Rola śliny – czy ślinienie się psa to zawsze problem?

Ślina to ważny płyn ustrojowy, który utrzymuje homeostazę w jamie ustnej. Zawiera ona immunoglobuliny, enzymy i cytokiny. Pełni tym samym wiele funkcji, takich jak nawilżanie pokarmu i błony śluzowej jamy ustnej, utrzymywanie odpowiedniej mineralizacji zębów, czy ochrona tkanek pyska.

Ślinotok u psa (ptyalizm) to nadmierny wypływ śliny gromadzącej się w jamie ustnej. Występuje u ras takich jak:

  • Bloodhound,
  • Bernardyn,
  • Mastiff.

Zdrowie tych psów nie jest jednak zagrożone! Mają one nadmiar skóry w okolicy pyska, co umożliwia gromadzenie się śliny w fałdach. W konsekwencji kapie ona z ich fafli. Taki pies nie wymaga zatem konsultacji medycznej. Obfite ślinienie wymaga jednak pewnych kroków opiekuna. Warto zawsze mieć ze sobą szmatkę, która umożliwia wycieranie śliny z pyska, zanim trafi ona na podłogę lub meble.

Pies, który nie ślini się przez cały czas może mieć nagły przypływ śliny, gdy oczekuje na coś pysznego. Ślina odgrywa bowiem ważną rolę w trawieniu, nawilżając pokarm i pomagając transportować go przez przełyk do żołądka.

Cieknąca ślina to również objaw zjedzenia czegoś gorzkiego lub o nieprzyjemnym dla psa smaku np. niektórych leków. Nie zdziw się zatem, gdy ślina będzie ciekła z pyska zwierzęcia, które rozgryzło tabletkę, ale na wszelki wypadek możesz skonsultować problem z lekarzem weterynarii.

Zdrowie psa - przyczyny ślinotoku

Nagłe przyczyny ślinotoku są bardzo różne, a diagnozę trudno postawić, gdy nie zna się objawów towarzyszących. Przedstawiamy najpopularniejsze opcje!

  1. Nadmierne ślinienie powoduje wszystko, co uniemożliwia psu normalne połykanie! Ślinotok u psa pojawia się zatem jako konsekwencja złamania zęba, guzów w jamie ustnej lub okolicy gardła, a także obecności ciała obcego.
  2. Obfite ślinienie i przykry zapach z pyska mogą być związane z brakiem higieny jamy ustnej. Choroba przyzębia i stan zapalny dziąseł powinny być leczone u lekarza weterynarii. Myj codziennie zęby swojego czworonoga. Zastosuj np. fortan – preparat do pielęgnacji zębów.
  3. Nagłe ślinienie to również efekt stresu lub choroby lokomocyjnej. Wszystko, co powoduje, że pies trzęsie się i denerwuje, może prowadzić do nadmiernego ślinienia.
  4. Choroba lokomocyjna to z kolei przyczyna nudności, które sprawiają, że pies się ślini podczas podróży samochodem. Sytuacja powinna ulec poprawie po zakończeniu jazdy autem.
  5. Kolejny nagły stan to ciało obce w przewodzie pokarmowym lub spożycie substancji toksycznych. W takich przypadkach oprócz ślinienia pies trzęsie się, wymiotuje lub jest apatyczny.

Istnieją także inne schorzenia, w których ślinienie się jest jednym z objawów. Należą do nich:

  • udar cieplny,
  • infekcje nosa, gardła lub zatok,
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe (np. tężyczka),
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • wścieklizna.
Pies śliniący się w czasie spaceru, a także ślinotok u psa i nadmierne ślinienie się psa
Czym sposodowany jest ślinotok u psa, czyli nadmierne ślinienie się psa i jego powody

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

U chorych psów pojawiają się zwykle różne objawy i warto poważnie potraktować każdy z nich, ponieważ w niektórych przypadkach sytuacja może zagrażać życiu psa! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o problemach żołądkowych zwierząt.

Ślinotok u psa – kiedy skonsultować się z lekarzem weterynarii?

Istnieje wiele różnych przyczyn nadmiernego wydzielania śliny. Bez względu na to, czy choroba dotyczy yorka czy labradora, konieczne jest zgłoszenie się na konsultacje do lekarza weterynarii. Przygotuj się na wywiad dotyczący historii stanu zdrowia psa, w tym historii szczepień, stosowanych leków, potencjalnej ekspozycji na toksyny oraz objawów towarzyszących ślinieniu.

Dzięki tym informacją oraz badaniom dodatkowym specjalista odróżni nadmierne ślinienie związane ze stanem gardła od tego związanego z nudnościami. Weterynarz najprawdopodobniej wykona:

  • pełne badanie kliniczne psa,
  • dokładne oględziny jamy ustnej i szyi,
  • badanie neurologiczne,
  • zdjęcia rentgenowskie,
  • badanie ultrasonograficzne,
  • podstawowe badania krwi.

Po postawieniu diagnozy konieczne jest leczenie podstawowej przyczyny ptyalizmu. Może mieć ono różny przebieg i czas ze względu na zróżnicowanie powodów ślinienia.

Pamiętaj, by profilaktycznie dbać o jamę ustną i zęby swojego psa! Stosuj np. fortan – preparat do pielęgnacji zębów, pastę Zymodent lub proszki oraz płyny ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego i odświeżające oddech. Wszelkie wątpliwości zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii.

ikona podziel się Przekaż dalej