Podstawowe informacje o spanielu bretońskim

Popularne nazwy:
Épagneul Breton, Brittany Spaniel (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 7 - Wyżły > Sekcja 1.2 - Wyżły kontynentalne, typ „spaniel”
48 - 49 cm
14 - 18 kg
49 - 50 cm
14 - 18 kg
12 - 15 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 300 zł
Imiona dla spaniela bretońskiego:
Sonia, Piksel, Wirus, Sansa, Paris, Sushi, Fuks, Kleks, Dzikus, Strzała, Trop, Gun

Spaniel bretoński jest najmniejszym z wyżłów, choć zdjęcia wskazują na podobieństwo rasy do spaniela. Bardzo często mały piesek rodzi się z krótkim ogonem, będąc wrażliwym i łagodnym psem myśliwskim. Jaki jest charakter psów epagneul breton oraz opinie krążące o psach w Polsce? Czy szczenięta mają usposobienie podobne, jak dorosły pies? I jakie są ceny psów w naszym kraju? Wyjaśniamy!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o spanielach.

Spaniel bretoński (epagneul breton)

Opis pochodzenia i wygląd – zdjęcia spaniela bretońskiego

Spaniel bretoński pochodzi z Francji, a pierwsze wzmianki o rasie pojawiły się mniej więcej na początku XIX wieku. Jako odrębną rasę, spaniela bretońskiego uznano w zasadzie w 1907 roku, kiedy to zarejestrowano pierwszego spaniela w barwie biało-pomarańczowej. Oficjalnie zarejestrowano rasę w 1934 roku, w Amerykańskim Związku Kynologicznym. Pod koniec lat 90-tych usunięto z nazwy psa wyraz „spaniel”.

Jeżeli chodzi o wygląd piesków, spaniel bretoński jest najmniejszych z wyżłów. Jego budowa jest harmonijna, a kościec niezbyt gruby. Dorosły pies jest bardzo muskularny na plecach, jednak nie jest przy tym ociężały. Pies należy do mocnych i silnych, z bystrym spojrzeniem. Jego czaszka jest dłuższa od grzbietu nosa, a głowa proporcjonalna do ciała psa. O sylwetce spaniela można powiedzieć, że przypomina nieco kwadrat – a więc, wysokość w kłębie równa się nasadzie ogona. Nozdrza psa są wilgotne, szerokie i doskonale otwarte, a fafle dość cienkie i maskujące żuchwę pieska.

Minimalna wysokość w kłębie u suk to 47 cm, a u samców jest to zaś ok. 48 cm. Pieski ważą zazwyczaj ok. 20 kilogramów. Skóra psów jest przylegająca, cienka i świetnie pigmentowana. Sierść też jest cienka i gładka, chociaż lekko odstaje od ciała. Szczenięta brittany najczęściej rodzą się w następujących kolorach:

  • pomarańcz i biel,
  • biel i brąz,
  • biel i czerń.

Wszystkie te kolory naznaczone są też nieregularnymi plamami, srokatą albo dereszowatą szatą, a czasem cętkami np. na faflach, łapkach bądź czubku nosa. Występują też znaczenia podpalane, najczęściej w barwie pomarańczowej, płowej albo zupełnie ciemnej. W przypadku tej rasy, hodowla nie dopuszcza jednokolorowego umaszczenia – jak np. ma takowe cocker spaniel angielski.

Usposobienie spaniela bretońskiego (epagneul breton)

Opinie w temacie zachowań psów są bardzo zbliżone. W domu piesek będzie zachowywał się spokojnie, mimo że generalnie psy myśliwskie zawsze są pełne energii. Charakter psów jest łagodny, więc bretoński spaniel nie będzie agresywny wobec żadnej innej rasy psa czy wobec człowieka. Mimo, że pies nie jest bardzo mały, to świetnie nadaje się na przyjaciela dzieci. To pies cierpliwy i tolerancyjny jednak należy pamiętać, że zabawa dzieci z psem zawsze powinna odbywać się pod nadzorem osób dorosłych! Tak samo, spaniel bretoński powinien kontaktować się z małymi zwierzakami domowymi tylko pod opieką właściciela – wszystko ze względu na silnie rozwinięty instynkt myśliwski.

Pies jest miły i niezbyt wielki, więc spokojnie będzie można wychowywać go w Polsce w bloku mieszkalnym. Dzięki temu, pies na pewno stanie się świetnym towarzyszem i nieodłącznym członkiem rodziny. Dla psa liczy się to, by miał kontakt ze swoim opiekunem. Jest mu wierny, traktując jako najważniejszą osobę na cały świecie, będąc mu wierny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psach rasy sussex spaniel.

Hodowla spaniela bretońskiego

Co potrafi pies bretoński?

Przede wszystkim, jest to pies myśliwski. A więc, najlepiej sprawdzi się jako stróż czy pomoc domowa. Myśliwi uwielbiają spaniele bretońskie ze względu na ich pasję do polowania, wytrwałość, niesamowity węch i umiejętność aportowania. Właśnie dzięki temu pies bretoński może polować np. na dzikie ptaki, a także mniejszą zwierzynę. Mały pies nie będzie miał problemu ze spędzaniem całego dnia na polowaniu podobnie, jak np. cocker spaniel angielski. Piesek nie będzie przejmował się podczas polowania nawet niezbyt sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Z trenowaniem i szkoleniem psa nie jest wielki problem, dlatego mogą to robić nawet „zieloni” w wychowywaniu myśliwskich psów. Oczywiście, jak w przypadku większości ras myśliwskich, brittany może być na początku nieco uparty. Jednak, nie można szkolić pieska na siłę! Lepsze wyniki osiągniesz, kiedy będziesz stosował nagrody za poprawnie wykonywane polecenia. Nie wymuszaj! Inaczej możesz tylko pozostawić trwały, dość przykry ślad w pamięci psa – oczywiście, gdy będziesz go traktował zbyt surowo.

Zdrowie i pielęgnacja spanieli bretońskich

Jeżeli chodzi o zdrowie psów, to generalnie nie mają one jakichś większych problemów zdrowotnych. Spaniel bretoński najczęściej żyje do 13 lat, choć czasem oczywiście ten okres może się wydłużyć – gdy pies będzie odpowiednio pielęgnowany. Jednak, spaniele bretońskie narażone są również na różne choroby, związane ze swoim pochodzeniem czy budową. Może więc u nich dojść do:

  • zatkania się kanalików usznych,
  • dysplazji stawów biodrowych,
  • padaczki,
  • psiego liszaju rumieniowatego.

Jeśli zaś mowa o pielęgnacji, to spaniele bretońskie jej specjalnie nie wymagają. Należy jednak pamiętać o tym, aby okresowo szczotkować włosy psa i kąpać go. Bretonki mają sierść jednolitą i średniej długości, więc nie będzie jej trudno wyszczotkować czy wyczesać – a raczej nie powinno być z tym większych problemów. Nie zapominaj o tym, że niektóre pieski rasy bretońskiej posiadają dość obfite włosy na nogach i uszach, więc te miejsca również wypada wyczesać. Warto też będzie po każdym spacerze obejrzeć sierść pieska, czy coś się w nią nie wczepiło.

Żywienie spaniela bretońskiego

Aktywne rasy powinny otrzymywać karmę możliwie jak najwyższej jakości. Oczywiście, dotyczy to również spaniela bretońskiego, będącego psem myśliwskim. Karma nie powinna zawierać domieszek zbóż, ponieważ psy z natury żywią się mięsem – właśnie ono pomaga im dobrze rosnąć i rozwijać się, zwłaszcza na początku swojego życia. Białko zwierzęce jest więc tym, co psom jest najbardziej potrzebne. Karma musi mieć na pierwszym miejscu w składzie suszone mięsko. Uważaj jednak na pewien chwyt marketingowy, kiedy to producenci podają zawartość świeżego mięsa, np. jagnięciny. Przecież ona zawiera w sobie 80 % wody co oznacza, że mięska może być w karmie niewiele!

W tym miejscu warto dodać, że doskonałą dietą dla spanieli bretońskich jest również popularna dieta tzw. BARF, opierająca się na karmieniu psów nieprzetworzonym mięsem. Oczywiście, odpowiednie suplementy to obowiązek, jeżeli psom będą one potrzebne bądź zostaną przepisane przez weterynarza. Nie samym mięsem przecież pies żyje!

Ceny spaniela bretońskiego

Należy pamiętać o tym, że psa powinno się kupować tylko i wyłącznie ze sprawdzonej, polecanej hodowli. Tylko tak można mieć bowiem pewność co do przeszłości, charakteru czy wyglądu swojego spaniela bretońskiego.

Cena za psa z rodowodem, z hodowli zarejestrowanej w FCI, to zazwyczaj między 3000 a 3500 zł. Ostateczną cenę i tak ustali jednak hodowla, ze względu na pochodzenie psa a także jego indywidualne cechy, zgodne ze wzorcem ras FCI. Nie zapominaj więc o tym, kiedy usłyszysz nieco wyższą cenę!

Brittany - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • oddany
  • nadaje się do mieszkania
  • cichy
  • łagodny
  • rodzinny
Épagneul breton może mieszkać w mieszkaniu, jeżeli opiekun zapewni mu odpowiednią ilość ruchu. Jest łagodny i rodzinny. Nie szczeka bez potrzeby.
Wady
  • nie lubi samotności
  • instynkt łowiecki
Épagneul breton ze względu na instynkt łowiecki może nie nadawać się do domów z kotami lub innymi małymi zwierzętami np. gryzoniami.

Brittany - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • owalne oczy,
  • szeroka klatka piersiowa,
  • trójkątne uszy,
  • dobrze rozwinięte nozdrza,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • prosta kufa,
  • stosunkowo cienkie fafle
Épagneul breton czy inaczej spaniel bretoński to najmniejszy z wyżłów. Jest harmonijnie zbudowany, a jego sylwetka jest elegancka. To pełen wigoru pies o bystrym spojrzeniu.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • biało-czarne,
  • biało-brązowe,
  • trzykolorowe,
  • biało-czerwone,
  • biało-pomarańczowe,
  • srokate,
  • dereszowate
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Brittany

Charakter spaniela bretońskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Épagneul breton nie należy do psów agresywnych. Jest wrażliwy i potrzebuje uczucia ze strony opiekuna. Bardzo lubi dzieci.
Skłonność do ucieczek:
niska
Épagneul breton jest psem myśliwskim i może dać się ponieść instynktowi, choć nie jest skłonny do uciekania od opiekuna. To pies, który przywiązuje się do swoich ludzi.
Użytkowanie:
Épagneul breton sprawdza się jako cudowny pies rodzinny, ale jednocześnie jest doskonałym pomocnikiem myśliwego.
Poddawany próbom pracy:
-

Brittany - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Épagneul breton jest psem wrażliwym i uczuciowym. Szybko się uczy i łatwo przystosowuje się do życia w rodzinie.
Dla kogo się nadaje:
Épagneul breton to pies dla osób, które zapewnia mu ruch i zabawę. Może być psem rodzinnym, gdyż bardzo lubi dzieci.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Épagneul breton lubi dzieci i zwykle jest cichy. Nie wystraszy zatem najmłodszych zbędnym szczekaniem. Wspólny czas psa i dzieci warto jednak nadzorować.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Épagneul breton może nauczyć się zostawania samemu w domu. Należy mu jednak okazywać odpowiednią ilość uwagi oraz miłości, której potrzebuje każdego dnia.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Épagneul breton jest inteligentny i szybko się uczy. Jest przywiązany do opiekuna i chce z nim pracować.

Pielęgnacja spaniela bretońskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Épagneul breton wymaga pielęgnacji jak każdy inny pies. Mowa o skracaniu pazurów co około 2-3 tygodnie, a także o sprawdzaniu stanu uszu, czy kąpielach po spacerach w błocie. W zimowe dni warto zadbać o opuszki psich łap. Dodatkowo istotna jest higiena jamy ustnej pupila. Do mycia psich zębów należy używać specjalnych preparatów dla zwierząt.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • karma dla psów aktywnych
Épagneul breton potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii dopasowanej do wieku i aktywności psa. W pierwszym roku życia należy żywić psa karmą dla szczeniąt, a następnie dla psów dorosłych. Épagneul breton może jeść również pokarm przygotowywany w domu. Ważne, by był on prawidłowo zbilansowany.
Podatność na choroby:
Épagneul breton jest raczej zdrowym i sprawnym fizycznie psem. Wybierając szczeniaka, warto zwrócić uwagę na renomę hodowli i badania jakim poddawane są zwierzęta. Opieka weterynaryjna nad psem wymaga szczepień ochronnych, odrobaczania oraz profilaktycznych badań krwi raz w roku.
ikona podziel się Przekaż dalej