Warunki bytowe

Ważną kwestią jest decyzja, gdzie wyznaczymy stałe miejsce dla psa. Czy dysponujemy miejscem na łóżko - np. z szerokiej oferty firmy BB Republic - albo klatkę w domu? A może planujemy trzymać pupila w kojcu na podwórku? Dobrze zawczasu odpowiedzieć sobie na te podstawowe pytania i wyznaczyć miejsce, w którym podopieczny będzie mógł się zrelaksować, odpocząć, i którym spędzi większość swojego dnia.

Cechy charakteru

Czy są jakieś szczególne cechy charakteru, którymi powinien wyróżniać się psi opiekun? Zdecydowanie właściciel psa powinien zachowywać się w empatyczny sposób. Umiejętność odbierania niewerbalnych sygnałów ułatwi nawiązanie więzi z psim podopiecznym. W wypracowaniu zdrowych nawyków pomogą również opanowanie i cierpliwość, a konsekwencja będzie niezbędna w procesie nauki młodego pieska. Nieodzowna będzie jeszcze jedna cecha – pewność siebie, dzięki której pies uzna nas na przewodników domowego stada i bez przeszkód podporządkuje się naszym decyzjom.

Tryb dnia

Kolejna kluczowa sprawa, to czy jesteśmy gotowi poświęcić psu codziennie część swojego czasu – zapewniając mu ruch, zabawę, naukę i dbając o jego zdrowie. Czy będziemy chcieli dostosować swój rytm dnia do potrzeb nowego współmieszkańca? Analizując problem w szerszej perspektywie, powinniśmy zawczasu mieć świadomość ograniczeń w organizowaniu dłuższych wyjazdów.

Wymagania konkretnej rasy

Coraz powszechniejsza jest świadomość, że człowiek może mieć pod opieką obojętnie jakiej rasy. Jeżeli ktoś nie ma minimalnych umiejętności przywódczych, nie może opiekować się psem rasy silnie dominującej jak np. dobermanem. Z drugiej strony opiekun, który potrzebuje opieki i spokojnego towarzystwa ze strony czworonoga, nie będzie odpowiednim właścicielem dla żywiołowego psa typu Husky.

Względy zdrowotne

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu psa do swojego domu trzeba wykluczyć ewentualne alergie związane z jego obecnością. Psy wymagają regularnego ruchu, więc właściciel powinien być gotowy do codziennego wysiłku fizycznego.

Opisane wyżej kwestie to taka podstawowa checkista dla wszystkich marzących o sprowadzeniu psa do swojego domu. Warto przeanalizować każdy aspekt stałej obecności czworonoga i swoich możliwości, co wyeliminuje nieprzyjemne niespodzianki i sprawi, że będziemy każdego dnia będziemy cieszyć się z towarzystwa czworonożnego przyjaciela.

 

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.

ikona podziel się Przekaż dalej