Ślimaki w akwarium słodkowodnym – co warto o nich wiedzieć?

Akwariowe ślimaki wodne. Które rodzaje są dobre do hodowania w akwarium?

W akwarium słodkowodnym można hodować ślimaki, które są pożyteczne i stanowią ładną ozdobę zbiornika. Niektóre mięczaki można kupić w sklepie akwarystycznym. Wśród nich wymienia się małe i duże ślimaczki takie, jak:

  • ampularia – to ślimak z rodzaju Pomacea. Ich pochodzenie to Ameryka Południowa. W akwarium robią naprawdę spore wrażenie, zwłaszcza że muszla ślimaka może mieć do 65 mm średnicy. Ślimaczki świetnie sprawdzą się niemal w każdym akwarium, oprócz tych z łagodnymi roślinami. Jeżeli chcesz hodować tego rodzaju ślimaki, pozostaw im ok. 2 cm do oddychania pod pokrywą. Warto, ponieważ właśnie w tych przestrzeniach ampularie składają też jaja. Ich rozmnażanie jest proste, jednak warto kontrolować ten proces – zwłaszcza, że później może się zrobić z nich wielka plaga. Aby ślimaczki nie rozmnażały się za szybko, wystarczy usunąć ich kokony – będą przyklejone do pokrywy lub szyby akwarium.
  • świderki – czyli przedstawiciele rodzaju ślimaków Melanoides. Ich pochodzenie to Azja oraz Afryka. Ślimaczki jedzą martwą materię organiczną i resztki pokarmów. Dzięki nim sprawić możesz, że w akwarium nie będą pojawiały się strefy gnilne – to więc dobry sposób na glony.
  • egzotyczne ślimaki glonożerne – najbardziej popularne gatunki to Neritina i Clithon. Akwarystyka zachwyca się ślimakami, ponieważ są niezwykle urodziwe. Mięczaki wodne są dobre na glony, a także stanowią barwny dodatek do akwarium. Jeżeli nie masz ochoty i czasu na czyszczenie akwarium z glonów, egzotyczne ślimaki glonożerne będą dobrą pomocą w sprzątaniu całego zbiornika z zanieczyszczeń.
  • ślimaki z Sulawesi – to duże ślimaki z Indonezji, które pięknie wyglądają. Jedzą resztki organiczne albo glony. Jednak, mają większe wymagania od pozostałych. Do życia muszą mieć krystalicznie czystą i świetnie natlenioną wodę, która będzie miała wysoką temperaturę.

Zalety posiadania ślimaków ozdobnych w akwarium

Przede wszystkim, ozdobne ślimaki w akwarium mogą usuwać glony z roślin bądź samego zbiornika, a także wszelakich elementów ozdobnych. Mają dość małe wymagania, ponieważ żywią się głównie rozkładającą się materią organiczną i resztkami pożywienia – nie są zainteresowane zdrowymi roślinami, więc im nie szkodzą. Nie jedzą też ikry rybiej, a wyłącznie zepsute jaja.

Dzięki nim woda utrzymywana jest w dobrej kondycji. Ślimaki w akwarium wskazywać również mogą na jej czystość (jak np. świderki). W dodatku, ślimaki akwariowe są odporne, stanowiąc ciekawy obiekt do obserwacji – przez swoje nietypowe zachowania i zwyczaje. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jakie rybki do akwarium wybrać.

Ślimaki akwariowe – jak zwalczyć szkodniki?

Które ślimaki to szkodniki? Zwalczanie złych ślimaków

Niestety, oprócz pożytecznych ślimaczków mamy też ślimaki inwazyjne. Te, których rozmnażanie może zaszkodzić akwarium, dzielą się zazwyczaj na:

  • żyworódki,
  • zatoczki,
  • rozdętki,
  • błotniarki.

Kiedy początkujący akwarysta postanawiał dawniej zaopatrzyć się w żywy pokarm dla ryb, często łowił on plankton czy robaki. Takim sposobem można niestety przynieść inwazyjne ślimaki do akwarium, np. ze stawu. Dziś odchodzi się od łowienia pokarmu ze stawów, jednak sklepy akwarystyczne i tak mogą mieć ślimaczki. Kupując ze sklepu np. roślinę, nie zauważysz przyklejonej do niej jaj ślimaka. Czasem więc zupełnie przypadkowo może utworzyć się pod piękną rośliną do akwarium „niechciana hodowla”. Właśnie dlatego warto kupować rośliny, które uprawiane są w sterylnych warunkach, tzw. in vitro. Niestety, nie każdą roślinę można w ten sposób wyhodować. Jeżeli przyniesiesz do akwarium ślimaki inwazyjne, lepiej będzie je wytępić.


Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!




W jaki sposób usunąć inwazyjne ślimaki w akwarium?

Zwalczanie ślimaków to dość żmudny proces. Niezalecana jest żadna chemia, aby pozbyć się inwazyjnych ślimaków z akwarium. Chemia nie jest wskazana, ponieważ może obniżyć naturalną odporność ryb, ale też zabić słabsze gatunkowo rośliny czy zwierzęta, zakłócając równowagę biologiczną. Hodowla ryb była trudnym zadaniem, bo ciężko było je rozmnożyć? Jeżeli wpuścisz do akwarium chemię, zabijesz florę bakteryjną i – przypadkiem – możesz zabić tak długo zakładaną przez siebie hodowlę. Nie dopuść do takiej sytuacji!

Ślimak w akwarium na niebieskim tle oraz ślimaki w akwarium i ich rodzaje
Ślimaki w akwarium krok po kroku, czyli ich wymagania i hodowla

Jeżeli nie chcesz mieć ślimaków, najprościej będzie unikać sytuacji, w których mógłbyś np. przynieść je do swojego zbiornika wodnego. Oczywiście, nie jest to łatwe zadanie, bo można nie dostrzec jaj np. pod liśćmi. Jednak, aby inwazyjne ślimaki w akwarium się nie pojawiały, można poddać roślinkę kwarantannie bądź dezynfekcji – tak samo, jak powinno się to z resztą robić z każdym elementem dekoracyjnym, który wkłada się do akwarium. Dezynfekować powinno się również wysypywane do zbiornika podłoże. Zwalczanie ślimaków wspomoże więc dezynfekcja, która może mieć postać:

  • płukanki w soli akwarystycznej – wybrane elementy moczy się ok. 10 minut w osolonej, ciepłej wodzie i następnie oczyszcza z soli, zanim włoży się je do zbiornika wodnego,
  • płukanki w roztworze ałunu potasowego – ałun (ok. 3 łyżeczki) rozpuszcza się w 1 l wody i moczy w nim elementy przez ok. 72 godziny. Przed wprowadzeniem do akwarium, należy je porządnie wypłukać z roztworu,
  • płukanki z chloru – dobra metoda, jednak wyłącznie w przypadku posiadania odpowiedniej wiedzy i wieku. Metoda jest dobra, jednak też najbardziej szkodliwa dla zwierząt i roślin, które żyją w zbiorniku wodnym,
  • płukanki w roztworze nadmanganianu potasu – możesz wytępić ślimaki z akwarium, jeżeli poszczególne elementy zamoczysz na 5 minut w roztworze składającym się z pół łyżki nadmanganianu i 4 litrów wody. Oczywiście, elementy trzeba będzie później wypłukać.

Nie zapominaj o tym, że środki chemiczne zawierają w większości związki miedzi, a więc będą one szkodliwe dla ryb i roślin w akwarium. Jeżeli zdecydujesz się je zastosować, bo inne sposoby nie będą przynosić oczekiwanych rezultatów, koniecznie postępuj wg. instrukcji dołączonej do opakowania.

Jaka ryba zjada ślimaki?

Inwazyjne ślimaki w akwarium można usunąć także w bardziej naturalny sposób, np. wpuszczając do akwarium rybę, która je zje. Naturalni przeciwnicy będą dobrą metodą na to, by raz na zawsze pozbyć się niechcianych mięczaków.

Do swojego akwarium wprowadzić możesz ryby lubiące skorupiaki, np. bocję wspaniałą. To skuteczna ryba, ponieważ w celu pożywienia się, przeszukuje nawet dno zbiornika. Oprócz bocji, możesz również zdecydować się na inne ryby polujące na ślimaki, np. pielęgnice Ramireza lub brzanki.

ikona podziel się Przekaż dalej