Smycz automatyczna – opis, zasada działania, rodzaje, ceny
Smycz automatyczna dla psa to dobre rozwiązanie na wspólne spacery. Czy rozciągana smyczka będzie dobra dla każdej rasy? Ile kosztuje wyciągana smycz dla dużego, a ile dla małego psa? Dowiedz się, w jaki sposób dobrać smycz dla yorka lub innej rasy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o obrożach i szelkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Smycz automatyczna dla psa – jak wybrać dobrą?
W jaki sposób dopasować smycz dla psów?
Smycz jest koniecznym wyposażeniem, gdy posiadasz psa. Aby móc sprawować nad nim kontrolę w trakcie spacerów, powinieneś mieć dobraną odpowiednią do swojego psa smyczkę. Warto zdecydować się na model, który dość długo będzie mógł posłużyć psu podczas wspólnych spacerów. Zanim zdecydujesz się jednak na konkretny rodzaj smyczy dla psa, powinieneś zastanowić się nad kilkoma czynnikami. Musisz wiedzieć:
- do czego przeznaczona będzie rozwijana lub rozciągana smycz (np. do spaceru albo sportu)
- jak duży jest pies / ile waży (inne smycze są dla dużego psa, a inne dla małego np. dla yorka)
- jak silny jest czworonóg (by poprawnie dopasować grubość pasków)
- jaki jest temperament pupila (smycz automatyczna nie jest dobra dla ras agresywnych)
- o indywidualnych upodobaniach (ulubione materiały czy design)
Oczywiście, trzeba też dopasować smyczkę pod preferencje nie tylko swoje, ale i pupila. Zwijane czy taśmowe smycze muszą być przede wszystkim wygodne dla czworonoga – bo to on będzie przecież na smyczy prowadzony.
Czym jest smycz automatyczna? Jak działa?
Smycz automatyczna jest wygodnym rozwiązaniem dla psa – podobnie, jak hamak dla kota czy gwizdek dla psa. Automatyczna smyczka pozwala na kontrolowanie długości smyczy w trakcie spacerowania z pupilem. Zazwyczaj jest nią mocna, syntetyczna taśma, zwijająca się sama do obudowy z plastiku. Gdy wciśnie się odpowiedni przycisk, można samodzielnie taką smycz zablokować – w dowolnej chwili. Zwijane smycze są z reguły dłuższe niż klasyczne. Co ciekawe, najdłuższe z nich często liczą nawet 8 (lub więcej) metrów – taśmy są schowane, dzięki ukrytemu mechanizmowi. Ze smyczą automatyczną np. Trixie pies może się oddalić – kiedy będzie się zaś zbliżał, smyczka się zwinie.
Taśmowe smycze automatyczne polecane są dla ras zdyscyplinowanych, czyli potrafiących słuchać swoich właścicieli. Nie zaleca się używania ich przy rasach agresywnych – zdecydowanie lepiej, by pies był przewidywalny. Rozwijana taśma nie jest też dobrym wyborem, gdy masz szczeniaka. Nie będzie on bowiem potrafił chodzić na takiej smyczy. Małym pieskom poleca się szelki lub standardowe smycze – by nauczyły się, jak funkcjonować z nimi podczas spaceru.
Dlaczego smycz automatyczna tak często wybierana jest przez właścicieli czworonogów? Otóż, uchwyt smyczy najczęściej jest bardzo wytrzymały i wygodnie leży w dłoni. Poza tym, na rynku istnieje cała gama różnorakich smyczy automatycznych – a więc, każdy będzie mógł dobrać ją zarówno pod względem wielkości swojego psiaka, jak i własnych preferencji estetycznych. Co ciekawe, smycz automatyczna może być innowacyjna – np. w formie „zegarka”. Zakłada się ją wówczas na nadgarstek, by móc uprawiać sport i jednocześnie wyprowadzać psa (np. podczas joggingu). Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa chodzić na smyczy.
Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!
Wyciągana smycz automatyczna – zalety automatycznych smyczy
Smycz automatyczna jako idealne rozwiązanie dla psów
Smycz automatyczna jest świetnym „towarzyszem” wspólnych spacerów. Dzięki niej możesz zapobiec ucieczkom swojego psa – gdy np. obroża się zerwie. Zupełnie samodzielnie możesz ją regulować, a to duże ułatwienie, gdy chcesz pupila trzymać tuż przy nodze. Jeżeli znajdziecie się w miejscu, gdzie pies będzie mógł chodzić swobodniej, wystarczy poluzować mechanizm. Co ciekawe, taśma od smyczy nie będzie się ciągnęła po ziemi. Spacerujesz z dzieckiem w wózku i chcesz jednocześnie wyprowadzić psa? Nic prostszego? Przyczepiasz automatyczną smycz do rączki i… już! Jeżeli zdecydujesz się na smycz np. marki Trixie, do wyboru będziesz mieć kilka długości:
- 3 metry
- 5 metrów
- 7 metrów
- 8 metrów
- 10 metrów
Czy smycz automatyczna jest dobra dla każdej rasy psa?
Niestety, nie. To nie jest gwizdek dla psa albo hamak dla kota – smycz musi być praktyczna. Właściciele psów wrażliwych będą musieli wybrać inną – bo linka zazwyczaj cały czas jest napięta, co wrażliwcom może przeszkadzać. Poza tym, o smycz automatyczną trzeba częściej dbać. Musisz uważać, by taśma nie zmokła (inaczej przejdzie zapachem wilgoci). Trzeba też będzie nauczyć się obsługi smyczy, by przypadkowo jej nie popsuć. Tego rodzaju rozwiązanie nie będzie dobre dla szczeniaków albo psów uczących się zasad chodzenia na smyczy. Tak samo, nie poleca się stosowania smyczy automatycznej wobec psów:
- agresywnych,
- lękliwych,
- ciągnących na spacerach,
- nadpobudliwych.
Prowadząc psa na automatycznej smyczy, ważny będzie zdrowy rozsądek. Należy uważać, by czworonóg nie plątał się nikomu pod nogami z rozciągniętą linką, nie blokował chodnika lub nie wyrywał się np. na drugą stronę ulicy.
A może smycz typu Flexi?
Smycz Flexi jest smyczą automatyczną, wysuwającą się automatycznie, gdy pies idzie do przodu. Samodzielnie reguluje więc swoją długość. Materiał wykonania takiej smyczy jest to najczęściej linka lub taśma parciana. To dobre rozwiązanie dla niewielkich psów, które dzięki smyczy Flexi mogą oddalać się od właściciela – nawet na całą długość smyczy. Niestety, na takiej smyczy nadal nie ma szans nauczyć szczeniaka chodzenia. Zatem, sprawdzi się ona przy rasach już nauczonych chodzenia na smyczy z właścicielem. Smyczka Flexi uczy pupila, że powinien on napierać do przodu, by móc wyciągnąć smycz. Właśnie dlatego powinieneś wcześniej nauczyć swojego czworonoga chodzenia na smyczy standardowej – by nauczyć go bezproblemowo chodzić na smyczy automatycznej. Pamiętaj, że automatyczne smycze można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej popularne z nich to:
- linkowe,
- taśmowe.
Taśmowe są trwalsze, jednak krótsze. Linkowe z kolei są mniej wytrzymałe, lecz dłuższe. Powinieneś więc sam zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie najlepsze dla czworonoga – biorąc pod uwagę potrzeby spacerowe pupila i jego ewentualne zachowania. Nie zapominaj też o tym, że automatyczna smycz dla psa nie jest do nauki chodzenia – a przeznaczona wyłącznie dla psów potrafiących już obchodzić się ze smyczą.