8) Daniel Pauly, What Netflix’s Seaspiracy gets wrong about fishing, explained by a marine biologist, VOX, https://www.vox.com/2021/4/13/22380637/seaspiracy-netflix-fact-check-fishing-ocean-plastic-veganism-vegetarianism

ikona podziel się Przekaż dalej