Wygląd i charakter rasowych springer spanieli

Jak wygląda angielski springer spaniel?


Brytyjski springer spaniel jest silnie umięśnionym i bardzo wytrzymałym psem o średniej wielkości. Wszelkie informacje dotyczące wyglądu uzyskamy we wzorcu FCI numer 125. Wynika z niego, że dorosłe, prawidłowo zbudowane psy powinny ważyć około 22 do 24 kg. Z kolei ich wzorcowa wysokość w kłębie to około 50 cm. Są to wspólne proporcje dla psów oraz dla suczek.

Ciekawostką w owej rasie jest charakterystyczna dla spanieli sylwetka, która powinna wpisywać się w kształt prostokąta. Psy powinny sprawiać wrażenie masywnych i lekko poruszających się. Umięśniona, a jednocześnie niezbyt ciężka sylwetka powinna sprawiać, że pies wykazuje dużą wytrzymałość, zwinność i żywiołowość.

English springer spaniel posiada też dość charakterystyczne umaszczenie. Opis ze wzorca rasy dopuszcza umaszczenie o biało czarnym, biało brunatnym oraz podpalanym kolorze. Pies posiada bardzo obfity, gubiony dwa razy do roku podszerstek oraz przylegającą do ciała okrywę właściwą. Rasa springerów, podobnie jak field spaniel, cocker spaniel czy spaniel tybetański, wymaga regularnego czesania i wprawnej pielęgnacji okolic uszu.

Charakter psów z rodziny brytyjskich spanieli

Psy rasy springer spaniel brytyjski są inteligentne i bardzo aktywne. Podobnie jak cocker spaniel, field spaniel czy spaniel tybetański, świetnie czują się na świeżym powietrzu, a aktywność z udziałem tropienia lub węszenia jest dla nich wyjątkowo przyjemna.

Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy rasy springer spaniel angielski są wiecznie gotowe do zabawy, a także radosne w kontaktach z ludźmi. Cechuje je również wysoki stopień przywiązania oraz lojalność w stosunku do rodziny. Bardzo towarzyski charakter sprawia, że biało czarny towarzysz świetnie sprawdzi się w roli pupila rodzinnego. Będzie przyjaznym, łasym na pieszczoty przyjacielem dla dzieci, a także dla dorosłych.

Łagodny charakter springer spanieli, cockerów czy field spanieli czyni z nich marnego stróża. Nie są to rasy psów, które zaatakują napastnika lub będą bacznie patrolować okolice. Przeważnie nie budzą też respektu u potencjalnych włamywaczy. Owszem psy owych ras posiadają doskonały węch, umiejętności tropienia i spostrzegawczość, jednak potrafią wykorzystywać je w zupełnie innych celach.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Co ciekawe, dobrze socjalizowane szczeniaki rasy british springer spaniel, cocker spaniel, field spaniel czy spaniel tybetański są przyjazne w stosunku do innych zwierząt. Mogą dobrze dogadywać się z innymi psami, a także z kotami i mniejszymi pupilami domowymi. Niekiedy ujawnia się w nich wrodzony instynkt łowczy, jednak nie zrobią krzywdy znanym sobie zwierzakom. Nadmierna agresja rasy może być jedynie związana z niewłaściwą socjalizacją oraz źle przeprowadzonym szkoleniem posłuszeństwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o spanielu bretońskim?

Ważne informacje o springer spanielach

Średnia długość życia, możliwe choroby oraz wymagania pielęgnacyjne angielskich springer spanieli

Przeciętna długość życia jest w dużym stopniu uzależniona od gabarytów, które posiada dany pies. Przyjmuje się, że mniejsze rasy żyją nawet dwukrotnie dłużej niż psy ras molosowatych. Długość życia psów o średnich rozmiarach ciała wynosi średnio ponad 10 lat. Na szczęście angielski springer spaniel jest rasą zdrową, której rzadko towarzyszą groźne dla życia choroby. Dzięki ich dużej aktywności i predyspozycjach rasowych, średnia długość życia wynosi 12 do 14 lat, co jest całkiem dobrym wynikiem wśród ras o wadze powyżej 15 kg.

Dla porównania, średnia długość życia field spaniela wynosi 10 do 12 lat. Z kolei spaniel tybetański jako reprezentant rasy o małych rozmiarach może żyć najdłużej. Przeciętna długość życia w tej rasie wynosi 12 do 15 lat (czyli tyle samo co w przypadku angielskich cocker spanieli).

Wysoka, średnia długość życia nie oznacza jeszcze, że pies będzie całkowicie pozbawiony problemów zdrowotnych. Każdej rasie przypisuje się choroby, do której może być predysponowana. Nasz walijski biało czarny towarzysz może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego. Rasie zwisłouchej mogą także towarzyszyć problemy z zapaleniem ucha.

Sama pielęgnacja rasy jest dość prosta. Angielski pies springer spaniel wymaga jedynie regularnego szczotkowania, które warto wykonywać minimum raz w tygodniu. Rasie towarzyszy też intensywne linienie sierści, przypadające na wiosnę oraz jesień. W tym czasie british springer spaniel, spaniel tybetański czy field spaniel powinny być czesane nawet każdego dnia.

Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy wymagają też regularnej kontroli stanu uszu oraz uzębienia. Niektórzy hodowcy zalecają czyszczenie zębów lub podawanie naturalnych gryzaków, które mają zetrzeć nalot i ograniczyć osadzaniu się kamienia nazębnego. W przypadku psów, które rzadko chodzą po utwardzonych ścieżkach zaleca się też kontrolę stanu pazurów, a w razie konieczności ich przycinanie.

Najczęstsze opinie o english springer spanielach

English springer spaniel jest w Polsce mało znaną rasą. Nie oznacza to jednak, że posiada złe opinie wśród miłośników czworonogów, jest wręcz odwrotnie. Ten biało czarny czy biało brunatny pies należy do grupy docenianych ras. Przychylne opinie dotyczą jego wierności, oddania oraz towarzyskiego charakteru. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosły springer spaniel angielski świetnie odnajdują się w relacjach z dziećmi oraz osobami starszymi. Czyni to z nich świetnych towarzyszy. Spaniel tybetański, field spaniel czy springer wyróżniają się też bardzo dużą wytrzymałością. Dlatego są chętnie wybierane w roli psów tropiących i łowczych. Nasz brytyjski towarzysz może stać się idealnym tropicielem, jednak wymaga umiejętnego szkolenia.

Pies rasy springer spaniel angielski podczas spaceru na świeżym powietrzu, a także jego usposobienie i cechy rasy
Jaki jest charakter ma pies rasy springer spaniel angielski i jakie jest jego usposobienie

Opisując opinie o rasie, warto wspomnieć o jej predyspozycjach sportowych. Przychylne opinie dotyczą aktywności, która umożliwia uczestniczenie w różnego rodzaju zawodach. Entuzjaści psów brytyjskich podkreślają także ich walory zdrowotne oraz stosunkowo dużą długość życia.

Biało czarny czy biało brunatny english springer z pewnością nie jest rasą dla każdego. Negatywne opinie dotyczą trudności w zapewnieniu psu odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Warto bowiem pamiętać, że już niewielkich rozmiarów szczeniaki wymagają długiego, męczącego spaceru. Brak bodźców i możliwości rozładowania energii może przełożyć się na problemy w relacjach z człowiekiem. Brytyjski springer może wtedy okazać się szczekliwy i niszczyć przedmioty domowe. Jego żywiołowy charakter może także wpłynąć na chęć ucieczki z posesji.

Opisując opinie o rasie, nie sposób pominąć kwestii ekonomicznej. Okazuje się, że to właśnie cena zakupu szczeniaka jest często jednym z powodów rezygnacji z danej rasy. Szczeniaki brytyjskich springer spanieli to zawsze wysoka cena zakupu. Dodatkowym minusem jest niewielka liczba sprawdzonych miejsc hodowlanych. Dobra hodowla często prowadzi rezerwacje na nienarodzone jeszcze, planowane mioty szczeniąt, dlatego wybór wymarzonego szczeniaka często okazuje się nieco utrudniony.

Cena zakupu szczeniaka w hodowlach

Jak już wiemy, english springer spaniel nie znajduje się w zbyt wielu hodowlach. Dlatego wybór często okazuje się dość trudny. Ze względu na małą ilość hodowli, dobrze jest odwiedzić grupy tematyczne poświęcone danej rasie. Znajdziemy w nich szereg informacji na temat wymagań pupili, a także możliwości ich zakupu.

Dobra hodowla angielskich springer spanieli powinna posiadać pozytywne opinie wśród miłośników rasy. Warto zwrócić uwagę na opis prowadzony na jej stronie. Poznamy tam suczki hodowlane oraz psa reproduktora. Opis hodowli powinien określić nam predyspozycje linii hodowlanych, co pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Cena za szczeniaki rasy springer spaniel czy spaniel tybetański to przynajmniej 3000 zł. Rozpoznawalna hodowla, oferująca szczeniaki po utytułowanych rodzicach z pewnością zaprezentuje wyższe stawki. Cena w przedziale 4000-5000 zł za szczeniaka nie jest kwotą zaskakującą. Niekiedy cena zakupu małego pupila okazuje się jeszcze wyższa.

Wybierając idealnego szczeniaka, nie warto kierować się wyłącznie cenami zakupu. Dobrą praktyką jest natomiast dopytanie hodowcy o predyspozycje danej linii hodowlanej, docelową wagę, a także wymagania rasy. Nasz biało czarny english springer spaniel czy spaniel tybetański powinny być też właściwie socjalizowane przez hodowcę, co okazuje się znaczącym ułatwieniem dla nabywcy szczeniaka.

Pamiętajmy także, że hodowla powinna pokazać warunki, w jakich rozwijają się szczeniaki. Dobrą praktyką jest też udostępnienie do wglądu pełnej dokumentacji hodowli oraz badań medycznych suczki hodowlanej. Hodowca powinien też podpisać z nami stosowną umowę, w której jasno określa warunki przekazania psa. Jest to dość istotna kwestia, która zabezpiecza zarówno stronę kupującą, jak i sprzedającą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny